Στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής σε ένα παιχνίδι πολύ καθοριστικής με τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας εκτός έδρας αντιμετώπισε τους Μαχητές Πειραματικού Πεύκων και πήρε την πολυπόθητη νίκη με (58-71), κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για την άνοδο.

Το παιχνίδι είχε μονόπλευρό ενδιαφέρον, για την ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη δηλαδή, η οποία μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες από το Αγρίνιο και το Ανατόλια, κόντρα στο συγκρότημα των Πεύκων ήθελε πάση θυσία τη νίκη, για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες ανόδου στην Α2 κατηγορία. Έτσι οι παίκτες του, παίζοντας καλό μπάσκετ, με προσοχή στην άμυνα και με αρκετές επιλογές στην επίθεση, έκαναν επίδειξη δύναμης κατά διαστήματα και πήραν το νίκη που τόσο πολύ ήθελαν, «αγκαλιάζοντας» την άνοδο στην Α2 κατηγορία. Στην 1η περίοδο οι παίκτες της Ένωσης επέβαλαν το ρυθμό τους, είχαν πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και με καλή άμυνα περιόρισαν τις επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκης. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Καβάλας να είναι μπροστά στο σκορ με 8-20 και όλοι στην Ένωση ήθελα μία ανάλογη συνέχεια. Στην 2η περίοδο οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη συνέχισαν με τον ίδιο καλό ρυθμό. Στην επίθεση η Ένωση «έβγαζε φωτιές» αλλά κάποια κενά και αδυναμίες που παρατηρήθηκαν στην άμυνα, τα εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες των Μαχητών. Βέβαια να τονιστεί ότι στην 2η περίοδο και οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτό μπάσκετ, με αποτέλεσμα αυτή να ολοκληρωθεί 31-42. Μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο η Ένωση κατά το ήμισυ είχε πετύχει στο στόχο της και είχε μπροστά της 20 ακόμη λεπτά για να πάρει τη νίκη. Όμως στην 3η περίοδο είχαμε την αντίδραση των παικτών των Μαχητών οι οποίοι ανέβασαν την απόδοση τους θέλοντας να πλησιάσουν στο σκορ. Ωστόσο οι παίκτες της Καβάλας κράτησαν την ευστοχία τους αλλά με τη λήξη του 3ου δεκάλεπτου η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων και ολοκληρώθηκε με την Ένωση να είναι μπροστά στο σκορ με 8 πόντους, 45-53. Στην 4η και καθοριστικότερη περίοδο η Ένωση έπρεπε να ήταν ψύχραιμη και τα κατάφερε. Οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη είχαν καθαρό μυαλό και περισσότερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση, δεν άφησαν κανένα [περιθώριο στους γηπεδούχους να αντιδράσουν και στο τέλος πήραν αυτό που ήθελαν με τη νίκη τους, με 58-71.

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 31-42, 45-53, 58-71.

Διαιτητές: Ταρενίδης, Φακίτσας

ΜΑΧΗΤΕΣ (Γεροφωτης): Βογιατζης 6 (2),Καραγιαννίδης, Αρνιδης 3,Δημας 7, Χατζημιχαηλιδης 11 (2),Στολης 10, Κωνσταντινιδης 2, Μπάκος 9 (2),Βαγιατης, Βαϊντερλής, Βελισσαρίου 10 (2).
    ΚΑΒΑΛΑ (Καραπιπεριδης): Ερεμπεναζιε, Παντόπουλος, Μιχαλογλου 9 (1), Καπινιαρης 7(1), Ταγαρης, Αθανασιαδης 22 (5), Κουμλελης 13, Πιεβαλιτσα 5 (1), Καραθανασης, Παππάς 9 (1), Χονδροπουλος 6 (2).