Στην πιο εύκολη νίκη της στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 έφτασε σήμερα Σάββατο (17/12) η Καβάλα BC στο κλειστό “Αλεξάνδρα Δήμογλου” σε βάρος του ΓΣ Λαρισαίων με το εντυπωσιακό σκορ (76-53). Μία ιδιαίτερα εύκολη επικράτηση για την ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη η οποία παίζοντας μπάσκετ αξιώσεων στο τέλος πανηγύρισε την κατάκτηση του εύκολου ροσ φύλου αγώνα.

Όλα κρίθηκαν στην 2η περίοδο, διάστημα στο οποίο οι παίκτες της Καβάλας ήταν “χάρμα” οφθαλμών”. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα η Καβάλα BC “έχτισε ”μία διαφορά 20 πόντων, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της και η κατάκτηση της 4ης νίκης στο πρωτάθλημα, ήταν υπόθεση χρόνου. Όπως και ακριβώς έγινε και μάλιστα με πολύ εύκολο τρόπο.

Από την αρχή στη θέση του οδηγού

Μάλιστα να σημειώσουμε ότι όλοι μέσα στα αποδυτήρια της Καβάλα BC εκ των προτέρων γνώριζαν ότι ο αγώνας με τον ΓΣ Λαρισαίων ήταν πολύ καθοριστικός και η ανάγκη για την κατάκτηση της νίκης ήταν κάτι περισσότερο από επιτακτική. Έτσι οι παίκτες του Ηλία Μωσαϊδη από την αρχή του αγώνα ήθελαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 3′ η ομάδα της Καβάλας να προηγηθεί με (5-3). Βέβαια οι φιλοξενούμενοι δεν κάθισαν με “σταυρωμένα τα χέρια” αλλά μόνο για λίγα λεπτά, ήταν ανταγωνιστικοί στην πρώτη περίοδο και στο 6′ η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στο καλάθι (9-7). Το άγχος και στα δύο “στρατόπεδα” κυρίως στην ομάδα της Λάρισας για την κατάκτηση της πολυπόθητης νίκης ήταν δικαιολογημένο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κυλήσει με την ομάδα της Καβάλας να το εκμεταλλεύεται και να “χτίζει” μία διαφορά 6 πόντων αφού ολοκληρώθηκε (20-14). Η Καβάλα BC είχε μπει σε θέση οδηγού στον αγώνα και αυτό ήθελε να το διατηρήσει και στο υπόλοιπο του αγώνα. Έτσι στις αρχές της 2ης περιόδου η ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη με ένα σερί 6-0 αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά τους από τον αντίπαλο (26-14) και έδειξε ότι αυτό το παιχνίδι δεν χάνεται με τίποτε. Οι μηχανές των γηπεδούχων δούλευαν στο φουλ, οι λύσεις που είχαν στην επίθεση ήταν οι ιδανικότερες, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν με τίποτε, η Καβάλα BC έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, στο 16′ προηγήθηκε με μία διαφορά 20 πόντων (37-17), παίζοντας υποδειγματική άμυνα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με (43-22). Ενδεικτικό του πολύ καλού μπάσκετ που έπαιξε η ομάδα της Καβάλας στην 2η περίοδο αποτελεί το ότι πέτυχε 23 πόντους και δέχθηκε μόλις 6. Στις αρχές της 3ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να αντιδράσουν και μέχρι ενός σημείου έδειξαν να τα καταφέρνουν. Με ένα σερί (0-7), μείωσαν στο 22′ σε (43-29) με τον Ηλία Μωσαϊδη να καλεί σε τάιμ άουτ για να σταματήσει τον ρυθμό τους. Μάλιστα στο 25′ το σκορ έγινε (46-33) αλλά η ομάδα της Καβάλας ήταν εκείνη που κρατούσε το παιχνίδι στα χέρια της. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά, το 29′ το σκορ ήταν (48-35) με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με (52-39). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Καβάλα BC έπρεπε να παρουσιαστούν ψυχραιμοι και κυρίως με καθαρό μυαλό να να φτάσουν στην 4η νίκη στο πρωτάθλημα της Α2. Το σκηνικό δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκάλεπτου, οι παίκτες της Καβάλας έπαιξαν όπως ακριβώς έπρεπε να αγωνιστούν, διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας πάνω από 10 πόντους και στο 34′ το σκορ ήταν (58-45). Στο υπόλοιπο του αγώνα η Καβάλα BC συνέχισε να παίζει καλό μπάσκετ, στο 36′ η διαφορά μεγάλωσε και πάλι (65-49) και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με (76-53) και τους καβαλιώτες φιλάθλους που βρέθηκαν στο “Αλεξάνδρα Δήμογλου” με το αυθόρμητο χειροκρότημα τους να επιβραβεύουν τους παίκτες του Ηλία Μωσαϊδη για το πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο που έδειξαν και τη νίκη που κατέκτησαν.

Δεκάλεπτα: 20-14, 43-22, 52-39, 76-53

ΚΑΒΑΛΑ BC  (Μωσαΐδης): Ερεβμπεναζιέ 9 (1), Κελαϊδής 8 (1), Μάτζουρτσακ 17 (1), Σαββίδης, Μανούσος 4, Μανάκας 2, Κυριακού, Κουμλέλης 6, Γκέλιος 18 (2), Μούκας 9 (3), Αναστασάκης, Σκλήβας 3

ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΙΩΝ 1928 (Πέρκος): Τόζιος, Συνετός, Νίκολιτς 9 (1), Τσουράκης 7, Χαιρετίδης, Κούτρας 9, Μπέμπης 12 (2), Σπυρόπουλος 10, Γουμενόπουλος, Γκιουλέκας 6