Στην αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική της Α2, η Ένωση μέσα στο Ιβανώφειο κόντρα στον Ηρακλή το πάλεψε με όσες δυνάμεις είχες αλλά σε ένα ακόμη παιχνίδι δεν άντεξε και γνώρισε φυσιολογικά την ήττα με 75-56.62

Οι παίκτες της Ένωσης παρά το γεγονός ότι όπως όλα έδειχναν πριν το παιχνίδι ότι δεν είχαν πολλές απαιτήσεις ωστόσο είχαν διάθεση και μαχητικότητα και παίζοντας καλό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, κοίταξαν «στα μάτια» τον Ηρακλή και παρά τη διαφορά δυναμικότητας που χώριζε τις δύο ομάδες άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις. Είναι γεγονός ότι το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη, το πάλεψε με όσες δυνάμεις είχε πλην της 3ης και 4ης περιόδου, αφού και κόντρα στον Ηρακλή έδειξε εκείνα τα αγωνιστικά στοιχεία τα οποία κάτω από διαφορετικές συνθήκες η έκβαση του αγώνα θα ήταν πολύ διαφορετική.

Έμεινε από δυνάμεις στο β’ ημίχρονο

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι με την ομάδα της Καβάλας να το παλεύει στο 1ο δεκάλεπτο και στο 1’ του αγώνα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-3. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι σχεδόν μαζί, στο 3’ το σκορ έγινε 6-5 με την ομάδα της Ένωσης να πατάει καλά στο παρκέ του Ιβανώφειου. Στα μισά της 1ης περιόδου ο Ηρακλής προηγήθηκε με 10-7’ το 7’ σκορ έγινε 12-9 7 δείχνοντας η ομάδα της Ανδρέα Καραπιπερίδη ότι έχει επιλογές στην επίθεση και τελικά η 1η περίοδος του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 16-14. Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη συνέχισαν να έχουν καθαρό μυαλό, έπαιξαν με σωστή τακτική και σιγά σιγά άρχισαν να δείχνουν τα «δόντια» τους στην ομάδα του Ηρακλής. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Ένωση να προηγηθεί στο 13’ με 18-21 και στα μισά του 2ου δεκάλεπτου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 21-23. Η Ένωση δεν να χάσει απολύτως τίποτε, οι παίκτες της έπαιζαν ελεύθερα και χωρίς άγχος αλλά στο 16’ οι γηπεδούχοι πέρασαν πάλι μπροστά όταν προηγήθηκαν στο 17’ με 26-25. Όμως σταδιακά, ο Ηρακλής ανέβαζε την απόδοση του, στο 18’ το σκορ έγινε 30-25 ενώ η 2η περίοδος του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε με 33-29 και την Ένωση να κερδίζει τις εντυπώσεις στο πρώτο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο και στα πρώτα του λεπτά οι παίκτες του Ηρακλή «πάτησαν γκάζι» και προηγήθηκαν στο 22’ με 7 πόντους, αφού το σκορ έγινε 39-32 και συνεχίζοντας ο Ηρακλής να είναι εύστοχος στα μισά σχεδόν της 3ης περιόδου έφερε το σκορ στο 46-35. Η Ένωση δεν είχε σκοπό να το βάλει κάτω, οι παίκτες της συνέχισαν να είναι ρεαλιστές αλλά και μαχητικοί, μείωσαν στο 26’ σε 46-40 και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να χωρίζουν 12 πόντοι, 56-44. Τα πράγματα άρχισαν να παίρνουν το δρόμο του και ο Ηρακλής έβαλε τις βάσεις για τη νίκη με τη διαφορά των 12 πόντων που «έχτισε» στο 3ο δεκάλεπτο. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να αξιοποιούν την ανωτερότητα τους, να προηγούνται στο 32’ με 60-44 και να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με μία διαφορά 19 πόντων αφού το παιχνίδι τελείωσε με 75-56.

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Ευφραιμίδης-Ντόγκας (Σιμητόπουλος)

Δεκάλεπτα: 16-14, 33-29, 56-44, 75-56
    Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος 11, Αθανασούλας 7 (1), Σοκ 8, Ρουτκάουσκας 7, Πολυτάρχου 16 (1), Αποστολίδης, Μπένας 2, Καλαϊτζίδης 5, Τσούκας 3 (1), Γεωργαλάς 2, Γιαννακίδης 12 (4), Τζουγκαράκης 2.
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 7 (1), Χουχούμης 4, Καμάρας 9 (1), Ναούμης 4, Προδρόμου 3 (1), Κουμλέλης, Πιεβάλιτσα 2, Φλιάτης, Σκλήβας 10 (1), Παπάς 3, Σταματογιάννης 5 (1), Μπουτερλεβίτσιους 9 (2).