xerox
xerox

Ο Αστέρας Καβάλας αλλά και η Αγία Βαρβάρα γνώρισαν τις ήττες από τους πρωτοπόρους του β’ ομίλου Εθνικό Αλεξανδρούπολης και Λεύκιππο Ξάνθης, αντίστοιχα στο πλαίσιο των αναμετρήσεων που έδωσαν για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Αντρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Γενικά να τονίσουμε ότι ήταν μία αγωνιστική κατά τη διάρκεια της οποίας οι περισσότερες ομάδες το νομού Καβάλας δεν τα πήγαν καλά και γνώρισαν τι ήττες.

Ειδικότερα να τονίσουμε ότι η ομάδα του Αστέρα έχασε στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων από τον Εθνικό με σκορ (55-63). Τα δεκάλεπτα: 11-10, 19-30, 37-44, 55-63.

Από την άλλη πλευρά το συγκρότημα της Αγίας Βαρβάρας, στην αναμέτρηση που έδωσε στην γειτονική Ξάνθη που έχασε με (81-50) ήταν ανταγωνιστικό μόνο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ειδικότερα στο 1ο δεκάλεπτο αλλά στην εξέλιξη ο Λεύκιππος ανέβασε στροφές ήταν καλύτερος με περισσότερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση και έφτασε δίκαια στη νίκη. Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 14-12, 51-26, 61-41, 81-50.

Από κει και πέρα να τονίσουμε ότι στη Δράμα, οι Μακεδόνες Κρηνίδων πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα αφού ξεπέρασα με επιτυχία το εμπόδιο των Τιτάνων με (61-66) Μία νίκη πέρα για πέρα δίκαιη αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-35, 49-48, 61-66.

Το Παγγαίο παρουσίασε μία πολύ αγιόμαχη ομαδα κόντρα στον Πανσερραϊκό, μια από τις ισχυρές ομάδες του α’ ομίλου αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με σκορ (72-50). Η ομάδα των Σερρών είχε περισσότερες επιλογές σε άμυνα αλλά και επίθεση και δίκαια πήρε τη νίκη κόντρα στο Παγγαίο που άφησε καλές εντυπώσεις. Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-20, 61-30, 72-50.

Από κει και πέρα να αναφέρουμε ότι στην Ορεστιάδα, ο ΑΟΚ ηττήθηκε από τη Φιλία με (64-52),και τέλος ο Ηρακλής γνώρισε την ήττα (43-65) από την Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης στην αναμέτρηση που έδωσε στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Τα δεκάλεπτα: 7-14, 28-32, 34-54, 43-65.


Α’ Όμιλος-3η αγωνιστική

Τα αποτελέσματα

ΑΟ Σερρών-ΚΑΟ Δράμας 49-69

Τιτάνες Δράμας-Μακεδόνες Κρηνίδων 61-66

ΑΕ Δοξάτου-Δόξα Βώλακα

Απόλλων Δράμας-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 58-78

Ηράκλεια Σερρών-Προσοτσάνη 45-51

Πανσερραϊκός-Παγγαίο 72-50 

Η Βαθμολογία

1

ΚΑΟ Δράμας

6

3-0

204-122

2

Πανσερραϊκός

6

3-0

210-155

3

Ρούπελ Σιδηροκάστρου

5

2-1

213-173

4

Απόλλων Δράμας

5

2-1

211-203

5

ΑΟ Σερρών

4

1-2

167-183

6

Παγγαίο

4

1-2

173-181

7

Ηράκλεια Σερρών

4

1-2

185-183

8

Μακεδόνες Κρηνίδων

4

1-2

188-194

9

Προσοτσάνη

3

2-1

162-175

10

Τιτάνες Δράμας

3

0-3

137-196

11

ΑΕ Δοξάτου

1

1-1

106-133

12

Δόξα Βώλακα

0

0-2

111-169

(*) Προσοτσάνη, Δοξάτο και Βώλακας έχουν από -2 βαθμούς λόγω μη συμμετοχής στα πρωταθλήματα υποδομής.

Η Επόμενη αγωνιστική

29/10 (6μμ): Ηράκλεια Σερρών-Πανσερραϊκός

29/10 (5μμ): Προσοτσάνη-Απόλλων Δράμας

28/10 (6μμ): Ρούπελ Σιδηροκάστρου-ΑΕ Δοξάτου

28/10 (6.30μμ): Δόξα Βώλακα-Τιτάνες Δράμας

28/10 (6μμ): Μακεδόνες Κρηνίδων-ΑΟ Σερρών

29/10 (5μμ): ΚΑΟ Δράμας-Παγγαίο

Β’ Όμιλος-3η αγωνιστική

Τα αποτελέσματα

Αστέρας Καβάλας-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 55-63

Έβρος Σουφλίου-Αίας Κομοτηνής 51-82

Αρίων Ξάνθης-Θύελλα Φερών 79-57

Ηρακλής Καβάλας-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 43-65

Φιλία Ορεστιάδας-ΑΟ Καβάλας 64-52

Λεύκιππος Ξάνθης-Αγία Βαρβάρα 81-50

Ρεπό: Δημοκρίτειο Κομοτηνής

Η Βαθμολογία

1

Λεύκιππος Ξάνθης

6

3-0

241-133

2

Εθνικός Αλεξ/πολης

6

3-0

210-165

3

Αρίων Ξάνθης

5

2-1

197-176

4

Ολυμπιάδα Αλεξ/πολης

5

2-1

178-178

5

Φιλία Ορεστιάδας

5

2-1

199-176

6

Αίας Κομοτηνής

5

2-1

209-150

7

Θύελλα Φερών

4

1-2

189-211

8

Ηρακλής Καβάλας

3

0-3

148-216

9

ΑΟ Καβάλας

3

0-3

144-228

10

Δημοκρίτειο Κομοτηνής

2

2-0

139-81

11

Αστέρας Καβάλας

2

0-2

97-113

12

Αγία Βαρβάρα

1

1-1

124-136

13

Έβρος Σουφλίου

1

0-3

138-251

(*) Αγία Βαρβάρα, Δημοκρίτειο και Έβρος έχουν από -2 βαθμούς λόγω μη συμμετοχής στα πρωταθλήματα υποδομής.

Η Επόμενη αγωνιστική

28/10 (5μμ): Αγία Βαρβάρα-Φιλία Ορεστιάδας

28/10 (7μμ): ΑΟ Καβάλας-Ηρακλής Καβάλας

28/10 (8μμ): Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Αρίων Ξάνθης

28/10 (5μμ): Θύελλα Φερών-Έβρος Σουφλίου

28/10 (3μμ): Αίας Κομοτηνής-Αστέρας Καβάλας

28/10 (3μμ): Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Δημοκρίτειο Κομοτηνής

Ρεπό: Λεύκιππος Ξάνθης

Comments are closed.