Σε ένα παιχνίδι απαγορευμένο για καρδιακούς, πλούσιο σε συγκινήσεις και πολύ αμφίρροπο η Καβάλα BC, σήμερα Σάββατο (5/11) στο “Αλεξάνδρα Δήμογλου” με αντίπαλο τον ΑΟ Αμύντας πήρε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα της Α2 με σκορ (73-66).

Ήταν ένας αγώνας για γερά νεύρα και με τους παίκτες του Ηλία Μωσαϊδη να τα δίνουν όλα για την κατάκτηση της πολυπόθητης νίκης.

Η νίκη αποτελούσε μονόδρομο

Στην ομάδα της Καβάλας γνώριζαν εκ των προτέρων ότι ο αγώνας κόντρα στον ΑΟ Αμύντας ήταν ένα παιχνίδι όπου η νίκη αποτελούσε μονόδρομο μετά τις 4 συνεχόμενες ήττες που προηγήθηκαν στις αντίστοιχες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας. Ωστόσο στο μεταξύ τους παιχνίδι και οι δύο αντίπαλοι στο ξεκίνημα του, έδειξαν ότι θα διεκδικήσουν τη νίκη σχεδόν με τους ίδιους όρους, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έτσι όπως εξελίχθηκε ήταν μοιρασμένο με πολλές ισορροπίες. Τα πρώτα 4′ έκλεισαν με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με (7-8) και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό του. Όμως με δύο εύστοχα σουτ που ακολούθησαν στο 6′ ή Καβάλα BC πέρασε μπροστά στο σκορ με (12-8), με την ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη να δείχνει στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο την απαιτούμενη αποφασιστικότητα. Ωστόσο στην εξέλιξη του αγώνα οι δύο αντίπαλοι πήγαινα κοντά στο σκορ, πρόσεχαν περισσότερο τις άμυνες τους και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η 1η περίοδος να ολοκληρωθεί με (18-16). Στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου οι παίκτες της Καβάλας άρχισαν σιγά σιγά να βάζουν τις βάσεις της νίκης και στο 13′ η Καβάλα Βπροηγήθηκε με (25-19). Ήταν το καλύτερο ξεκίνημα στο 2ο δεκάλεπτο το οποίο ‘όμως δεν είχε την ανάλογη συνέχεια αφού το συγκρότημα του ΑΟ Αμύντας ανέβασε την απόδοση του, ήταν εύστοχο σε ελεύθερα σουτ και στο 15′ το παιχνίδι ξεκινούσε από την αρχή αφού το σκορ είχε διαμορφωθεί στο (27-27). Στο δεύτερο μισό της 2ης περιόδου οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ, τα πάντα κρίνονταν στην λεπτομέρεια και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το α’ ημίχρονο να ολοκληρωθεί ισόπαλο με (36-36). Και στην 3η περίοδο ο αγώνας ήταν συναρπαστικό και πολύ αμφίρροπος. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση πήγαινε σε φινάλε με πολλές συγκινήσεις, στο 27’ο ΑΟ Αμύντας πέρασε μπροστά στο σκορ (42-44) και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες εκ νέου ισόπαλες με (48-48). Το 4ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης όλα έδειχναν ότι θα ήταν απαγορευμένο για καρδιακούς και τελικά αυτό έγινε…!!! Στο 33′ οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ (56-56) ενώ στο 34΄η Καβάλα BC πέρασε μπροστά με 2 καλάθια (61-57). Το παιχνίδι για να καλά είχε πάρει “φωτιά” η κερκίδα ξεσηκώθηκε και οι γηπεδούχοι που ήθελαν τόσο πολύ τη νίκη, με “νύχια και με δόντια” ήθελαν να την κρατήσουν. Όλα έδειχναν ότι θα τα κατάφερνε και στο 37′ ήταν και πάλι μπροστά με (63-59). ένα λεπτό πριν το τέλος η Καβάλα BC ήταν στο συν 5 και το τέλος του αγώνα την βρήκε να κατακτάει δίκαια τη νίκη με σκορ (73-66).

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 36-36, 48-48, 73-66

ΚΑΒΑΛΑ (Μωσαΐδης): Κελαΐδης 15 (4), Μάζουρτσακ 14, Σαββίδης, Μανούσος 6, Κυριακού 3 (1), Κουμλέλης 5, Γκέλιος 12 (3), Μούκας 8, Αναστασάκης 2, Σκλήβας 8.

ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 2, Αγγελόπουλος 12 (2), Τοπάλι 3, Διαμαντόπουλος 13, Κουκουνιάς 6, Βαρδιάνος 10 (2), Μανσαράι 2, Δορκοφίκης 4, Μπάρμπας 7 (1), Βογιατζής 5, Καμπούρης 2.

Η ερχόμενη-6η αγωνιστική

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στην Α2 κατηγορία περιλαμβάνει τις εξής αναμετρήσεις: