Το μέτρημα σίγουρα δεν το χάσαμε και ακόμη πιο βέβαιο θα πρέπει να θεωρήσουμε το γεγονός ότι η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, σήμερα Σάββατο (28/3) έφτασε σε μια ακόμη νίκη και μάλιστα επιβλητική, στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας, αυτήν την φορά σε βάρος του Ηρακλή Θεσσαλονίκης με σκορ (85-56), συνολικά στην 15η συνεχόμενη νίκη στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα.

Στο κλειστό γυμναστήριο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» το πάρτυ της ανόδου είχε στηθεί για τα καλά από τους εκατοντάδες καβαλιώτες φιλάθλους που κατέκλεισαν τις κερκίδες του, για να αποθεώσουν αλλά και να χειροκροτήσουν τους μεγάλους πρωταγωνιστές του φετινού πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας και όπως όλα δείχνουν την ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ομάδα που δεν είναι άλλη από την ομάδα του Γιάννη Τζήμα.

Σε ρυθμούς ρελαντί

Σε αγωνιστικό επίπεδο η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, απέναντι στον Ηρακλή στην εξέλιξη του αγώνα δεν αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα. Αντίθετα τα προβλήματα μάλλον τα είχαν οι φιλοξενούμενοι, η άμυνα των οποίων πιέστηκε αρκετά, με τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα, επιβάλουν από την αρχή τον ρυθμό τους και να φτάνουν δικαιότατα σε μία δικαιότατη και κυρίως άνετη νίκη. Η άμυνα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης σε ένα ακόμη παιχνίδι ήταν «χάρμα οφθαλμών», στην επίθεση υπήρχε η πολυφωνία στο σκοράρισμα και με δεδομένη την αποφασιστικότητα και τη «δίψα» των παικτών του Γιάννη Τζήμα για τη νίκη, όλα στο παιχνίδι κύλησαν κατ’ ευχήν.

Από νωρίς επέβαλε το ρυθμό της

Η αναμέτρηση της Ένωσης με τον Ηρακλή ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την ομάδα του Γιάννη Τμήμα η οποία με δύο συνεχόμενα καλάθια στο πρώτο 2λεπτο του αγώνα προηγήθηκε με (5-0). Μάλιστα εκείνο το οποίο θα πρέπει να σημειώσουμε είναι το γεγονός ότι από την αρχή του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήθελαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και στο 5’ της αναμέτρησης ήταν μπροστά στο σκορ με (9-6). Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μισό της 1ης περιόδου προσπάθησαν να βρούνε ελεύθερους διαδρόμους στο καλάθι της Ένωσης αλλά η καλή αμυντική διάταξη και τακτική που ακολούθησαν οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα δεν τους άφησαν και πολλά περιθώρια. Άλλωστε είναι ενδεικτικό το ότι στο 7’ του αγώνα οι Ένωση είχε «χτίσει» μία διαφορά 6 πόντων με το σκορ να είναι στο (13-7). Μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου οι παίκτες της Ένωσης απέναντι στον Ηρακλή συνέχιζαν να έχουν το μυαλό τους στην καλή άμυνα και από κει και πέρα οι εύκολες λύσεις στο αντίπαλο καλάθι έρχονταν κυρίως με ελεύθερα σουτ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η 1η περίοδος να ολοκληρωθεί με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ έχοντας μεγαλώσει τη διαφορά τους από τον Ηρακλή, και το αποτέλεσμα του πρώτου δεκάλεπτου να είναι (17-8). Τα πράγματα έδειχναν ότι έπαιρναν το δρόμο τους και στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ένωσης ήθελαν με την ολοκλήρωση του να «τελειώσουν» το παιχνίδι. Μάλιστα η συγκεκριμένη περίοδος ξεκίνησε για την ομάδα του Γιάννη Τζήμα με τρόπο εξαιρετικό. Οι καλαθοσφαιριστές του συνέχισαν να παίζουν πιεστική άμυνα, είχαν πολυφωνία στην επίθεση και στο 12’ η διαφορά είχε διψήφιο αριθμό πόντων με το σκορ να είναι στο (23-13). Τα πράγματα έδειχνα ότι είχαν πάρει το δρόμο τους και η διαγραφόμενη νίκη για της ομάδα της Καβάλας δεν απείχε και πολύ και αυτό γιατί ακριβώς στα μισά της 2ης περιόδου το αποτέλεσμα ήταν (27-20). Μάλιστα μέχρι να ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο οι παίκτες του Ηρακλή επιχείρησαν κάπως να ανεβάσουν τους ρυθμούς τους χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να πετύχουν κάτι το ιδιαίτερα σημαντικό γι’ αυτούς. Στο 18’ το σκορ ήταν (35-25) με την Ένωση να συνεχίζει να παίζει απλό και καλό μπάσκετ και το α’ ημίχρονο του αγώνα με τον Ηρακλή ολοκληρώθηκε με μία διαφορά 14 πόντων για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, δηλαδή (40-26). Στην 3η περίοδο και στα πρώτα της λεπτά, οι παίκτες της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης, δεν χαλάρωσαν καθόλου. Αντίθετα οι αγωνιστικοί ρυθμοί των παικτών της είχαν αξία και σταθερότητα και στο 23’ η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα με το σκορ να είναι (47-32). Όλα είχαν πάρει το δρόμο τους και το πάρτυ στο κλειστό γυμναστήριο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», καλά κρατούσε. Μάλιστα η αποφασιστικότητα που διέκρινε τους γηπεδούχους και στην 3η περίοδο δεν επέτρεψε στους παίκτες του Ηρακλή να «σηκώσουν» κεφάλι, η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων μεγάλωσε ακόμη περισσότερο, στο 26’ το αποτέλεσμα ήταν (54-34) και ολοκληρώθηκε, το 3ο δεκάλεπτο στο εντυπωσιακό (66-41). Η 4η και τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Όλα είχαν κριθεί και το μέγεθος της νίκης ήταν αυτό που ήθελαν όλοι να μάθουν, με τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα να συνεχίζουν να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ και να προσφέρουν ταυτόχρονα και θέαμα. Άλλωστε με εκείνους τους ρυθμούς που είχαν να επιδείξουν οι παίκτες της Ένωσης κανένας αντίπαλος δεν θα γλύτωνε. Πολύ περισσότερο δε ο Ηρακλής ο οποίος παρουσίασε αρκετές αδυναμίες. Ο κόσμος συνέχιζε με ρυθμικά συνθήματα να αποθεώνει τον Γιάννη Τζήμα και τους παίκτες του, και στο 37’ η διαφορά είχε εκτοξευτεί στους 30 πόντους, δηλαδή στο (73-43). Όλοι μέσα στο κλειστό γυμναστήριο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» περίμεναν να ακούσουν την τελευταία κόρνα. Και όταν ακούστηκε για τελευταία φορά στην αναμέτρηση της Ένωσης με τον Ηρακλή το τελικό αποτέλεσμα ήταν (85-56) και η αποθέωση είχε την τιμητική της, για την «οικογένεια» της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας

Διαιτητές: Παφίλης, Ευφραιμίδης, Ελευθεριάδης.

Δεκάλεπτα: 17-8, 40-26, 66-41, 85-56.

Ένωση Καβάλας (Τζήμας): Κρστέφσκι 4, Καράμπουλας 17 (1), Τότσιος 10, Καλαμπάκας 11 (1), Κατσαρές 6, Καραποστόλου 5 (1), Αγγελακόπουλος 5 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος 7 (1), Χαρισμίδης 9, Βελισσαρίου 9 (2), Καλαϊτζίδης 2.

Ηρακλής (Πέρκος): Σταματογιάννης, Ταραμάς 3 (1), Μιχάλογλου 13 (1), Ονάσογλου 3 (1), Γαρέζος, Χρυσόπουλος 4, Αράπης 2, Καραγκιολίδης 9, Κοθράς 4, Αποστολίδης 4, Δέσπος 14.

Η 21η αγωνιστική – Τα αποτελέσματα

Συνοπτικά όλα τα αποτελέσματα τα οποία σημειώθηκαν στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών της χώρας μας ήταν τα εξής:

Η επόμενη – 22η αγωνιστική

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας περιλαμβάνει τα εξής ζευγάρια: