Βυζάντιο και Νέστος Χρυσούπολης, «διασταύρωσαν τα ξίφη» τους, το απόγευμα του προηγούμενου Σαββάτου (8/8) στο Κοκκινόχωμα, σε ένα τεστ χρήσιμο για την εξαγωγή συμπερασμάτων, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στην κατάκτηση της νίκης και μάλιστα με ανατροπή με σκορ (2-1).

Ήταν ένα φιλικό αρκετά δυνατό, με τις δύο ομάδες να δείχνουν αρκετή διάθεση για να παίξουν καλό ποδόσφαιρο και τους δύο προπονητές, Δημήτρη Μαγκαφίνη και Γιάννη Ισπυρλίδη, να βγάζουν πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα. Παρά τις υψηλές θερμοκρασίες που επικρατούσαν την ώρα διεξαγωγής του φιλικού αγώνα στο Κοκκινόχωμα, οι παίκτες και των δύο ομάδων παρουσίασαν καλό θέαμα και έδειξαν ότι από πλευράς ετοιμότητας, ένα περίπου μήνα πριν ξεκινήσει το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, βρίσκονται σε σχετικά καλό επίπεδο. Τόσο οι παίκτες του Βυζαντίου όσο και του Νέστου έτρεξαν αρκετά, δημιούργησαν καλές στιγμές μπροστά και στις δύο εστίες και σε πολλές περιπτώσεις χειροκροτήθηκαν από τους φιλάθλους των ομάδων τους που παρακολούθησαν το φιλικό από τις κερκίδες του γηπέδου του Κοκκινοχώματος. Να σημειώσουμε ότι το συγκρότημα του Γιάννη Ισπυρλίδη πήρε «κεφάλι» στο σκορ με το Γκολ που πέτυχε ο Ζκγούρι στο α’ ημίχρονο. Όμως στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι που ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους, ισοφάρισαν αρχικά σε (1-1) με τον Μπελίτσα στο 61’ και στην συνέχεια με γκολ του Μπαρέττα στο 61’ έφτασαν στην κατάκτηση της νίκης με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο (2-1). Μάλιστα όπως όλα δείχνουν και εκτός απροόπτου, στην περίπτωση δηλαδή που δεν κλείσει σε ομάδα του εξωτερικού ο Αργύρης Μπαρέττας θα συνεχίσει τη νέα περίοδο στο Βυζάντιο Κοκκινοχώματος με το οποίο συμφώνησε προφορικά.