Εύκολη μπορεί να χαρακτηριστεί η επικράτηση της Καβάλα BC σήμερα Σάββατο (3/12) στο κλειστό “Αλεξάνδρα Δήμογλου” σε βάρος του Αρκαδικού με σκορ (67-56) για την 9η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας.

Το παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημα και κυρίως στα πρώτα 30 λεπτά είχε τον χαρακτήρα του ντέρμοι με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη σχεδόν με τις ίδιες αξιώσεις. Όμως στο 4ο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ηλία Μωσαϊδη ανέβασαν αισθητά τις στροφές, παρουσιάστηκαν πιο αποφασισμένοι, ήταν καλύτεροι και με περισσότερες επιλογές και στο τέλος πήραν εύκολα τη νίκη. Έχοντας κάθε λόγο για να αισιοδοξούν για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η διαφορά έγινε στη 4η περίοδο

αναμέτρηση της Καβάλας με τον Αρκαδικό ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ, χωρίς ωστόσο μία από τις δύο να έχει καταφέρει στα πρώτα λεπτά του κρίσιμου αγώνα να επιβάλει τον ρυθμό της. Στο 5′ η ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη ήταν μπροστά στο σκορ με (6-5) ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 7′ με (8-11). Όπως μάλιστα είχε διαφανεί στην 1η περίοδο του αγώνα, το άγχος και από τις δύο ομάδων για την κατάκτηση της νίκης, είχε την τιμητική του, το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα και οι παίκτες της Καβάλας με μία αντεπίθεση διαρκείας έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο συν συν 3, (18-15), περιορίζοντας αρκετά τα αμυντικά κενά και έχοντας ταυτόχρονα περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Οι δύο ομάδες ξεκίνησην δυνατά και την 2η περίοδο με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι στο 13′ να μειώσουν τη διαφορά στον 1 πόντο (20-19) αλλά στο 15′ και πάλι η Καβάλα BC “έχτισε” μία διαφορά 4 πόντων (25-21). Ωστόσο ο αγώνας στην εξέλιξη του συνέχισε να είναι αμφίρροπος, οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, στο 18′ (27-25) και το α’ ημίχρονο, ολοκληρώθηκε (32-29). To σκηνικό κατά κάποιο τρόπο άλλαξε στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου με τους παίκτες του Αρκαδικού να περνάνε μπροστά στο 22′ (34-36) αλλά στο 15′ οι γηπεδούχοι εκ νέου πήραν το προβάδισμα όταν προηγήθηκαν με (41-39). Το παιχνίδι είχε πάρει τον χαρακτήρα του ντέρμπι και αυτό συνεχίστηκε να αποδεικνύεται και στα μέσα της 3ης περιόδου, παρά το ότι οι γηπεδούχοι “έχτισαν’ μία διαφορά 5 πόντων (45-40). Στο 28′ το σκορ έγινε (49-46) και η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Καβάλας να είναι μπροστά με (52-48). Στα τελευταία δέκα λεπτά της πολύ καθοριστικής αναμέτρησης οι παίκτες του Ηλία Μωσαϊδη κρατούσαν τις τύχες του αγώνα στα χέρια τους και έδειξαν ότι μπορούσαν να πάρουν το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα. Πάντως δεν μπήκαν δυνατά στο παρκέ του “Αλεξάνδρα Δήμογλου” στην 4η περίοδο με αποτέλεσμα οι παίκτες του Αρκαδικού στο 32′ να μειώσουν στο (54-52). Ωστόσο στα μέσα περίπου της 4ης περιόδου τα πράγματα άρχισαν σιγά σιγά να παίρνουν το δρόμο τους όταν η Καβάλα BC προηγήθηκε στο σκορ με 8 πόντους στο 34′ (60-52) με ένα σερί 6-0. Στα επόμενα δύο λεπτά ο Αρκαδικός κατέρρευσε, η ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη ανέβασε εντυπωσιακά την απόδοση της και στο 36′ βρέθηκε να προηγείται με 12 πόντους διαφορά, (64-82). Μάλιστα με την ολοκλήρωση του αγώνα η Καβάλα BC μία σχετικά εύκολη νίκη έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα στο 4ο δεκάλεπτο με το τελικό αποτέλεσμα να είναι (67-56.

Δεκάλεπτα: 18-15, 32-29, 52-48, 76-71

ΚΑΒΑΛΑ (Μωσαΐδης): Κελαϊδής 7 (1), Μάτζουρτσακ 14 (1), Μανούσος 4, Μανάκας 4, Κυριακού 3 (1), Κουμλέλης 13 (1), Γκέλιος 10 (2), Μούκας 9 (3), Αναστασάκης, Σκλήβας 12, Ερεμπενάζιε

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 11 (1), Πίνης, Τσακαλέρης 2, Κουρέπης, Κοψαύτης 21 (4), Προδρόμου 13, Ρεντίκας 11 (1), Ναούμης 5 (1), Τζουγκαράκης 8