Στην 8η συνεχόμενη νίκη της στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών της χώρας μας έφτασε σήμερα Σάββατο (31/1) η Ένωση Καλαθοσφαίρισης, αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Αετό στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου» με σκορ (77-64). Το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα μπήκε «με το δεξί» στις αγωνιστικές υποχρεώσεις για τον β΄ γύρο της Α2 κατηγορίας και παρέμεινε μόνο πρώτο στον πίνακα της βαθμολογίας.

Πάντως εκείνο το οποίο αποδείχθηκε κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης με τον Αετό, είναι το ότι δεν υπάρχουν εύκολα και δύσκολα παιχνίδια. Βεβαίως και τα βρήκε «σκούρα» το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα από την ομάδα του Αετού, η οποία «κοίταξε στα μάτια» την Ένωση και μάλιστα την δυσκόλεψε αρκετά.

Όλα κρίθηκαν στην 4η περίοδο

Το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκεια του είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι με τους παίκτες του Αετού για 30΄ να δείχνουν αποφασισμένοι για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Μάλιστα στην 1η περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να παίξουν καλή άμυνα περιορίζοντας τις επιθετικές δραστηριότητες των παικτών του Γιάννη Τζήμα και με εύστοχα ελεύθερα σουτ βρέθηκαν με την ολοκλήρωση του 1ου δεκάλεπτου να είναι μπροστά στο σκορ με (13-18). Στην 2η περίοδο η ομάδα της Ένωσης έδειξε περισσότερο αποφασισμένη για να βρεθεί στη θέση του οδηγού του συγκεκριμένου αγώνα. Μάλιστα στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο οι παίκτες της Καβάλας πέτυχαν συνολικά 26 πόντους περιόρισαν κατά κάποιο τρόπο τις επιθέσεις των φιλοξενούμενων, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με (36-36) και το παιχνίδι έδειχνε να ξεκινάει από την αρχή. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια και όπως αποδείχθηκε οι εντολές του Γιάννη Τζήμα στην ανάπαυλα του αγώνα «έπιασαν τόπο». Η 3η περίοδος είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την αγωνία στις κερκίδες να είναι δικαιολογημένη και να βρίσκεται στο αποκορύφωμα της. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι λίγο πριν από την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα στο 28΄ η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας ήταν μόλις με έναν πόντο μπροστά στο σκορ, το οποίο σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα ήταν (50-49). Μάλιστα μέχρι που να ολοκληρωθεί η 3η περίοδος τα πράγματα δεν άλλαξαν σχετικά πολύ με το 3ο δεκάλεπτο του αγώνα να ολοκληρώνεται με (54-52). Στην 4η και τελευταία περίοδο οι παίκτες της Ένωσης επιχείρησαν να ανεβάσουν τους ρυθμούς τους και σιγά σιγά προσπάθησαν να «χτίσουν» μία διαφορά έστω και μικρή απέναντι στην ομάδα του Αετού. Έτσι στο 35΄ οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα βρέθηκαν να προηγούνται με έξι πόντους διαφορά ενώ η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων αυξήθηκε στο 37΄ στους 10 πόντους με το σκορ να είναι (70-60). Εκεί σιγά σιγά τα πράγματα άρχισαν να παίρνουν τον δρόμο τους και οι καρδιές να λειτουργούν κανονικά. Η διαφαινόμενη νίκη της Ένωσης άρχισε να γίνεται ορατή δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα όταν η ομάδα του Γιάννη Τζήμα βρέθηκε να προηγείται με (73-60). Μάλιστα η διαφορά των 13 πόντων διατηρήθηκε μέχρι το τέλος με την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας να παίρνει τελικά τη νίκη με σκορ (77-64).

Tα δεκάλεπτα: 13-18, 36-36, 54-52, 77-64.

Ένωση Καβάλας (Τζήμας): Κρστέφσκι 10, Καράμπουλας 13, Τότσιος 7, Καλαμπάκας 13, Καραποστόλου 8, Αγγελακόπουλος 7, Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 12, Βελισσαρίου 1, Καλαϊτζίδης 6.

Αετός (Κατσούνης): Θεοδωράκος, Μητσάκης 3, Κουκουνιάς 1, Κόκκαλης 18, Βαρνάβας, Αράπης 13, Τοπάλης, Μιχόπουλος 2, Ροδοστόγλου 11, Πέτρουλας 2, Τζουγκαράκης 14.