Βαριά ήττα με 40 πόντους διαφορά γνώρισε ο Ηρόδικος Κομοτηνής από την Ίριδα στην Καβάλα με σκορ 64-24. Να σημειώσουμε το γεγονός ότι η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας για την 6η αγωνιστική του Ομίλου Βορρά του 21ου πρωταθλήματος μπάσκετ με αμαξίδιο της ΟΣΕΚΑ, ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο της, είχε περισσότερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση και έφτασε πέρα για πέρα δίκαια και εύκολα στην κατάκτηση της νίκης.

Η ομάδα Ίρις μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ολοκλήρωσε την 1η περίοδο με 16-2. Από κει και πέρα τα πράγματα απλουστεύτηκαν για την ομάδα της Καβάλας στην 2η περίοδο της αναμέτρησης και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το α’ ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 32-10. Στην 3η περίοδο η ομάδα Ίριδα συνέχισε να έχει πιο πολλές από τον αντίπαλο της και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την διαφορά να φτάσει τους 34 πόντους (52-18). Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα είχε τυπικό χαρακτήρα και στο τέλος η Ίριδα Καβάλας έφτασε εύκολα και χωρίς καμία δυσκολία στην κατάκτηση της πολυπόθητης νίκης με 64-24.  Μία νίκη η οποία έφερε την Ίριδα Καβάλας στη μέση του βαθμολογικού πίνακα και πιο συγκεκριμένα στην 5η θέση. Στα άλλα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής ο Άρης επέστρεψε στις νίκες με αντίπαλο τους Αργοναύτες Βόλου και ο Αστέρας στα Τρίκαλα επικράτησε επί του Πανσερραϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 16-2, 32-10, 52-18. 64-24.