Στην 13η συνεχόμενη νίκη της στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών της χώρας μας πέτυχε σήμερα Σάββατο (14/3) η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στο κλειστό γυμναστήριο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» απέναντι στον Εθνικό με σκορ (82-59). Το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα έφτασε σχετικά εύκολα στη κατάκτηση μιας πολύ σπουδαίας νίκης και την επόμενη αγωνιστική θα ταξιδέψει στην έδρα του Ψυχικού με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Στο παιχνίδι κόντρα στον Εθνικό το σίγουρο είναι ότι η ομάδα της Ένωσης είχε ένα χαρακτηριστικό το οποίο δεν διέκρινε τους παίκτες του Εθνικού. Αυτή ήταν η αποφασιστικότητα η οποία αποτέλεσε το βασικότερο «όπλο», για το συγκρότημα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, ώστε να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη και στη κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν περάνει απαρατήρητη η πάρα πολύ άμυνα που έπαιξαν οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα, πραγματικά άμυνα για ρεσιτάλ και βέβαια και η εντυπωσιακή ευκολία με την οποία «βομβάρδιζαν» το αντίπαλο καλάθι. Αυτό άλλωστε αποδεικνύεται έμπρακτα και από τους 89 συνολικά πόντους που πέτυχαν οι παίκτες της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας.

Εκπληκτική άμυνα και επίθεση

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι έδειξαν τις πραγματικές τους «ορέξεις» στο παιχνίδι κόντρα στον Εθνικό και επέβαλλαν το ρυθμό τους, χωρίς να αφήσουν κανένα απολύτως περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Μάλιστα η αποφασιστικότητα που διέκρινε τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα ήταν κυρίαρχο συστατικό για την διαγραφόμενη νίκη. Έτσι η 1η περίοδος του αγώνα δικαιολογημένα βρήκε του παίκτες της Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας να είναι μπροστά στο σκορ με (24-11). Στη 2η περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα περιόρισαν σε αρκετά μεγάλο βαθμό τις επιθετικές πρωτοβουλίες που επιχείρησαν να αναπτύξουν οι παίκτες του Εθνικού, πήραν δύναμη και ώθηση από την κερκίδα, στα ελεύθερα σουτ παρουσιάστηκαν πιο εύστοχοι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το α’ ημίχρονο να ολοκληρωθεί με μία διαφορά 13 πόντων για την ομάδα του Γιάννη Τζήμα. Πιο συγκεκριμένα η 2η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι (41-28). Η ανωτερότητα των παικτών της Ένωσης ήταν χαρακτηριστική και στην 3η περίοδο με του παίκτες του Γιάννη Τζήμα να ανεβάζουν, ακόμη περισσότερο τους ρυθμούς τους. Μάλιστα να τονίσουμε ότι στο 22’ του αγώνα η Ένωση διεύρυνε ακόμα περισσότερο την διαφορά της και βρέθηκε να προηγείται το σκορ (46-30). Οι φιλοξενούμενοι στα επόμενα λεπτά δεν μπόρεσαν στη κυριολεξία να πάρουν ανάσα, η διαφορά στο 24’ έφτασε τους 22 πόντους, δηλαδή το αποτέλεσμα ήταν (52-30) και η 13η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα της Καβάλας μάλλον θα πρέπει όλοι όσοι βρίσκονταν στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου» να την θεωρούσαν δεδομένη. Μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα συνέχισαν να παίζουν εκπληκτική άμυνα, είχαν εξαιρετική πολυφωνία στην επίθεση, με σχετική ευκολία έβρισκα το αντίπαλο καλάθι και οι καβαλιώτες φίλαθλοι που βρίσκονταν στις κερκίδες, πέρα για πέρα δικαιολογημένα, με το αυθόρμητο χειροκρότημά τους επιβράβευαν τις προσπάθειες των γηπεδούχων. Στο 28’ το αποτέλεσμα ήταν (58-39), ενώ να τονίσουμε, ότι η διαφορά μέχρι την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου δεν τροποποιήθηκε σχεδόν καθόλου, με τα 30’ του αγώνα να ολοκληρώνονται με το σκορ να είναι (61-43). Στην 4η και τελευταία περίοδο γενικότερα εκείνο το οποίο θα πρέπει να σημειώσουμε είναι το γεγονός ότι ο ρυθμός των παικτών του Γιάννη Τζήμα, ήταν αξιοπρόσεχτος, με την καλή άμυνα να αποτελεί βασικό «όπλο» και την επίθεση να είναι «χάρμα οφθαλμών». Οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα συνέχισαν να δείχνουν την ίδια αποφασιστικότητα, όπως και στις υπόλοιπες 3 περιόδους και πλέον κανένας δεν σκεφτόταν τη νίκα που ήταν δεδομένη, αλλά ποια θα ήταν η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Από την άλλη πλευρά οι παίκτες του Εθνικού, στην 4η περίοδο το πήραν απόφαση ότι όσες προσπάθειες κι αν θα κατέβαλλαν, τίποτε δεν επρόκειτο να αλλάξει. Κι αυτό γιατί στο 38’ το σκορ είχε πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις με την ομάδα του Γιάννη Τζήμα να προηγείται (77-56). Το πανηγύρι στις κερκίδες είχε στηθεί και η τελευταία κόρνα της γραμματείας, βρήκε όλους εντός του «Αλεξάνδρα Δήμογλου» να πανηγυρίζουν μία εύκολη νίκη σε βάρος του Εθνικού με το τελικό αποτέλεσμα να είναι (82-59).

Δεκάλεπτα: 24-11, 41-28, 61-43, 82-59

Ένωση Καβάλας (Τζήμας): Κρστέφσκι 5, Καράμπουλας 16, Τότσιος 11, Καλαμπάκας 10, Κατσαρές 9, Καραποστόλου 2, Αγγελακόπουλος 7, Παπαρέγκας 3, Γκέλιος, Χαρισμίδης 12, Βελισσαρίου 2, Καλαϊτζίδης 5.

Εθνικός (Βλάχος): Ραδίτσας, Μούκας 3, Καρυπίδης 4, Κουκάς 2, Τζιάλλας 5, Τσιότρας 11, Ζούμπος 2, Γκιζόγιαννης 10, Μαχαίρας 14, Βαβάτσικος 6, Αναγνωστόπουλος 1, Ψυλέας 1.

A2 – Τα αποτελέσματα- 19η αγωνιστική

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής ημέρας, του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών της χώρας μας ήταν τα εξής:

Η ερχόμενη – 20η αγωνιστική

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών, περιλαμβάνει τους εξής αγώνες: