Ο Νέστος μετά την ολοκλήρωση της 22ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, δεν διατηρήθηκε στο ρετιρέ της βαθμολογίας μετά τηνμισοπαλία του επί του Απόλλων Πααλιμνίου με σκορ (2-2). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το εύστοχο πέναλτι του στο 7’ του Ν. Μελισσόπουλου ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 21’ με τέρμα του Μουτεσίδη.
Η λύτρωση για τον Νέστο που είχε την τύχη με το μέρος του, ήρθε σε ένα ακόμη ματς στα τελευταία λεπτά όταν ο Μπέλιτς στο 88’ διαμόρφωσε το (2-1) αλλά στις καθυστερήσεις με τον τερματοφύλακα Γουναρίδη διαμορφώθηκε το τελικό (2-2). Τέλος ο Κεραυνός Πέρνης που αγωνίστηκε στην έδρα του ουραγού της βαθμολογίας Εθνικό Σιδηροκάστρου πήρε την πολύτιμη νίκη παίζοντας ποδόσφαιρο αξιώσεων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με σκορ (0-2) και πλέον έχει κάθε λόγο για να αισιοδοξεί για την παραμονή στην κατηγορία.
Γ’ Εθνική-1ος όμιλος
Τα αποτελέσματα-22η αγωνιστική
Συνοπτικά τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων που διεξήχθησαν για την 22η αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής είναι τα εξής:
Νέστος Χρυσούπολης-Απόλλων Παραλιμνίου 2-2
ΑΕ Καλαμπακίου-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-2
Πανσερραϊκός-Ορφέας Ξάνθης 1-2
Αλέξανδρος Κιλκίς-Ασπίδα Ξάνθης 3-0
Άρης Αβάτου-ΠΑΟ Κοσμίου 4-2
Αετός Ορφανού-ΑΟ Καβάλα 1-2
Εθνικός Σιδηροκάστρου-Κεραυνός Πέρνης 3-0
Γ’ Εθνική-1ος όμιλος
Η βαθμολογία-21η αγωνιστική
ΑΟ Καβάλα 54 (55-6)
—————————–
Νέστος Χρυσούπολης 53 (42-13)
—————————–
Απόλλων Παραλιμνίου 38 (29-17)
Αετός Ορφανού 36 (36-25)
Πανσερραϊκός 36 (32-21)
Άρης Αβάτου 35 (24-17)
Αλέξανδρος Κιλκίς 35 (23-13)
Ορφέας Ξάνθης 32 (26-23)
Κεραυνός Πέρνης 27 (19-18) *
——————————
Εθνικός Αλεξανδρούπολης 18 (20-42)
ΑΕ Καλαμπακίου 22 (14-24)
Ασπίδα Ξάνθης 17 (15-50)
ΠΑΟΚ Κοσμίου 13 (18-46)
Εθνικός Σιδηροκάστρου 10 (9-45)
*** Ο Κεραυνός Πέρνης έχει έναν μηδενισμό και -3 βαθμούς
Γ’ Εθνική-1ος όμιλος
Η ερχόμενη-23η αγωνιστική
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αναμετρήσεων που έχουν προγραμματιστεί για να διεξαχθούν στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής, στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, τέσσερις (4) μόλις «στροφές» πριν πέσει η αυλαία, είναι το εξής:
Απόλλων Παραλιμνίου-Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Ορφέας Ξάνθης-Νέστος Χρυσούπολης
Ασπίδα Ξάνθης-ΑΕ Καλαμπακίου
ΠΑΟ Κοσμίου-Πανσερραϊκός
Καβάλα-Αλέξανδρος Κιλκίς
Εθνικός Σιδηροκάστρου-Άρης Αβάτου
Κεραυνός Πέρνης-Αετός Ορφανού