Εκτός από το Περιφερειακό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας η ομάδα βόλεϊ του Α.Ο.Καβάλα θα έχει διπλή εκπροσώπηση και στο Κύπελλο Ελλάδας καθώς θα λάβει μέρος στις διοργανώσεις αντρών και γυναικών της περιόδου 2016-17.
Αναλυτικά οι συμμετοχές από την περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας- Θράκης είναι οι εξής:
Κύπελλο Ελλάδας αντρών (9 ομάδες): ΑΟ Ορεστιάδας, Εθνικός Αλεξανδρούπολης (από Α1 Εθνική κατηγορία), ΑΟ Σερρών, ΑΕ Κομοτηνής, ΓΕ Αλεξανδρούπολης, Άθλος Ορεστιάδας (από Α2), ΑΟ Καβάλας, Ερμογένης Ξάνθης, Έβρος Σουφλίου (από Β’ Εθνική).
(*) Οι 2 ομάδες της Α1 ξεκινούν από τη γ’ φάση. Οι υπόλοιπες θα ξεκινήσουν από τη β’ φάση.
Κύπελλο Ελλάδας γυναικών (9 ομάδες): Νίκη Αλεξανδρούπολης, Νέα Βύσσα (από Α2), ΑΟ Καβάλας, Ερμής Δράμας, Γαία Δράμας, ΑΟ Μαΐστρου, ΑΟ Ορεστιάδας, Φοίνικας Αλεξανδρούπολης, Έβρος Σουφλίου (από Β’ Εθνική).
*** Τέλος να αναφέρουμε ότι οι 2 ομάδες της Α2 ξεκινούν από τη β’ φάση. Οι υπόλοιπες θα παίξουν στην α’ φάση και θα διεκδικήσουν τα 2 εισιτήρια πρόκρισης.