Την μεγάλη άνοδο στη Γ’ Εθνική κατηγορία, δεν πανηγύρισε τελικά σήμερα Κυριακή (24/5) το απόγευμα στην Κομοτηνή, ο Νέστος Χρυσούπολης ο οποίος στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των αγώνων μπαράζ ανόδου αναδείχθηκε ισόπαλος με τη Δόξα Προσκυνητών με σκορ (2-2).

Τα πάντα στο Ενωσιακό γήπεδο της Ε.Π.Σ. Θράκης, στον Ραδιοφωνικό Σταθμό Κομοτηνής, έμοιαζαν από ένα τρελό όνειρο να γίνονται ένας εφιάλτης. Και αυτό γιατί η ομάδα του Νέστου παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά στο σκορ με την ολοκλήρωση του α’ ημιχρόνου στην επανάληψη, λίγο έλειψε να γίνει η μεγάλη ανατροπή. Στα αγωνιστικά να τονίσουμε ότι ο Νέστος προηγήθηκε στο 42’ με αυτογκόλ αλλά στην επανάληψη λίγο έλειψε να έρθουν τα πάνω κάτω. Στο 65’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με την κεφαλιά του Βάσου που έγραψε το (2-1) και στο 72’ ο Γιαννακίδης που είχε περάσει σαν αλλαγή, έφερε το παιχνίδι «τούμπα» και έγραψε το (2-1). Η ομάδα του Νίκου Καραμπετάκη «έσωσε την παρτίδα» στο 87’ με το γκολ που πέτυχε ο Σγκούρι ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-2). Βέβαια σε όλα τα παραπάνω να τονίσουμε ότι ο Νέστος Χρυσούπολης παραμένει στην πρώτη θέση και σε θέση ισχύος όσον αφορά την άνοδο στη Γ’ Εθνική. Η ομάδα της Χρυσούπολης έχει 11 βαθμούς, ενώ ένα βαθμό πίσω και στη δεύτερη θέση βρίσκεται ο Άρης Αβάτου. Ο Νέστος την τελευταία αγωνιστική που διεξάγεται την Κυριακή 31 Μαΐου φιλοξενεί την ΑΕ Διδυμοτείχου, ενώ ο Άρης Αβάτου αγωνίζεται στην Κομοτηνή με τη Δόξα Προσκυνητών. Ο Άρης Αβάτου ανεβαίνει μόνο με νίκη δική του και στραβοπάτημα του Νέστου, ενώ σε πιθανή ισοβαθμία των δύο ομάδων υπερέχει η ομάδα της Χρυσούπολης.