Ιδιαίτερη θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η 24η αγωνιστική της Β’ Εθνικής στο Βορρά, μιας και είναι μία από τις σπάνιες περιπτώσεις που υπήρξαν 6 εκτός έδρας νίκες και μόλις 2 κέρδισαν στην έδρα τους.

Το Ανατόλια συνέχισε την εκπληκτική του πορεία, επικρατώντας εκτός έδρας του Στρατωνίου με 75-66 και με 6 αγώνες πλέον να απομένουν για το φινάλε και τα επόμενα δύο παιχνίδια να είναι με Φαίακα Κέρκυραςκαι Μακεδονικό, η άνοδος στην Α2 φαντάζει όλο και πιο πιθανή. Οι παίκτες του Πέτρου Γκαϊτατζή είχαν εξ αρχής τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκαν με διαφορά ασφαλείας από το τέλος του α’ δεκαλέπτου, την οποία και προσπαθούσαν συνεχώς να διευρύνουν, με το Στρατώνι να μειώνει μόνο στο φινάλε, όταν είχαν κριθεί όλα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο Σωτήρης Καραποστόλου που πέτυχε 32 πόντους.

Η μάχη για τη 2η θέση καλά κρατεί, με την Ελευθερούπολη και το Αγρίνιο να παίρνουν εκτός έδρας νίκες κόντρα σε Φαίακα Κέρκυρας και Φάρσαλα αντίστοιχα. Η Ελευθερούπολη δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δέχθηκε μόλις 44 πόντους από τον Φαίακα των πολλών προβλημάτων, με το παιχνίδι να έχει κριθεί ουσιαστικά από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Το Αγρίνιο από την άλλη δυσκολεύτηκε πολύ περισσότερο κόντρα στα Φάρσαλα και μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο α’ δεκάλεπτο, όμως η αντεπίθεση διαρκείας με τον Μιχάλογλου (24π.) και την παρέα του απέδωσε καρπούς, με την ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας να παίρνει το πλέον σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα.

Όσον αφορά τη μάχη της 4ης θέσης, ο Φίλιππος Βέροιας ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της ημέρας, επικρατώντας εκτός έδρας των Μαχητών-Πειραματικού στην παράταση με 84-81. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά, όμως κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου η ευστοχία των φιλοξενούμενων έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Από κοντά στη μάχη για την 4αδα παραμένει και η ΧΑΝΘ, η οποία μπορεί να δυσκολεύτηκε, όμως επικράτησε του Μακεδονικού, με τους γηπεδούχους να παίζουν ένα από τα τελευταία τους χαρτιά για την παραμονή.

Η μεγάλη κερδισμένη της ημέρας δεν είναι άλλη από τη Γέφυρα που επικράτησε εκτός έδρας της Νίκης Βόλου με 83-75 και έκανε το πλέον σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Ζιάκα που πέτυχε 28 πόντους, αλλά και το νεαρό Καταβαίνη με άλλους 10 πόντους και μοίρασε 8 πολύτιμες ασίστ, προσφέροντας σημαντικές βοήθειες σε άμυνα και επίθεση, κατάφεραν να πάρουν σημαντική διαφορά στο τέλος του α’ δεκαλέπτου και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Το πλέον κομβικό βήμα για να τελειώσουν με την υπόθεση παραμονή έκαναν ο Έσπερος Λαμίας και η Χαλκηδόνα που επικράτησαν του Ερμή Λαγκαδά και των Ικάρων Σερρών και έφτασαν αισίως τις 11 νίκες, έχοντας απομακρυνθεί για τα καλά από τη ζώνη του υποβιβασμού.