Στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της Α2 η Ένωση αν και ξεκίνησε καλά στην 1η περίοδο μέσα στο Μαρούσι στη συνέχεια δεν απέφυγε τα λάθη και τα κενά κυρίως στον αμυντικό τομέα και τα οποία την οδήγησαν στην ήττα με 82-70.

Μία ήττα η οποία ήρθε να επιβεβαιώσει το ότι η εμφάνιση των παικτών του Ανδρέα Καραπιπερίδη στην 2η περίοδο ήταν καταστροφική με πολλές αδυναμίες και πολλά αμυντικά και επιθετικά λάθη. Έτσι οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος αφού παρουσιάστηκαν πολύ σταθεροί και στο τέλος πολύ δίκαια πήραν το νικηφόρο αποτέλεσμα που έδειξαν ότι ήθελα περισσότερο.

Καταστροφική 2η περίοδος

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες της Ένωσης προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους και στο 1’ προηγήθηκαν 0-4 και συνεχίζοντας οι φιλοξενούμενοι να έχουν γρήγορο ρυθμό στα επόμενα λεπτά με την συμπλήρωση 4 λεπτών το σκορ έγινε 2-9. Το παιχνίδι ήταν ακόμη στην αρχή του αλλά οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη έδειχναν να βρίσκουν τα πατήματα τους και στα μισά της 1ης περιόδου η διαφορά διατηρήθηκε στους 7 πόντους με το σκορ να είναι 4-11. Η πολύ καλή και πιεστική άμυνα σε συνάρτηση με την πολυφωνία στην επίθεση της ομάδας της Καβάλας στην εξέλιξη του αγώνα διεύρυνε ακόμη περισσότερο τη διαφορά και στο 7’ το σκορ ήταν 7-16. Η ομάδα της Ένωσης ήθελε να διατηρήσει αυτήν τη διαφορά μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου, με την συμπλήρωση του πρώτου 8λεπτου το σκορ ήταν 10-17 με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει σε σχέση με τα προηγούμενα λεπτά. Έτσι το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ένωση να είναι μπροστά με 6 πόντους, το σκορ να είναι 15-21 με την επίθεση των φιλοξενούμενων να είναι χάρμα οφθαλμών. Όμως στα δύο πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας και αφού πίεσαν την άμυνα της Ένωσης, στο 12’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με ένα σερί 6 πόντων, 21-21. Οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη προσπάθησαν να φανούν σε εκείνο το σημείο ψύχραιμοι, στο 14’ το σκορ ήταν 23-23 και το παιχνίδι ξεκινούσε από την αρχή. Εδώ που έφτασαν τα πράγματα πολύ δύσκολα μία από τις δύο ομάδες θα μπορούσε να είχε επιβάλει το ρυθμό της και οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν σε οργανωμένες επιθέσεις. Στα μισά της 2ης περιόδου η Ένωση προηγήθηκε με έναν πόντο, 26-27 αλλά στα επόμενα δύο λεπτά οι γηπεδούχοι που βγήκαν στην αντεπίθεση και βρήκαν κενά στην άμυνα της Καβάλας προηγήθηκαν στο σκορ με 32-27. Το ταϊμ  άουτ που πήρε ο Ανδρέας Καραπιπερίδης δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα, οι παίκτες του στην κυριολεξία έπαθαν μπλακ άουτ κάτι που συνέχισαν να εκμεταλλεύονται οι γηπεδούχοι, με το συγκρότημα του Αμαρουσίου στο 18’ να χτίσει μία διαφορά 10 πόντων και να προηγηθεί με 37-27. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι με περισσότερο καθαρό μυαλό και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το Μαρούσι στο τέλος του 2ου δεκάλεπτου να είναι μπροστά με 9 πόντους, 39-30. Συμπερασματικά να αναφέρουμε ότι η Ένωση ότι σημαντικό έχτισε με κόπο στην 1η περίοδο, στην 2η οι παίκτες της με τα πολλά κενά που παρουσίασαν σε άμυνα και επίθεση, το έκαναν «φύλλο και φτερό». Ενδεικτικό είναι το ότι στην 2η περίοδο η ομάδα της Καβάλας, δέχθηκε συνολικά 24 πόντους και σημείωσε μόλις 15. Στην ανάπαυλα ο Ανδρέας Καραπιπερίδης με τις οδηγίες που έδωσε στους παίκτες του προσπάθησε να τους «ξυπνήσει» πριν είναι αργά, δοκιμάζοντας και κάποια άλλα σχήματα για να περιορίσει κυρίως τα επιθετικά ατού του Αμαρουσίου. Στην 3η περίοδο το παιχνίδι ξεκίνησε όπως τελείωσε το δεύτερο δεκάλεπτο και το Μαρούσι στο 22’ προηγήθηκε με 32-22. Οι παίκτες της Ένωσης προσπάθησαν να ξαναμπούνε στο παιχνίδι στα επόμενα λεπτά αλλά η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες κυμαίνονταν μεταξύ 8 και 10 πόντων. Στο 23’ το σκορ έγινε 46-37, στα μισά της 3ης περιόδου, το σκορ έγινε 47-39 και ο Ανδρέας Καραπιπερίδης προσπαθούσε να βρει λύσεις. Στα επόμενα λεπτά έδειξε ότι τις βρήκε αφού η Ένωση έπαιξε καλή άμυνα και μείωσε στους 4 παίκτες στο 27’ με το σκορ να είναι 49-45. Το παιχνίδι δεν επιφύλαξε στην εξέλιξη του μεγάλες συγκινήσεις, το Μαρούσι συνέχισε να είναι στη θέση του οδηγού, στο 28’ το σκορ έγινε 53-46 και η διαφορά στο τέλος του 3ου δεκάλεπτου ήταν στους 8 πόντους με το Μαρούσι να προηγείται 57-49. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μπροστά τους 10 λεπτά στην 4η περίοδο να γυρίσουν το παιχνίδι και να αποδράσουν με την πολύτιμη νίκη. Στο 4ο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν όμως να είναι διατεθειμένοι να κάνουν το δώρο στην ομάδα μπάσκετ της Καβάλας. Στο 32’ η διαφορά δεν μειώθηκε αφού το σκορ ήταν 62-53 και όλα έδειχναν ότι το Μαρούσι κρατούσε τη νίκη στα χέρια των παικτών του. Στα μισά της τελευταίας περιόδου το σκορ έγινε 69-58 με τος παίκτες του Αμαρουσίου να δείχνουν ότι είχαν περισσότερες δυνάμεις και πιο πολλά ψυχικά αποθέματα από τους αντίστοιχους της Ένωσης και στα τελευταία λεπτά η νίκη των γηπεδούχων πήρε διαστάσεις θριάμβου, αφού στο39’ το Μαρούσι προηγήθηκε με 80-65. Έτσι στο τέλος η ήττα ήρθε πολύ φυσιολογικά για το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της Α2 κατηγορία με σκορ 82-70 από το Μαρούσι το οποίο σε γενικές γραμμές και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν καλύτερο και νίκησε δίκαια.

Διαιτητές: Κατραχούρας-Πιτσίλκας-Χαλαμπαλάκης (Άκελ)
    Δεκάλεπτα: 15-21, 39-30, 57-49, 82-70.
    Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κνέζεβιτς, Στασινός 23 (3), Πετρόπουλος 2, Ξυδάς 5 (1), Χατζηδάκης 20, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης, Λυκογιάννης 8 (1), Σουρλής 7 (1), Παπαγεωργόπουλος 6, Μιχαλούτσος 11, Μπακέας.
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 5, Μίτροβιτς 6, Καμάρας 14 (2), Ναούμης, Προδρόμου 15 (2), Κουμλελής 2, Πιεβάλιτσα  5 (1), Φλιάτης 2, Σκλήβας 10, Παπάς 11 (3), Σταματογιάννης