Έχοντας ευστοχία στα σουτ 3 πόντων 11 στο σύνολο τους η Καβάλα BCκατάφερε να πάρει τη νίκη πρόκριση στην ΑΕ Λάρισας με σκορ (64-68) σε έναν συναρπαστικό αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό της Νεάπολης στην θεσσαλική πόλη το απόγευμα του Σαββάτου (17/9) για την 1η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Ηλία Μωσαΐδη μπορεί να αιφνιδιάστηκε στην 2η δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου χάνοντας με 12 πόντους διαφορά (39-27)-αλλά στην επανάληψη ανέκαμψε και με “όπλο” την ευστοχία της από την γραμμή των 6,75 μέτρων κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Εκεί η ομάδα της Καβάλας θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Πατρών, με τον μεταξύ τους αγώνα να διεξάγεται την ερχόμενη Τετάρτη στο ΔΑΚ Καλαμίτσας “Αλεξάνδρα Δήμογλου”.

Δεκάλεπτα: 10-11, 39-27, 50-49, 64-68

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Μπεχλιβάνος, Καρατάσιος, Σταμπουλής 11(1), Παπαχρήστος 7(1), Δεληγεώργης, Σαριμπαλίδης 3(1), Φιλιππόπουλος, Τσιλούλης 5(1), Μαλτέσιος 13, Κουβελάς, Τσούτσος 6, Πολίτης 19(3).

ΚΑΒΑΛΑ (Μωσαΐδης): Μανάκας 2, Αναστασάκης, Μάζουρτσακ 18(2), Σαββίδης, Κελαΐδης 10(2), Γέλιος 12(3), Μούκας 16(4), Σκλήβας 10.