Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε το απόγευμα του Σαββάτου (13/5) η Καβάλα BC στο κατάμεστο κλειστό της Καλαμίτσας και “οπλισμένη” με όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά νίκησε δίκαια τους Μαχητές Πεύκων με (72-65) και έκανε το 1-1 τις νίκες στη διαδικασία των Play out. ‘Έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε τρίτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη 17 Μαΐου στις 5 το απόγευμα στο κλειστό του Ασβεστοχωρίου.

Έπαιξε πολύ ψυχωμένα

Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη, μετά την ήττα στην 1η αγωνιστική στο Ασβεστοχώρι ήθελε πάση θυσία τη νίκη προκειμένου να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες για παραμονή στην Α2 κατηγορία. Ήθελε το ροζ φύλο αγώνα στο κλειστό “Αλεξάνδρα Δήμογλου” και στην προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες της Καβάλα BC, πήραν δύναμη από τους εκατοντάδες καβαλιώτες φιλάθλους και τους μαθητές οι οποίοι γέμισαν το κλειστό της Καλαμίτσας και δημιούργησαν μία πολύ όμορφη ατμόσφαιρα. Μάλιστα η προσέλευση αλλά γενικότερα παρουσία τους στις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου της Καλαμίτσας ήταν σημαντική και ιδιαίτερα πολύτιμη για να φτάσουν οι παίκτες της Καβάλα BC στην κατάκτηση της πολυπόθητης νίκης, παίζοντας πολύ πειθαρχημένα και με κυρίως με ψυχή και πάθος.

Από την αρχή επέβαλε το ρυθμό της η Καβάλα BC

Η κερκίδα έδωσε δύναμη λοιπόν στους γηπεδούχους οι οποίοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα θέλοντας από την αρχή να δείξουν στον αντίπαλο τους, ποιος είναι “το μεγάλο αφεντικό”. Έτσι το καλό ξεκίνημα και οι επιλογές στην επίθεση βρήκαν την Καβάλα BC να είναι μπροστά στο σκορ στο 4′ με 9-4. Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη είχε όλα εκείνα τα στοιχεία και στα επόμενα τα οποία την έδωσαν το δικαίωμα να βρίσκει τις λύσεις που ήθελε ο Νίκος Πενταζίδης σε άμυνα και επίθεση. Έτσι στο 5′ το σκορ έγινε 11-6 και η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο τα επόμενα λεπτά, φτάνοντας πολύ γρήγορα τους 10 πόντους, στο 8′ αφού το σκορ έγινε 18-8.Eκείνο το χρονικό σημείο η κερκίδα πήρε “φωτιά” και όλα έδειχναν ότι τίποτε δεν ήταν ικανό να σταματήσει την Καβάλα BC. Έτσι οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το 1ο δεκάλεπτο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και με 13 πόντους διαφορά αφού το σκορ ήταν 26-13. Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη και στην 2η περίοδο έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων δεν έπεσε κάτω από τους 10 πόντους και στο 16′ το σκορ έγινε 32-22 με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν τον καλό τους εαυτό. Καβάλα BC συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και είχε τις επιλογές που ήθελε στην επίθεση αν και στα επόμενα λεπτά δέχθηκε την πίεση των παικτών των Μαχητών. Στο 17′ το σκορ έγινε 33-24 και ένα λεπτό αργότερα η διαφορά πήγε σε διψήφιο αριθμό πόντων 36-25 και ο επίλογος της 2ης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία διαφορά 14 πόντων. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 42-28, δείγμα της σωστής τακτικής που είχε η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη και τους πάθους που διέκρινε τους γηπεδούχους για να πάρουν το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι είχαν μπροστά τους άλλα 20 λεπτά για να ισοφαρίσουν τις νίκες Έτσι στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου ήταν η ίδια με τα προηγούμενα λεπτά και στο 22′ το σκορ έγινε 42-33. Όλοι περίμεναν την αντίδραση των Μαχητών όπως και έγινε. Στο 24′ η διαφορά έπεσε στους 5 πόντους, το σκορ έγινε 44-39 αλλά στα επόμενα 2 λεπτά ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους και με 2 συνεχόμενα καλάθια δύο πόντων το σκορ στο 26′ έγινε 50-41. Ήταν ίσως το πιο κρίσιμο και το πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα και οι παίκτες της Καβάλα ΒC έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία, έχοντας ηρεμία στο παιχνίδι τους. Η διαφορά μέχρι την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, όχι μόνο δεν μειώθηκε αλλά μεγάλωσε ακόμη πιο πολύ. Και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι ήταν εκπληκτικοί και στο 29′ προηγήθηκαν με 13 και πάλι πόντους αφού το σκορ έγινε 60-46 και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 63-49. Το πάρτι είχε ξεκινήσει και συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο. Η Καβάλα BC ήταν ασταμάτητη και στο 34′ η διαφορά ήταν στα επίπεδα των 14 πόντων. Το σκορ σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν 68-54 και όλα είχαν κριθεί. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το καλό τους μπάσκετ, είχαν περισσότερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση όπως και στα λετπά που προηγήθηκαν και στο 35′ το σκορ έγινε 70-54. Η αντίστροφη μέτρηση για την ολοκλήρωση του αγώνα είχε ξεκινήσει. Τα επόμενα λεπτά είχαν τυπική διαδικασία, στο 38′ το σκορ έγινε 70-54 και με την τελευταία κόρνα της γραμματείας το τελικό αποτέλεσμα, 72-65  πανηγυρίστηκε δεόντως τόσο στο παρκέ του κλειστού της Καλαμίτσας όσο και στις κερκίδες με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην άνετη επικράτηση και δικαιολογημένα πλέον να αισιοδοξούν για τον 3ο και τελευταί μεταξύ τους παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 26-13, 42-28, 63-49, 72-65

ΚΑΒΑΛΑ BC (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 16(2), Κελαϊδής 5(1), Μάτζουρτσακ 6, Σαββίδης, Ντιαλό 4, Κυριάκου 2, Κουμλέλης 5, Γκέλιος 16(5), Μούκας 3(1), Σκλήβας 15.

ΠΕΥΚΑ (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 13, Βαρδής, Βελισσαρίου 6(2), Γερομιχαλός 6(2), Καλαμπάκας 5, Ναούμης 2, Στόλης 6, Δίπλαρος 11(3), Τάταρης 4, Τζαουάρα 12.

Σώθηκε ο Αρκαδικός

Στην Α2 θα αγωνίζεται και τη νέα αγωνιστική περίοδο ο Αρκαδικός καθώς πέρασε νικηφόρα από το Ηράκλειο με 75-66 κόντρα στην τοπική ομάδα και εξασφάλισε την παραμονή του κάνοντας το 3-1 στη σειρά των πλέι άουτ. Αντίθετα οι Κρητικοί ένα χρόνο μετά από την άνοδό τους, επιστρέφουν στη Β’ Εθνική, ακολουθώντας το Παγκράτι και τον ΓΣΛ 1928.

Η τέταρτη ομάδα που θα υποβιβαστεί θα κριθεί την ερχόμενη Τετάρτη στα Πεύκα. Η Καβάλα νίκησε με 72-65 τους Μαχητές στην έδρας της και ισοφάρισε σε 2-2 στέλνοντας τη σειρά στο τελευταίο παιχνίδι που θα κρίνει όλη τη σεζόν για τις δύο ομάδες.

Στη μάχη της ανόδου, ο Φάρος πιστοποίησε την εξαιρετική του επιθετική κατάσταση, επικράτησε εκ νέου του Δούκα, με 93-83, και με σκορ 3-1 προκρίθηκε και φέτος στους τελικούς ανόδου. Όσο για τον ποιον θα βρει απέναντί του θα το μάθει την ερχόμενη Τετάρτη μετά από το φινάλε του αγώνα στο Ιβανώφειο. Και αυτό γιατί στον Αστακό, ο Αίολος παρότι είδε τον Ηρακλή να κάνει την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο και να παίρνει το προβάδισμα, στην τελευταία περίοδο ξαναπήρε το παιχνίδι στα χέρια του επικρατώντας με 73-64. Οι νεοφώτιστοι ισοφάρισαν σε 2-2 και όλα θα κριθούν στο τελευταίο μεταξύ τους παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη.