Στην 9η συνεχόμενη νίκη της προχώρησε σήμερα Σάββατο  (7/2) η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας η οποία «άλωσε και το κάστρο του Λαγκαδά» σε βάρος του Ερμή με σκορ (56-63). Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα έπαιξε ακριβώς όπως έπρεπε να παίξει δηλαδή με καλή και πιεστική άμυνα και με αρκετές επιλογές στον επιθετικό τομέα.

Το σίγουρο είναι ότι με την επιβλητική παρουσία πολλών καβαλιωτών φιλάθλων που έδωσαν δυναμικό παρών στο κλειστό του Λαγκαδά, το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα, πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε και με τα «φτερά του Ερμή» πλέον πετάει για την Α1 κατηγορία. Βέβαια εκείνο το οποίο θα πρέπει να τονίσουμε είναι το γεγονός ότι «πρωτομάστορας» των μεγάλων επιτυχιών που γνωρίζει φέτος στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας η ομάδα της Ένωσης, δίχως άλλο είναι ο προπονητής της Γιάννης Τζήμας ο οποίος και στο εκτός έδρας παιχνίδι μέσα στον Λαγκαδά παρέταξε μία ομάδα με πολύ καλή τακτική.

Από την αρχή ήθελε τη νίκη

Οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα από το ξεκίνημα την 1ης περιόδου προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους αλλά εκτός από την αγωνιστικότητα που έδειξαν οι παίκτες του Ερμή Λαγκαδά, έπρεπε να ξεπεράσουν οι φιλοξενούμενοι και την δική τους νευρικότητα. Αυτή μάλιστα ήταν ολοφάνερη στην 1η περίοδο η οποία κύλησε σε χαμηλά επίπεδα, λόγω κυρίως της καλής άμυνας που έπαιξαν οι δύο ομάδες αλλά και λόγω της δυστοκίας στις επιθετικές προσπάθειες των δύο αντιπάλων. Η νευρικότητα που διέκρινε, τόσο τους παίκτες του Λαγκαδά όσο και τους αντίστοιχους της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης φάνηκε από το ξεκίνημα του αγώνα και να τονίσουμε ότι με την συμπλήρωση των πρώτων 3΄ το σκορ ήταν (0-3). Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν να ολοκληρώσουν την 1η περίοδο με το να είναι μπροστά στο σκορ με (10-16). Στην 2η περίοδο υπήρξαν ελάχιστες διαφορές σε σχέση με τα πρώτα 10΄ του αγώνα, αλλά ωστόσο οι καλαθοσφαιριστές της Ένωσης, έδειξαν να είναι πιο αποφασισμένοι. Με την εξέλιξη της 2ης περιόδου και όσο ο χρόνος κυλούσε οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν ρυθμούς, είχαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση, πρόσεχαν περισσότερο την άμυνα τους και όταν ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων είχε διψήφιο αριθμό πόντων. Και αυτό γιατί το (23-33) σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α΄ ημίχρονο αποτυπώνει πλήρως το αγωνιστικό πρόσωπο που έδειξαν οι δύο ομάδες στα πρώτα 20΄ του αγώνα. Στην επανάληψη και ειδικότερα στην 3η περίοδο η ομάδα της Ένωσης συνέχισε να διατηρεί τη διαφορά στο σκορ, με διψήφιο αριθμό πόντων και όλο ο χρόνος έτρεχε τόσο το ροζ φύλλο αγώνα έρχονταν πιο κοντά στην ομάδα της Ένωσης. Στο 25΄ το σκορ ήταν (31-45) και όλα έδειχναν ότι οι βάσεις είχαν μπει για την ομάδα της Ένωσης προκειμένου να κατακτήσει το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα. Μάλιστα η αποφασιστικότητα των παικτών του Γιάννη Τζήμα ήταν το κύριο χαρακτηριστικό και στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου η οποία έκλεισε με το σκορ να είναι στο (43-55). Παρά τη διαφορά των 12 πόντων που χώριζε τις δύο ομάδες με την έναρξη της 4ης περιόδου βεβαίως και τα τελευταία 10΄ του αγώνα σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να θεωρηθεί ότι είχαν τυπική διαδικασία. Και αυτό γιατί η ομάδα του Ερμή Λαγκαδά προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, ανεβάζοντας κατά κάποιο τρόπο ρυθμούς. Αυτό το κατάφερε σε σχετικά μικρό βαθμό αφού στο 37΄ η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους 9΄ πόντους, δηλαδή (51-60). Βέβαια τίποτε δεν έδειχνε ικανό να αλλάξει τη ροή του αγώνα σε σχέση με το ποιος θα ήταν στο τέλος ο νικητής της αναμέτρησης. Στα τελευταία 3΄ οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα κράτησαν τη διαφορά και στο τέλος να πανηγύρια στο «στρατόπεδο» της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας ήταν δικαιολογημένα για την 9η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας, αυτή την φορά σε βάρος του Ερμή Λαγκαδά με σκορ (56-63).

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Παγώνης, Τσιαπλής.

Δεκάλεπτα: 10-16, 23-33, 43-55, 56-63.

Ερμής Λαγκαδά (Μύθου): Καϊκλής, Ελευθεριάδης, Θεοδωράκος 11 (3), Ακεψιμαΐδης, Βενετίδης, Παρίτσης 16 (3), Μπένας 2, Νότης, Σαμαράς 7, Καλογιαννίδης 3, Μανούσος 17, Πιλκούδης.

Ένωση Καβάλας (Τζήμας): Κρστέφσκι 3, Καράμπουλας 9 (1), Τότσιος 20 (3), Καλαμπάκας, Κατσαρές 3, Καραποστόλου 4 (1), Αγγελακόπουλος 7 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 11, Βελισσαρίου 2, Καλαϊτζίδης 4.

Τα αποτελέσματα-15η αγωνιστική

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής, του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας ήταν τα εξής:

H Eρχομένη – 16η αγωνιστική

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας περιλαμβάνει τα εξής ζευγάρια: