Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη το πανελλήνιο διασυλλογικό πρωτάθλημα Α-Β-Γ κατηγοριών τραμπολίνο και διπλού μίνι τραμπολίνο στις 8-9-10 Μαΐου 2015 στη Δραπετσώνα και στο οποίο έλαβαν μέρος και αθλητές του Γυμναστικού Ομίλου Καβάλας.

Με πέντε αθλητές

Ο Γυμναστικός Όμιλος Καβάλας συμμετείχε με πέντε αθλητές και κατέκτησε χρυσό μετάλλιο με τους Σαββίδη Νίκο- Γιαζιτζή Κώστα στο συγχρονισμένο των ανδρών, χάλκινο μετάλλιο με την Τοπάλη Παναγιώτα στο ατομικό τραμπολίνο νεανίδων και χάλκινη επίσης με την πρωτοεμφανιζόμενη στη Γ’ κατηγορία στο ατομικό τραμπολίνο κορασίδων και στο διπλό μίνι τραμπολίνο, Πακαταρίδου Αντωνία. Ο Κώστας Γιαζιτζής σταθερός στους οκτώ καλύτερους του τελικού κατακτώντας την τέταρτη και πέμπτη θέση αντίστοιχα στο διπλό μίνι τραμπολίνο και ατομικό τραμπολίνο στους άνδρες. Στην προνομιούχο οκτάδα του τελικού των εφήβων και ο Πεξαράς Στέφανος, αφού κατέκτησε την τέταρτη θέση στο ατομικό τραμπολίνο και την πέμπτη θέση στο διπλό μίνι τραμπολίνο. Ελπιδοφόρα η εμφάνιση του Νίκου Σαββίδη -μέλος της Εθνικής ομάδος- που μετά τον σοβαρό τραυματισμό του, που τον άφησε ένα χρόνο μακριά από προπονητικές και αγωνιστικές υποχρεώσεις, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο εκτελώντας αρκετά καλά το πρόγραμμά του. Το μετάλλιο αυτό δίνει μεγάλη ψυχολογική ανάσα- δύναμη τόσο στον ίδιο όσο και στον προπονητή του για την δύσκολη προετοιμασία που έπεται για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Δανίας τον Νοέμβρη, το οποίο αποτελεί και πρόκριση για την ολυμπιάδα του 2016. Τη Δευτέρα 11 Μαΐου διεξήχθη και το πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα τραμπολίνο όπου οι αθλήτριες μας, Τοπάλη Παναγιώτα μαθήτρια του 3ου ΓΕΛ Καβάλας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και η Κεκρίδου Αθανασία μαθήτρια του 1ου ΓΕΛ Καβάλας κατέκτησε την πέμπτη θέση. Το ΔΣ του συλλόγου συγχαίρει αθλητές και προπονητές για τις επιτυχίες και τους εύχεται κουράγιο και δύναμη για την δύσκολη συνέχεια. Ακόμη θέλουμε να πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στους δυο χορηγούς μας, τον κ Γεωργιάδη Νίκο Mac Motors opel και τον κ Χατζηανδρέου Βασίλη Εργαστήριο Οδοντοπροσθετικής, που βοήθησαν στην ενδυματολογική εμφάνιση του συλλόγου.