Εφιαλτικό ήταν το απόγευμα του Σαββάτου (1/12) για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας που ήταν τραγική και η οποία στην αναμέτρηση που έδωσε στην Αμαλιάδα γνώρισε την ήττα συντριβή από τον Κόροιβο με 95-61 για την 8η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας μπάσκετ των ανδρών.

Η εμφάνιση των παικτών του Ανδρέα Καραπιπερίδη ήταν κάκιστη απέναντι στον Κόροιβο που έκανε σχεδόν ότι ήθελε και πολύ εύκολα πήρα μία άνετη και πολύ εύκολη νίκη.

Άντεξε μόνο στην 1η περίοδο

Ένα παιχνίδι όπως αυτό μέσα στον Κόροιβο Αμαλιάδας για την Ένωση είχε ξεχωριστή σημασία και για πολλούς λόγους βέβαια κυρίως όμως διότι η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη ήθελε πάση θυσία το νικηφόρο αποτέλεσμα προκειμένου να πάρει βαθιές ανάσες για τη δύσκολη συνέχεια. Τη νίκη όμως ήθελαν και οι γηπεδούχοι και για το λόγο αυτό Κόροιβος και Ένωση ξεκίνησαν μαχητικά το παιχνίδι αλλά όπως αποδείχθηκε η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.  Στο 2’ η ομάδα της Αμαλιάδας προηγήθηκε με 4-3 αλλά ήταν πολύ νωρίς για να βγούνε συμπεράσματα. Η Ένωση είχε την καλή αντίδραση και με την συμπλήρωση του 4’  το παιχνίδι ήρθε στα ίσια αφού το σκορ έγινε 7-7 αλλά από κει και πέρα άλλαξαν πολλά. Το εύστοχο τρίποντο των γηπεδούχων που ακολούθησε έκανε το 10-7 και όλα έδειχναν ότι στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι θα είχαν τον πρώτο λόγο. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ, στο 5’  το σκορ έγινε 14-12, ωστόσο ο Κόροιβος ήταν αυτός που στα επόμενα δύο λεπτά «έχτισε» μία διαφορά 6 πόντων βρίσκοντας την άμυνα της Καβάλας χαλαρή αφού προηγήθηκε με 20-14 και άρχισε να βάζει τις βάσεις να φτάσει στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν κενά στην άμυνα, ο Κόροιβος σε εκείνο το σημείο του αγώνα έκανε ότι ήθελε, η διαφορά μεγάλωσε και στο 8’ το σκορ έγινε 24-14. Όντως ήταν ένα 3λεπτο με την ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη να δείχνει πολλές αδυναμίες κυρίως στον αμυντικό τομέα και τελικά η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με 30-20 με τους γηπεδούχους να φέρνουν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν. Κάποια νευρικότητα από τους παίκτες και των δύο ομάδων στα 2 πρώτα λεπτά του 2ου δεκάλεπτου δεν έφερε κάποια μεταβολή στο σκορ το οποίο στο 13’ έγινε 30-21 με την Ένωση να προσπαθεί να αντιδράσει. Δεν μπορούσε να κάνει διαφορετικά άλλωστε ο Κόροιβος είχε και πάλι τον πρώτο λόγο χωρίς ωστόσο να έχει το αντίδοτο. Οι γηπεδούχοι είχαν αποβάλλει το άγχος, συνέχισαν να είναι εύστοχοι στα ελεύθερα σουτ που επιχειρούσαν, στα μέσα της 2ης περιόδου προηγήθηκαν με 13 πόντους αφού το σκορ έγινε 34-21 και στο 16’ το σκορ άρχισε να ξεφεύγει, έγινε 40-23 με την ομάδα της Ένωσης στην κυριολεξία να έχει χαμένα. Πραγματικά η 2η περίοδος για το συγκρότημα της Ένωσης ήταν ένα διάστημα εφιαλτικό, αφού πέτυχε μόλις 11 πόντους έναντι 20 που σημείωσε στο 1ο δεκάλεπτο. Στην άμυνα στο  2ο δεκάλεπτο που τα έκαναν «θάλασσα» οι παίκτες της Καβάλας αφού δέχθηκαν 20 πόντους και με τραγικά ποσοστά σε άμυνα και επίθεση η Ένωση πολύ δύσκολα θα μπορούσε να πετύχει κάτι καλό, με την 2η περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά με 50-31. Η κατάσταση έδειχνε να είναι αναστρέψιμη αυτό επιβεβαιώθηκε και στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου. Οι παίκτες του Κόροιβου ήταν αδίστακτοι και στο 23’ η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο αφού το σκορ έγινε 54-23. Ο Κόροιβος όποτε ήθελε σημείωνε καλάθι, η εικόνα της ομάδας της Καβάλας συνέχισε και στα επόμενα λεπτά του αγώνα να είναι τραγική με μία άμυνα από «χαρτί» και δικαιολογημένα το σκορ άρχισε να ανοίγει πολύ αφού στο 25’ έγινε 63-38. Οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη, αγνώριστοι με την χείριστη εμφάνιση τους, ζούσαν έναν πραγματικό εφιάλτη δίχως αύριο και σε καμιά περίπτωση δεν μπορούσαν να σταματήσουν την επίθεση του Κόροιβου που έβγαζε «φωτιές». Στο 27’ το σκορ έγινε 68-42 οι γηπεδούχοι ζούσαν έναν ονειρεμένο απόγευμα ενώ από την άλλη πλευρά ο πάγκος της Ένωσης ήταν βυθισμένος στην θλίψη και τον έντονο προβληματισμό Στο 29’ η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων μεγάλωσε ακόμη περισσότερο όταν το σκορ έγινε 74-45 και η λήξη της 3ης περιόδου βρήκε τον Κόροιβο Αμαλιάδας να είναι μπροστά με 74-48. Το 4ο δεκάλεπτο είχε τυπική διαδικασία με τους γηπεδούχους να «ροκανίζουν» το χρόνο αλλά ταυτόχρονα να επιδιώκουν να κρατήσουν και την υπέρ τους μεγάλη διαφορά στο σκορ. Έτσι ο εφιάλτης για την Ένωση συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο, στο 35’ το σκορ έγινε 83-52 με τον διασυρμό να συνεχίζεται για την ομάδα της Καβάλας. Το σκηνικό στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε, οι γηπεδούχοι έριξαν τους ρυθμούς τους και το τελικό αποτέλεσμα, 95-61  βρήκε τις δύο ομάδες με εντελώς διαφορετικά συναισθήματα και τις «καμπάνες» να χτυπάνε πλέον δυνατά για το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη ύστερα από έναν διασυρμό που προκαλεί έντονους «πονοκεφάλους» στην τεχνική ηγεσία της ομάδας και στη διοίκηση της.

Δεκάλεπτα: 30-20, 50-31, 74-48, 95-61
    Κόροιβος Αμ. (Σορώτος): Χείλαρης 23 (3), Καπώνης 10 (2), Λαμπρόπουλος 11 (3), Μαραγκάκης 3 (1), Γκιουζέλης 8 (2), Κάτζος 3 (1), Ρούνης 3 (1), Λεϊμάνις 14 (1), Γραβάνης, Θεοδωράκος 6 (2), Τσιάκος 14.
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 16, Χουχούμης 7, Παπαζούδης 5 (1), Ναούμης, Προδρόμου 12 (1), Πιεβάλιτσα 2, Φλιάτης 2, Σκλήβας 2, Παπάς, Σταματογιάννης, Γκαμπερόνι 15.