Μετά από ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι που έγινε στην Θαλασσιά Ξάνθης σήμερα Τετάρτη (9/3) το απόγευμα ο Νέστος Χρυσούπολης στην παράταση (1-1) κανονική διάρκεια) πήρε την νίκη πρόκριση με σκορ (1-4) στην επόμενη φάση του 43ου κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδας.

Το παιχνίδι έκρυβε πολλές συγκινήσεις με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα στο σκορ το 25′ με σκόρερ τον Πεντεζίδη που έγραψε το (1-0). Ο Νέστος έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 65′ όταν ο Δεσύλλας εκτέλεσε το φάουλ και ο Τάσος Φραγκούλης που βρισκόταν στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το (1-1). Το παιχνίδι πήγε στην παράταση και εκεί με την έναρξη της, ο Νέστος παίρνει προβάδισμα στο σκορ, με τον Αλέξη Μελισσόπουλο ο οποίος διαμορφώνει το (1-2) μετά απο πάσα του Κούτεφ. Στο 109′ ο Δεσύλλας εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και έδωσε την χαριστική βολή στην ομάδα της Θαλασιάς, γράφοντας το (1-3). Τέλος στο 111′ ο Ο Μελισσόπουλος προλαβαίνει την έξοδο του Ηλιάσκου και με πλασέ δίνει μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη του Νέστου γράφοντας το τελικό αποτέλεσμα (1-4).