Πολύ σκληρή για να παραδοθεί αποδεικνύεται η Καβάλα που παρά τις απουσίες των Ταπούτου και Βαν Ντερ Μαρς πήρε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη επικρατώντας στην Αμαλιάδα με 78-72 του Κόροιβου που συνεχίζει να δείχνει πτωτική πορεία. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους γεγονός που τους κάνει πιο αισιόδοξους για την υπόθεση της παραμονής.

Για τον Κόροιβο αυτή ήταν η πέμπτη σερί ήττα με την ομάδα να προβληματίζει έντονα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κρομά με 21 πόντους9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο οποίος είχε άξιο συμπαραστάτη τον Λέιζερ που πρόσθεσε 19 πόντους. Από τους ηττημένους, διασώθηκε ως συνήθως ο Ντέιβις με 23 πόντους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ, με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο. ΟΚόροιβος προηγήθηκε με 26-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ κατάφερε να ξεφύγει με 17 πόντους (47-30) στο 19′, παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Οι “Αργοναύτες” κατάφεραν με σερί 5-0 να μειώσουν σε 47-32 στο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος συνέχισαν την αντεπίθεση τους, επιστρέφοντας στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ονειρικό για την Καβάλα και καταστροφικό για τον Κόροιβο, ο οποίος “βραχυκύκλωσε” στην καλή άμυνα των παικτών του Στηβ Γιατζόγλου. Οι φιλοξενούμενοι “βομβαρδίζοντας” από παντού το καλάθι των γηπεδούχων, όχι μόνο μείωσαν τη διαφορά, αλλά πέρασαν και μπροστά με 5 πόντους (56-51) στο 28′, με το τρίτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 58-56.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, με την Καβάλα να διατηρεί το προβάδισμα και να προηγείται με 71-65, ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν απόλυτα ψύχραιμοι στη ρουλέτα των βολών, ευστόχησαν σχεδόν σε όλες (5/6) και πήραν το διπλό.

Η Καβάλα αγωνίστηκε χωρίς τους Χρήστο Ταπούτο (τραυματίας) και Τόμας Βαν Ντερ Μαρς (απόφαση του προπονητή).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στα τρίποντα (37% αντί 21% των γηπεδούχων), αλλά το σημαντικότερο ήταν πως υπέπεσαν μόλις σε 9 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λασάνα Κρόμα σε 34:27 είχε 21 πόντους (4/13δ., 3/7τρ., 4/7β.), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και μηδέν λάθη!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βίνσεντ Κάνσιλ τελείωσε τα 19:36 που αγωνίστηκε με 3 πόντους (1/1δ., 0/3τρ.), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ντουέιν Ντέιβις με τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά (66-65), αλλά ακολούθησε εκπληκτική άμυνα και σερί 6 αναπάντητων πόντων (66-71) από την Καβάλα χάρη στο οποίο κατέκτησε τη νίκη. Επίσης με το σκορ στο 67-71 ο Κάνσιλ αστόχησε ανενόχλητος σε σουτ τριών πόντων, σβήνοντας τις ελπίδες των γηπεδούχων.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Το αποτέλεσμα δε δίνει στον Κόροιβο το δικαίωμα να κρατήσει οτιδήποτε. Η Καβάλα από την άλλη την αντίδρασή της όταν βρέθηκε με -17 πόντους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Από μία περίοδο η κάθε ομάδα. Οι γηπεδούχοι την τραγική απόδοση τους στην τρίτη ενώ η Καβάλα στη δεύτερη.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 47-35, 56-58, 72-78

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 23 (3), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 2, Χάρντινγκ 6, Χαριτόπουλος 8, Τρότερ 12 (2), Σλαφτσάκης 3, Βασιλόπουλος 6, Κάουνσιλ 3, Χάρις 9 (1).

ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 19 (2), Ουίλιαμς 13, ΜακΚί 6, Σταμπουλής 4 (1), Κοστόφ 4, Καλαϊτζίδης 2, Γιαννακίδης 9 (3), Λίβας, Δεμερτζής, Κρομά 21 (3).