Σε ένα πολύ κρίσιμο και κομβικό παιχνίδι πολύ μέτρια παρουσιάστηκε το απόγευμα του Σαββάτου (8/12) στο κλειστό της Καλαμίτσας η Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας η οποία δίκαια έχασε από τον καλύτερο Ηρακλή με σκορ 69-79, για την 9η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας.

Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα και ήταν μία πέρα για πέρα δίκαιη νίκη για το συγκρότημα της Θεσσαλονίκης που έφτασε στις 7 νίκες στο πρωτάθλημα έναντι μόλις μία ήττα ενώ από την άλλη πλευρά σε ότι έχει να κάνει με την ομάδα της Ένωσης συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Μόλις μία νίκη και 7 ήττες. Δικαιολογημένα μάλιστα και μετά την εντός έδρας ήττα από τον κατά πολύ καλύτερο Ηρακλή, στα αποδυτήρια της Ένωσης αλλά και σε επίπεδο φιλάθλων της επικρατεί πολύ μεγάλος προβληματισμός.

Ανώτερος ήταν ο Ηρακλής

Το εντός έδρας παιχνίδι με τον Ηρακλή στο κλειστό «Αλεξάνδρα Δήμογλου» για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας ήταν ένα παιχνίδι δίχως αύριο, μία αναμέτρηση «ζωής ή θανάτου». Βέβαια και από την άλλη πλευρά και η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήθελε τη νίκη και για το λόγο αυτό Ένωση και Ηρακλή μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 2’ το σκορ ήταν 2-3 αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ παραγωγικοί. Στους δύο πάγκους οι προπονητές των δύο ομάδων γνώριζαν πολύ καλά την κρισιμότητα του παιχνιδιού με τους παίκτες του Ηρακλή να είναι πιο αποτελεσματικοί στην 1η περίοδο και στα μισά της αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με 2-12. Ήταν σίγουρα το χειρότερο ξεκίνημα για το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη το οποίο φάνηκε να είναι μουδιασμένο και από την αρχή ήταν υποχρεωμένο να παίξει με την πλάτη στον τοίχο. Ο Ηρακλής προηγήθηκε στο 7’ με μία διαφορά 13 πόντων αφού το σκορ έγινε 4-17 και οι γηπεδούχοι έδειχναν από τα πρώτα λεπτά ότι είναι το «αφεντικό» του παιχνιδιού. Μέχρι το τέλος του 1ου δεκάλεπτου δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στην εικόνα του αγώνα αφού ολοκληρώθηκε ον Ηρακλή να είναι μπροστά με 15-25 και την Ένωση να ψάχνει την αντίδραση.  Μία αντίδραση η οποία άρχισε να διαφαίνεται στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου με την Ένωση στο 12’ να μειώνει κάπως με 19-27. Το ερώτημα ήταν αν η ομάδα της Καβάλας θα μπορούσε να κάνει την υπέρβαση και κατά πόσο βέβαια θα το επέτρεπαν αυτό οι παίκτες του Ηρακλή. Οι δύο ομάδες συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς, στο 13’ το σκορ έγινε 21-30 και ο Ηρακλής στα επόμενα λεπτά ξανά πάτησε «γκάζι». Έτσι στο 15’ προηγήθηκε με 14 πόντους διαφορά, 21-35 με ένα σερί 0-5 και από την πλευρά της η ομάδα της Καβάλας έδειξε ότι δεν έχει ούτε τις δυνάμεις ούτε και τις επιλογές να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο έλειπε το καθαρό μυαλό από τους παίκτες της, η άμυνα της Ένωσης παρουσίασε πολλά κενά, η επίθεση έπαθε αφλογιστία και απέναντι στην Ένωση υπήρχε ο Ηρακλής ο οποία υπερείχε παντού και κυρίως κάτω και από τα δύο καλάθια. Στο 18’ η διαφορά έπεσε κάπως όταν το σκορ έγινε 28-49 και τελικά η 2η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Καβάλας να μειώνει στους 8 πόντους και να ελπίζει για τη συνέχεια αφού το σκορ έγινε 37-45. Ωστόσο και στο 3ο δεκάλεπτο οι ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αυτή που κυριάρχησε στο παρκέ του «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Οι παίκτες συνέχισαν να βρίσκουν εύκολα λύσεις στο αντίπαλο καλάθι, έπαιξαν καλή άμυνα και στο 25’ η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες μεγάλωσε ακόμη περισσότερο αφού το σκορ έγινε 42-54. Όμως μέσα σε δύο λεπτά οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη που δε τα είχαν παρατήσει πλησίασαν πολύ στο σκορ. Στο 27’ η διαφορά μειώθηκε στους 5 πόντους, οι φίλαθλοι της Καβάλας στις κερκίδες έδιναν δύναμη τους παίκτες της Καβάλας και το 51-56 ενεθάρρυνε τους πάντες για την κατάκτηση της νίκης στο «στρατόπεδο» της Ένωσης. Το παιχνίδι άρχισε να παίρνει μία άγρια ομορφιά και τελικά η 4η περίοδο ολοκληρώθηκε με τον Ηρακλή να είναι μπροστά με 8 πόντους αφού το σκορ έγινε 56-64. Υπήρχαν ακόμη 10 λεπτά και η Ένωση είχε μπροστά της μία τεράστια πρόκληση. Να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει μία πολύ σπουδαία νίκη. Στο 31’ η διαφορά πήγε και πάλι στους 10 πόντους αφού το σκορ έγινε 56-66 και ο Ηρακλής κρατούσε τις τύχες του αγώνα στα χέρια των παικτών του. Όπως όλα έδειχναν πολύ δύσκολα θα άλλαζαν τα πράγματα. Στο 33’ το σκορ έγινε 58-66 και στο 36’ η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα αφού ο Ηρακλής συνέχισε να είναι μπροστά παρά την όποια αντίδραση της Ένωσης, με 63-73. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν πάρει όλα το δρόμο τους. Ο Ηρακλής έπαιξε κοντρόλ μπάσκετ, η Ένωση δεν φαινόταν ικανή να κάνει την ανατροπή και στο τέλος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι τελικά πήραν την πολυπόθητη γι’ αυτούς νίκη με 69-79 η οποία τους κρατάει πολύ ψηλά στον πίνακα της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας.

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Γερακίνης-Φακίτσας (Μπρίγκος)
    Δεκάλεπτα: 15-25, 37-45, 56-64, 69-79
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 14 (1), Χουχούμης 20 (2), Παπαζούδης, Ναούμης 3 (1), Προδρόμου 14, Πιεβάλιτσα, Φλιάτης, Σκλήβας 2, Παπάς 3 (1), Σταματογιάννης 10 (2), Γκαμπερόνι 3.

Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος 8 (1), Αθανασούλας 6, Σοκ 14 (4), Ρουτκάουσκας 18, Πολυτάρχου 11 (2), Κακαρούδης 13, Αποστολίδης, Μπένας, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 6 (2), Τζουγκαράκης 2.