Μπορεί η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας να δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στην πολύ καλή ομάδα της Γέφυρας ωστόσο σταδιακά ανέβασε την απόδοση της στην επανάληψη και κέρδισε τελικά άνετα και δίκαια με 81-64.

Στην αναμέτρηση που έγινε στο κλειστό της Καλαμίτσας στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Καβάλας δεν είχε τον ρυθμό που έπρεπε, έκανε αρκετά λάθη και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να τα εκμεταλλευτούν οι φιλοξενούμενοι. Ωστόσο στην εξέλιξη του αγώνα τα πράγματα άλλαξαν αφού οι παίκτες της Ένωσης βελτίωσαν τις αδυναμίες τους και περιόρισαν σε μεγάλο βαθμό τα λάθη τους. Βέβαια εκείνο το οποίο πρέπει να τονίσουμε είναι το ότι ο Καπινιάρης ήταν αυτός που κρατούσε την Ένωση κοντά στο σκορ  όταν ήταν πίσω ενώ στην επανάληψη και ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο μέτρησε και η πολύ καλή άμυνα της Ένωσης η οποία επικράτησε τελικά άνετα και στο τέλος χειροκροτήθηκε σε μεγάλο βαθμό από τους καβαλιώτες φιλάθλους οι οποίοι έδωσαν δυναμικό παρών στις κερκίδες.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 40- 38, 60 -51, 81-64.

Ένωση: Ετινόσα 12(1), Παντόπουλος , Μιχάλογλου 12(2), Καπινιάρης 18, Τάγαρης 5,  Μπανάσας, Αθανασιάδης 9(1), Κουμλέλης 13, Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης, Χονδρόπουλος 2, Παππάς 8.

Γέφυρα: Νικολαϊδης 1,  Καζαμίας, Μπρούσαλης 2,  Κολοκοτρώνης 5 (1),  Γαρέζος 12(1), Παπαδόπουλος, Σιώπης 15(2), Σαραντίδης, Ταουσάνης 9, Σιώμος 12, Μπίσκας 5(1), Ευσταθιάδης.