Στον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ που έγινε στο κλειστό “Αλεξάνδρα Δήμουγου”, ο ΓΣ Ελευθερούπολης ήταν κατά πολύ ανώτερος από τον Λεύκιππο Ξάνθης, αν εξαιρέσουμε την 3η περίοδο, νίκησε δίκαια με (72-60) και πλέον σχεδιάζει τα πλάνα του για τον μεγάλο τελικό που οδηγεί στη Γ’ Εθνική κατηγορία. Μάλιστα η ομάδα της Ελευθερούπολης είχε την συμπαράσταση δεκάδων φιλάθλων της ευρύτερης περιοχής του Δήμου Παγγαίου οι οποίοι στο τέλος πανηγύρισαν την κατάκτηση της πολυπόθητης νίκης.

Η ομάδα της Ελευθερούπολης να σημειώσουμε το ότι ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ κόντρα στον Λεύκιππο Ξάνθης και στην έκβαση του αγώνα αντιμετώπισε κάποια προβλήματα μόνο στην 3η περίοδο του αγώνα, χρονικό διάστημα που ο Λεύκιππος Ξάνθης ήταν καλύτερος. Οι παίκτες του ΓΣΕ αγωνιστικά ήταν πολύ πειθαρχημένοι στο μεγαλύτερο διάστημα, είχαν πολλές και σωστές επιλογές στον τρόπο που κυκλοφορούσαν την μπάλα αλλά και στην τελική προσπάθεια για να πετύχουν καλάθι και γενικότερα έδειξαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ότι είναι το “αφεντικό” της. Την ίδια ώρα να σημειώσουμε ότι στην άμυνα όσες φορές πιέστηκαν εκτός από το 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ελευθερούπολης τα πήγαν καλά και γενικά έγινε ένα παιχνίδι “στα μέτρα” τους.

Φανταστικό ήταν το ξεκίνημα του ΓΣΕ

Οι παίκτες της Ελευθερούπολης πραγματοποίησαν εντυπωσιακό ξεκίνημα στον αγώνα και δεν άφησαν τους παίκτες του Λεύκιππου να πάρουν ανάσα. Προηγήθηκαν μάλιστα 15-0, παίζοντας εκπληκτική άμυνα και έχοντας πολλές επιλογές στην επίθεση. Δεν είναι τυχαίο μάλιστα το γεγονός ότι οι παίκτες της Ξανθιώτικης ομάδας πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι μετά από τεσσεράμισι λεπτά όταν μείωσαν σε 15-2. Ο ΓΣΕ συνέχισε να παίζει πολύ καλό μπάσκετ και στα επόμενα λεπτά, οι παίκτες του είχαν βρει τα πατήματα τους όπως βέβαια και καλό ρυθμό και στο 6′ προηγήθηκαν με 20-6. Όλα κυλούσαν για το συγκρότημα της Ελευθερούπολης στην 1η περίοδο χωρίς κανένα πρόβλημα. Ο ΓΣΕ προηγήθηκε στο 8 με 23-7 και το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-10. Και στην 2η περίοδο το ξεκίνημα του ΓΣΕ ήταν πολύ καλό με αποτέλεσμα η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων να πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις. Στο 13′ η ομάδα της Ελευθερούπολης με 31-15 αλλά κάπου εκεί υπήρξε η αντίδραση του Λεύκιππου Ξάνθης που επιχείρησε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Έτσι στο 15′ μείωσε σε 34-24 έχοντας βρει ελεύθερους διαδρόμους που οδηγούσαν στο καλάθι της Ελευθερούπολης. Όμως στο 18′ ο ΓΣΕ “έχτισε” και πάλι μία διαφορά 12 πόντων όταν προηγήθηκε με 39-27 και μεχρι την ολοκλήρωση του 2ου δεκάλεπτου δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, απλά η διαφορά έφτασε ους 14 πόντους αφού το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 41-27. Το σκηνικό δεν άλλαξε και στην 3η περίοδο. Χρονικό διάστημα και στο οποίο ο ΓΣΕ είχε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 12′ το σκορ έγινε 46-36 αλλά ο Λεύκιππος Ξάνθης στα επόμενα λεπτά επιχείρησε να κάνει το come back αφού εκμεταλλεύτηκε κάποιες στιγμές αδράνειας στην άμυνα του ΓΣΕ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 14′ η διαφορά των δύο ομάδων να μειωθεί στους 5 πόντους αφού το σκορ έγινε 50-45 και η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και στο 16 όταν το σκορ ήταν 52-47. Ο Λεύκιππος είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, μείωσε σε 54-51 και η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 54-54. Το παιχνίδι ξανά άρχιζε από το μηδέν και ο αγώνας από το πουθενά έγινε ντέρμπι. Μάλιστα στο 31′ οι παίκτες του Λεύκιππου πέρασαν μπροστά στο σκορ με 54-56 αλλά με έμμεσο τρίποντο του Βοϊβατόπουλου o ΓΣΕ πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ 57-56. Ο αγώνας συνέχισε να πηγαίνει πόντο πόντο, με εναλλαγές στο σκορ και πολλές συγκινήσεις. Κανένας μάλιστα δεν περίμενε ότι το φινάλε του σύμφωνα με την εξέλιξη του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα του θα ήταν δραματικό και απαγορευμένο για καρδιακούς. Στο 36′ ο Μουλάκης με εύστοχο τρίποντο έδωσε τη λύση και ο ΓΣΕ προηγήθηκε 61-60 ενώ στο 37′ η διαφορά των δύο ομάδων πήγε στους 4 πόντους όταν το σκορ έγινε 64-60. Οι παίκτες της Ελευθερούπολης κρατούσαν το παιχνίδι στα χέρια τους και έδειχνα το είχαν περισσότερα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα από τον αντίπαλο τους. Αυτό αποδείχθηκε από το ότι 2′ και 07” πριν το τέλος του αγώνα το σκορ έγινε 68-60 με τις δύο εύστοχες βολές του Στυλίδη. Το παιχνίδι έδειχνε ότι είχε κριθεί και πολύ δύσκολα θα άλλαζαν τα δεδομένα που είχαν διαμορφωθεί μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο. Μάλιστα η διαφορά στα τελευταία λεπτά η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο και στο τέλος ο ΓΣΕ πανηγύρισε μία πολύ σπουδαία και πανάξια νίκη επί του Λεύκιππου Ξάνθης με 72-60.

Διαιτητές: Μπήτης, Ντούρας, Δημάδης

Δεκάλεπτα: 25-10, 41-27 (ημίχρονο), 54-54, 72-60 (τελικό αποτέλεσμα)

ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαδόπουλος): Μουλάκης 5 (1), Στυλίδης 20 (1), Ρότσας 5 (1), Αδαμόπουλος 8 (1), Απαζίδης 8, Παπαδόπουλος, Λαζαρίδης 3 (1), Βοϊβατόπουλος 23.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Πεχλιβανίδης): Κουμπάνης 13, Πλωμαρίτης, Άνθης, Μαυροματίδης, Τσίλογλου, Κάλφας, Ψάλτου 18 (3), Κουτσογιάννης 11 (1), Σταμπουλής 11 (1), Οικονόμου 3, Λαγογιάννης, Κούτρας 4.