Σε μία ακόμη ήττα υποχρεώθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (18/3) η Καβάλα BC η οποία έχασε σχετικά εύκολα στον Χολαργό με σκορ (86-68). Μία ήττα η οποία ήρθε πολύ φυσιολογικά για την ομάδα του Νίκου Πενταζίδη η οποία παρουσιάστηκε ανταγωνιστική μόνο στο α’ ημίχρονο.

Η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας τόσο στην 3η όσο και στην 4η περίοδο στην κυριολεξία κατέρρευσε, έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους με αποτέλεσμα να φτάσουν σε μία πολύ εύκολη και άνετη νίκη. Γεγονός πάντως είναι ότι η Καβάλα BC με το κακό αγωνιστικό πρόσωπο που έδειξε για περισσότερα από 20 λεπτά προβλημάτισε έντονα.

Κατέρρευσε στο β’ ημίχρονο

Η νίκη για την Καβάλα BC στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Χολαργό ήταν μονόδρομος στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη για να παραμείνει στην Α2. Και πραγματικά ήταν ένα παιχνίδι “ζωής ή θανάτου” όπως και αυτό που ακολουθεί στο “Αλεξάνδρα Δήμογλου” με το Ηράκλειο. Είναι γεγονός ότι και οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να απομακρύνουν τα σύννεφα του υποβιβασμού και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μπούνε πολύ δυνατά στο παρκέ. Στην 1η περίοδο Χολαργός και Καβάλα BC και πιο συγκεκριμένα στα πρώτα λεπτά της δεν είχαν πολλές αγωνιστικές διαφορές παρά το ότι στο 5′ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με (11-7). Στη συνέχεια προσπάθησαν να ανεβάσουν τους ρυθμούς τους αλλά η Καβάλα BC επιδίωξε να είναι κοντά στο σκορ. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με (18-17) αποτέλεσμα της καλής τακτικής που έπαιξαν οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη. Στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου οι παίκτες του Χολαργού προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους φιλοξενούμενους και το κατάφεραν μέχρι ενός σημείου αφού προηγήθηκαν στο 13’με (23-19) αλλά στα επόμενα λεπτά η διαφορά μεγάλωσε, έφτασε στους πόντους στο 16′ (33-23) με τους παίκτες του Νίκου Πενταζίδη να παθαίνουν αφλογιστία. Το 2ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με (43-26) αλλά η Καβάλα BC είχε μπροστά της ένα ολόκληρο ημίχρονο για την μεγάλη ανατροπή. Ωστόσο αυτό δεν έγινε ποτέ αφού η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας τόσο στην 3η όσο και στην 4η περίοδο στην κυριολεξία κατέρρευσε. Ειδικότερα να σημειώσουμε ότι ο Χολαργός στο 3ο δεκάλεπτο έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, πέτυχε συνολικά 30 πόντους και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Καβάλα BC για να αντιδράσει αφού στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα πέτυχε μόλις 14 πόντους. Έτσι η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι (73-40). Στην 4η περίοδο και ενώ όλα είχαν ξεκαθαρίσει, ο Χολαργός έριξε τους ρυθμούς, όλα πλέον είχαν κριθεί και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την ομάδα μπάσκετ της Καβάλας να γνωρίζει την ήττα με σκορ (86-68).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-26, 73-40, 86-68.

Χολαργός (Κουφός): Αγγελόπουλος 18 (1), Δάρμης, Μποχωρίδης 11 (3), Πόπαντιτς 17 (2), Καλλινικίδης 7, Μοτσενίγος 8 (2), Κουτρούλιας 6, Γκιζόγιαννης 11 (2), Κιαπέκος, Τζακόπουλος 8 (2), Μαράντος.

Καβάλα (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 15 (1), Κελαϊδής 14 (1), Μάζουρτσακ 12 (1), Σαββίδης, Ντιαλό, Κυριακού, Κουμλέλης 8, Γκέλιος 12 (1), Μανάκας 2, Αναστασάκης, Σκλήβας 5.