Έχοντας πολλά ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας το πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της μέσα στη Νεάπολη Λάρισας και σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και συναρπαστικό έχασε τελικά από τον Ερμή Αγιάς με 79-77, για την 7η αγωνιστική της Α2 Κατηγορίας.

Πρόκειται για ένα αποτέλεσμα το οποίο αδικεί πέρα για πέρα την ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη που έφτασε μέχρι τη «βρύση αλλά νερό δεν ήπιε» τελικά.

Σπουδαίο και αμφίρροπο ντέρμπι

Οι δύο ομάδες στο κλειστό της Νεάπολης ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και έδειξαν ότι είναι αποξασμένες για να πάρουν τη νίκη. Στο 3’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 10-6 αλλά με την συμπλήρωση του μισού της 1ης περιόδου η ομάδα της Καβάλας που δεν είχε άλλα περιθώρια για μία ακόμη συνεχόμενη ήττα μείωσε σε 13-9, δείχνοντας αποφασισμένη να πάρει την πολυπόθητη νίκη. Το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά είχε δύναμη, πάθος αλλά και άγχος και από τις δύο ομάδες για να πάρουν τη νίκη. Ένα άγχος που επηρέασε σε κάποιο βαθμό τις δύο ομάδες ώστε το σκορ να είναι χαμηλό αφού στο 8’ το  σκορ έγινε 15-11  και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ερμή Αγιάς να είναι μπροστά μόλις με ένα καλάθι, αφού η ομάδα της Καβάλας μείωσε σε 19-17. Το μόνο σίγουρο ήταν ότι ο αγώνας στην εξέλιξη του αναμένονταν με τεράστιο ενδιαφέρον και στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ. Στο 12’ οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι μπροστά με 23-19 και στο 14 λεπτό η Ένωση μείωσε και πάλι στο καλάθι, σε 26-24. Το συγκρότημα της Καβάλας προσπαθούσε να βρει έναν καλό ρυθμό στο παιχνίδι αλλά όποτε πλησίαζε στο σκορ τον αντίπαλο της τότε ο Ερμής Αγιάς είχε την καλή αντίδραση και δημιουργούσε μία διαφορά έστω και μικρή Έτσι στα μισά του 2ου δεκάλεπτου το σκορ έγινε 29-25 αλλά αυτήν την φορά η αντίδραση της ομάδας του Ανδρέα Καραπιπερίδη ήταν στο 16’ να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 29-29, παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Το παιχνίδι άρχιζε από την αρχή αλλά οι γηπεδούχοι στο 18’ πέρασαν και πάλι μπροστά με 36-34. Ερμής Αγιάς και Ένωση συνέχισαν να παίζουν καλό και γρήγορο μπάσκετ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 2ο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με το σκορ να είναι στο 38-35. Υπήρχαν ακόμη 20 λεπτά και το συγκρότημα έπρεπε να βελτιώσει κάποιες αδυναμίες που παρουσίασε στο χρονικό διάστημα που προηγήθηκε προκειμένου να πάρει την πολυπόθητη νίκη. Οι δύο ομάδες και πάλι μπήκαν δυνατό στο παρκέ την 3η περίοδο και στο 21’ το σκορ έγινε 42-37 και κάπου εκεί η Ένωση έπαθε black out. Και αυτό διότι τα αμυντικά της κενά ήταν αρκετά τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Ερμής Αγιάς «χτίζοντας» μία διαφορά των δέκα (10) πόντων, αφού στο 3 προηγήθηκε με 47-37. Ήταν το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα στην 3η περίοδο για την ομάδα της Καβάλας η οποία συνέχισε να παρουσιάζει αδυναμίες κυρίως στην άμυνα της. Στο 3’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 51-39 και άρχισαν σιγά σιγά να φέρνουν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων κυμαίνονταν κοντά στους 10 πόντους και στο 26’ το σκορ έγινε 53-43. Η Ένωση έψαχνε την αντίδραση και έδειχνε να την βρίσκει στα επόμενα λεπτά αφού στο 27’ μείωσε σε 55-51 αλλά οι παίκτες της έπρεπε να ανεβάσουν ακόμη περισσότερο ρυθμούς στο υπόλοιπο του αγώνα. Στο 29’ το σκορ έγινε 59-56 και το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ερμή να είναι μπροστά με 64-59. Βέβαια ακόμη δεν είχε κριθεί απολύτως τίποτε αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη έπρεπε να κάνουν την υπέρβαση τους. Με την έναρξη της 4ης περιόδου η Ένωση μείωσε σε 64-61 και το υπόλοιπο του παιχνιδιού αναμένονταν με τεράστιο ενδιαφέρον. Στο 33’ και πάλι οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 69-64 δείχνοντας περισσότερο καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση. Η Ένωση δεν το έβαζε κάτω μείωσε στο 34’ σε 69-67 και ήταν ακόμη ζωντανή για να πάρει τη νίκη που τόσο πολύ ήθελε. Το ντέρμπι βρίσκονταν στην κορύφωση του και στο 35’ η ομάδα της Καβάλας πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στην εξέλιξη του αγώνα με 69-70.  Οι ισορροπίες του αγώνα έδειχναν ότι αλλάζουν υπέρ της ομάδας της Καβάλας οι παίκτες της οποία στα τελευταία λεπτά είχαν πολλά ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα. Το παιχνίδι πήγαινε στον πόντο, ο Ερμής πέρασε μπροστά με 73-72 στο 35’ και στη συνέχει με εύστοχο σουτ 2 πόντων αύξησαν τη διαφορά στους 3 πόντους, 75-72. Η τύχη του αγώνα κρέμονταν σε μία κλωστή σε ένα φινάλε χωρίς προηγούμενο και απαγορευμένο για καρδιακούς. Στο 37’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 77-72 για α μειώσει η Ένωση σε 77-74.  Όσοι βρίσκονταν στις κερκίδες του κλειστού της Νεάπολης έπεσαν ξεροί ότι στο 39’ η Ένωση έφερνε το παιχνίδι στα ίσια σε 77-77 και η αγωνία έσπαζε καρδιές. Τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα επιφύλαξαν πολλές συγκινήσεις με την ομάδα της Ένωσης να μένει τελικά με την καλή εμφάνιση και τον Ερμή Αγιάς να παίρνει τελικά την πολύτιμη νίκη με 79-77 και τους φιλοξενούμενους να είναι απαρηγόρητοι αφού δεν κατάφεραν να πάρουν τίποτε.

Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Κοϊμτζόγλου-Ελευθεριάδης (Σταμάτης Γ.)
    Δεκάλεπτα: 19-17, 38-35, 64-59, 79-77
    Ερμής Αγιάς (Σκαραφίγκας): Τσιαμπαλής 3 (1), Τσιλούλης 12 (1), Σπυρόπουλος 13, Τζόλος 4, Κόμματος 12 (2), Νταλός 2, Τριανταφύλλου 14 (2), Κούκσικς 7, Λάππας 5, Τσούμας 3, Λόλας 4.
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 18 (2), Μίτροβιτς 2, Ναούμης 13 (3), Προδρόμου 19 (1), Πιεβάλιτσα, Φλιάτης 1, Σκλήβας 4, Παπάς 3 (1), Σταματογιάννης 4, Γκαμπερόνι 13.