Σε ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι, με ήττα αποχαιρέτησε την κανονική διάρκεια της Α2 η Ένωση Καλαθοσφαίρισης αφού για την 30η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος έχασε μέσα στην Καρδίτσα από την ομώνυμη ομάδα με 81-75 με τους φιλοξενούμενους να το παλεύουν στο β’ ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όταν χρειάστηκε είχαν τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και δίκαια πήραν τη νίκη απέναντι στην Ένωση οι παίκτες της οποίας δεν βρέθηκαν στο α’ ημίχρονο σε καλή μέρα ενώ το πάλεψαν στην 3η και στην 4η περίοδο που ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους και προσπάθησαν για την μεγάλη ανατροπή. Πλέον το συγκρότημα του Ανδρέα  Καραπιπερίδη περιμένει τους αγώνες των play out για να διεκδικήσει την παραμονή της στην Α2 κατηγορία.

Ανώτεροι ήταν οι γηπεδούχοι

Σε αγωνιστικό επίπεδο οι δύο αντίπαλοι μπήκαν νευρικά στον παρκέ με την ομάδα της Καρδίτσας στο ξεκίνημα του παιχνιδιού προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό της κάτι όμως που δεν κατάφερε όσο ήθελε αφού στο 3’ το σκορ ήταν μόλις 4-3. Μάλιστα στα μισά της 1ης περιόδου το σκορ παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα με την Καρδίτσα να προηγείται με 6-5 αλλά μία γρήγορη αντίδραση των γηπεδούχων στο 6’ τους οδήγησε να είναι μπροστά στο σκορ με 12-5. Η Καρδίτσα ήθελε από νωρίς να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, είχε περισσότερες επιλογές και λύσει στον επιθετικό τομέα, στο 7’ ήταν μπροστά με 10 πόντους, 15-5 με ένα σερί 9-0 και το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να διατηρούν μία σημαντική διαφορά με το σκορ να είναι 19-10. Στην 2η περίοδο η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων δεν άργησε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αφού μόλις στο 12’ έφτασε τους 18 πόντους με την Καρδίτσα να είναι μπροστά με 30-12.  Η ομάδα της Θεσσαλίας έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, η Ένωση ήταν αδύναμη να αντιδράσει λίγο πριν τα μισά του 2ου δεκάλεπτου το σκορ έγινε 35-15 και όσο κυλούσε ο χρόνο η διαφορά δεν παρουσίαζε καμία απολύτως μεταβολή. Έτσι στο 18’ του παιχνιδιού το σκορ έγινε 43-25 και το 2ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 46-27. Με την απόδοση τους στις 2 πρώτες περιόδους οι γηπεδούχοι είχαν κάνει ένα αποφασιστικό βήμα για να φτάσουν στη νίκη που τους οδηγούσε στα Play off και στην 3η περίοδο συνέχισαν να παίζουν πολύ καλό μπάσκετ εκμεταλλευόμενοι τα κάποια αμυντικά κενά της Ένωσης η οποία όμως έδειξε κάποια αντίδραση. Στο 25’ το σκορ έγινε 54-41 αλλά η ομάδα της Καρδίτσας δεν είχε βάλει «το νερό στο αυλάκι» για να πάρει την πολυπόθητη νίκη αφού οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη έδειξαν ότι δεν τα παρατάνε. Στο 27’ το σκορ έγινε 59-41, η Καρδίτσα κρατούσε τις τύχες του αγώνα στα χέρια της και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 60-52 με τους παίκτες της Ένωσης να προσπαθούν για την μεγάλη ανατροπή. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου το παιχνίδι έμοιαζε να ξεκινάει από την αρχή αφού η Ένωση μείωσε στο 3 πόντους όταν στο 31’ το σκορ έγινε 60-57. Όμως η Καρδίτσα αντέδρασε, στο 32’προηγήθηκε με 66-57 και στα μισά του 4ου δεκάλεπτου το σκορ έγινε 71-69 και το φινάλε αναμένονταν συναρπαστικό. Στο 37’ το σκορ έγινε 74-69 και τελικά η Καρδίτσα που παρουσιάστηκε ψύχραιμη πήρε τη νίκη με σκορ 81-75.

Διαιτητές: Βαρδάλος-Ταρενίδης Στ.-Σιμητόπουλος (Τέγα)
    Δεκάλεπτα: 22-10, 46-27, 60-52, 81-75
    Καρδίτσα (Τζήμας): Νάκης 2, Γράβας 7 (1), Παπαχρήστος 2, Μαυρογιάννης 9, Παππάς 2, Κακλαμάνος 19 (5), Καρράς 11, Παπαδόπουλος 3, Ερμείδης, Καλλές 2, Σαριμπαλίδης 9 (3), Μαγκουνής 15.
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 14 (2), Μπανάσας, Καμάρας 7, Ναούμης 16 (4), Προδρόμου 6, Κουμλέλης 7 (1), Πιεβάλιτσα, Φλιάτης 2, Σκλήβας 6, Σταματογιάννης 2, Μπουτερλεβίτσιους 15 (3).