Παίζοντας με τον αέρα του πρωταθλητή και εκμεταλλευόμενος το καταστροφικό πρώτο τετράλεπτο του δεύτερου μέρους των γηπεδούχων. Ο ΓΣ Ελευθερούπολης πέρασε και από την έδρα του ΓΑΣ Κομοτηνή τον οποίο και υποχρέωσε στην βαριά ήττα με 57-77.

Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ομάδα της Ελευθερούπολης  στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής ήταν ανώτερος από τον αντίπαλο του και δίκαια έφτασε στην κατάκτηση της 16ης νίκης η οποία φέρει τον ΓΣΕ ακόμη πιο κοντά στον στόχο του. Βέβαια να σημειωθεί ότι ο ΓΑΣ έπαιζε πάρα πολύ καλή άμυνα τον αντίπαλό του σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με την πρώτο δεκάλεπτο  να λήγει μόλις με 11-11 και το  ημίχρονο 30-29 υπέρ της ομάδας της Κομοτηνής. Στην επανάληψη ένα σερί 0-11 διαμόρφωσε στο 24′ το σκορ 30-40 που από εκεί και πέρα δεν δυσκολεύτηκαν και επικράτησαν με 57-77 με επιμέρους σκορ 27-48 στο δεύτερο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 30-29, 42-52, 57-77

ΓΑΣ Κομοτηνής: Σαββίδης, Μαρκογιαννάκης, Σκεμπή 7 (2), Αθανασίου, Λεχούδης 16 (1), Χατζηδημητρίου 3 (1), Γιωτόπουλος 9 (1), Καρκατσέλης 1, Μπορμπίδης, Πίτατζης, Χαλήλ 2

ΓΣ Ελευθερούπολης: Παπαγεωργίου, Μελαϊδάκης, Στυλίδης 15, Γαϊτανίδης 3 (1), Μασάδης 3, Κωνσταντάρας, Θεοδωράκος 12 (4), Απαζίδης 7 (1), Μανάκας 18 (1), Ιωάννου 12 (2), Λογοθέτης, Βοϊβοτόπουλος 7

Την ίδια ώρα να σημειώσουμε ότι ο Μακεδονικός, από τη δική του πλευρά, έδειξε επίσης πως είναι έτοιμος για το μεταξύ τους ντέρμπι, καταβάλλοντας με 74-65 την ΑΕ Κομοτηνής που μετά την νίκη του Μαντουλίδη στην Σίνδο δείχνει πως δύσκολα δεν θα επιστρέψει στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ..