Στις καθυστερήσεις του αγώνα μέσα στην Αλεξανδρούπολη, ο Α.Ο.Κ. σήμερα Τετάρτη (18/3), «έσωσε τη παρτίδα» και κατάφερε να πάρει τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας στον εξ αναβολής αγώνα με τον Εθνικό (1-1). Ένα αποτέλεσμα το οποίο σε καμία περίπτωση δεν ευνοεί τους «Αργοναύτες» στην προσπάθεια που κάνουν για άνοδο στην Football League αλλά την ίδια ώρα εκείνο το οποίο θα πρέπει να σημειώσουμε είναι το γεγονός ότι το τελικό σκορ (1-1) αδικεί πέρα για πέρα το συγκρότημα του Κώστα Ανυφαντάκη.

Και αυτό γιατί η ομάδα της Καβάλας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, έχασε σωρεία ευκαιριών κυρίως στο β’ ημίχρονο και το βασικότερο είναι ότι άξιζε τη νίκη. Ο Α.Ο.Κ. μπήκε πάρα πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, είχε ένα εξαιρετικό πρώτο 20λεπτο, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία αλλά το γκολ που δέχθηκε στο 20’ έβαλε «φρένο» στις προσπάθειες των «Αργοναυτών» μέχρι την ολοκλήρωση των πρώτων 45 λεπτών. Στην επανάληψη οι παίκτες του Κώστα Ανυφαντάκη ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, περιόρισαν την ομάδα της Αλεξανδρούπολης στο μισό γήπεδο, την «σφυροκοπούσαν αλύπητα» και ευτυχώς «η παρτίδα σώθηκε» στις καθυστερήσεις του αγώνα με το γκολ του Μπαρέττα.

Το χρονικό της αναμέτρησης

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκει στην ομάδα της Καβάλας και καταγράφεται στο 6’ όταν το συγκρότημα του Κώστα Ανυφαντάκη έχασε διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Αρχικά είχαμε το σουτ του Διαμαντίδη το οποίο εξουδετερώθηκε από τους αμυντικούς του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, ενώ στην εξέλιξη της φάσης κάτοχος της μπάλας έγινε ο Κανούλας ο οποίος τροφοδότησε τον Σταματόπουλο ο οποίος έπιασε σουτ και ενώ η μπάλα κατευθύνονταν στα δίχτυα των γηπεδούχων την τελευταία στιγμή βρήκε το σώμα αμυντικού του Εθνικού για να καταλήξει η μπάλα κόρνερ. Στο 13’ ο Παππάς προσπάθησε να αιφνιδιάσει το τερματοφύλακα της Αλεξανδρούπολης, έπιασε σουτ αλλά την τελευταία στιγμή με υπερένταση ο Συριτούδης έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Όμως στο 20’ ήρθε η ψυχρολουσία για τους παίκτες της Καβάλας αλλά και για τους καβαλιώτες φιλάθλους οι οποίοι βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου της Αλεξανδρούπολης. Σε μία ανύποπτη φάση ήρθε το γκολ με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι. Από το γέμισμα του Χιλιάρη και την ασυνεννοησία μεταξύ του Γκαρακλίδη και του τερματοφύλακα Φυρινίδη και αφού απομάκρυνε ο αμυντικός της Καβάλας, η μπάλα κατέληξε στον Δαμιανίδη ο οποίος σχεδόν ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής της Καβάλας, δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να γράψει το (1-0). Από εκείνο το σημείο μέχρι και την ολοκλήρωση του α’ ημιχρόνου ο Α.Ο.Κ. φάνηκε να αιφνιδιάζεται, παρουσιάστηκε στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα πάρα πολύ «μουδιασμένος» και δεν έχασε ούτε μία ευκαιρία. Με την έναρξη της επανάληψης ο προπονητής της Καβάλας, Κώστας Ανυφαντάκης προχώρησε σε δύο αλλαγές βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Κρυστάλλη και Μπαρέττα, στη προσπάθειά του να για να ενισχύσει την επιθετική γραμμή της ομάδας. Στο 55’ ο Κρυστάλλης προσπάθησε να βρει τον Μπαρέττα, στις πλάτες των αμυντικών του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, με τον δεύτερο ναι μεν να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση ωστόσο να καθυστερεί και ο Α.Ο.Κ. να χάνει μία σημαντική ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Λίγο αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 59’ ο Μπαρέττας από πλάγια θέση προσπάθησε να βγάλει σέντρα μέσα στη μεγάλη περιοχή του Εθνικού ενώ καραδοκούσαν τρεις παίκτες του Α.Ο.Κ. αλλά την τελευταία στιγμή ο Κόσκολος «ως από μηχανής θεός» απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στο 71’ προέκυψε αριθμητική υπεροχή για τον Α.Ο.Κ. όταν από εκείνο το σημείο μέχρι και το τέλος του αγώνα η ομάδα της Καβάλας έπαιξε με ένα παίκτη περισσότερο. Ο ποδοσφαιριστής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Γαϊτατζής με τρόπο παράδοξο και καθόλου αθλητικό έσπρωξε το ποδοσφαιριστή της Καβάλας Γαβριηλίδη και μετά από υπόδειξη του βοηθού ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή του Εθνικού. Στο 76’ ο Α.Ο.Κ. έχασε τεράστια ευκαιρία για ισοφαρίσει το παιχνίδι. Από τα αριστερά ο Μπαντάνης έβγαλε σέντρα σε ένα χώρο που κινήθηκε ο Κανούλας ο οποίος έπιασε σουτ αλλά ο τερματοφύλακας του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Συριτούδης με διπλή προσπάθεια εξουδετέρωσε την βέβαιη παραβίαση. Στο 83’ η ομάδα της Καβάλας έχασε νέα τεράστια ευκαιρία. Από πλάγια θέση ο Κανούλας έβγαλε σέντρα, στη πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Κρυστάλλης, ο οποίος έπιασε καρφωτή κεφαλιά ενστικτωδώς, απομάκρυνε την μπάλα ο τερματοφύλακας του Εθνικού Συριτούδης και στην εξέλιξη της φάσης ο Παππάς με σουτ έχασε απίστευτη ευκαιρία για να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Μάλιστα, στη συγκεκριμένη φάση ο τερματοφύλακας της Αλεξανδρούπολης τραυματίστηκε και είχαμε 4’ διακοπή του αγώνα, προκειμένου να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες. Όμως για τον Α.Ο.Κ. η λύτρωση ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 95’. Σε ένα γέμισμα που έγινε μέσα στην μεγάλη περιοχή του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, από τον Διαμαντίδη με κεφαλιά ο Κανούλας τροφοδότησε τον Μπαρέττα και αυτός με ένα ξερό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στο τερματοφύλακα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-1) μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Αρκετά καλός ήταν στα σφυρίγματά του ο διαιτητής της αναμέτρησης Παναγιώτης Κουκουλάς της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Μακεδονίας. Βοηθοί του ήταν οι Ευστάθιος Μιχαηλίδης και Νικόλαος Τυριακίδης από την ίδια Ένωση. Μπροστά τους οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με τις παρακάτω συνθέσεις:

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Β. Τσιομλεκίδης): Συριτούδης, Αμπραχαμιάν, Κατρανίτσας, Δούπας, Μπαρμπαγιάννης, Κοσκολός, Γκαϊτατζής, Κύλιαρης, Δαμιανίδης (75’ Μαμούτ), Θεοδωράκης (56’ Φλώρος), Τσαμουρλίδης (60’ Πελτέκης)

ΚΑΒΑΛΑ (Κ. Ανυφαντάκης): Φυρινίδης, Σταματόπουλος (59’ Μπατάνης), Βιτλής, Καρεκλίδης (46΄Μπαρέτας), Μπάτζιος, Μκρτσιάν, Παππάς, Γαβριηλίδης, Κανούλας, Διαμαντίδης, Μπρατσιάνι (46΄Κρυστάλλης).

Τα παραλειπόμενα του αγώνα

*** Εντυπωσιακή πραγματικά ήταν η παρουσία των καβαλιωτών φιλάθλων στο γήπεδο «Φώτης Κοσμάς» της Αλεξανδρούπολης. Πιο συγκεκριμένα περισσότεροι από 150 καβαλιώτες φίλαθλοι έδωσαν δυναμικό παρόν στις κερκίδες του Δημοτικού σταδίου της Αλεξανδρούπολης και από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό στήριξαν τις προσπάθειες των παικτών του Κώστα Ανυφαντάκη για την κατάκτηση της πολυπόθητης νίκης. Πολλοί φίλαθλοι ταξίδεψαν με τα επιβατικά τους αυτοκίνητα ενώ αρκετοί συμμετείχαν στην εκδρομή που διοργανώσαν οι «Γαλάζιοι Αργοναύτες». Όλους πάντως τους καβαλιώτες φιλάθλους τους αξίζουν συγχαρητήρια για την επιβλητική τους παρουσία.

*** Ένας πρώην παίκτης του Α.Ο.Κ. και πιο συγκεκριμένα ο νυν προπονητής που επαγγελματικά δραστηριοποιείται στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο του Νομού Έβρου και πιο συγκεκριμένα ο Μιχάλης Μπαξεβάνογλου παρακολούθησε την αναμέτρηση του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με τον Α.Ο.Κ. . Μάλιστα πριν από την έναρξη του αγώνα ο  Μιχάλης Μπαξεβάνογλου είχε εγκάρδια συνομιλία με παλαίμαχους ποδοσφαιριστές του Α.Ο.Κ,. όπως οι Δήμος Φιλιππίδης, Αχιλλέας Καρασσαβίδης και Γιώργος Μαλλιαρός.