Σε μία πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη έφτασε το απόγευμα του προηγούμενου Σαββάτου (17/1) η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας η οποία παίζοντας με ψυχή στο κλειστό γυμναστήριο της Λευκάδας κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα, σε βάρος της τοπικής Δόξας με σκορ (60-62).

Ήταν ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, πλούσιο σε συγκινήσεις και εναλλαγές συναισθημάτων. Ένα παιχνίδι κατά τη διάρκεια του οποίου οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα έδειξαν, πολλά αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα, σε μία αναμέτρηση η οποία κρίθηκε στο τέλος με την Ένωση Καλαθοσφαίρισης να πανηγυρίζει έστω και δύσκολα μία πανάξια νίκη με σκορ (60-62). Μία νίκη η οποία δικαιολογημένα «σκόρπισε» ακόμη περισσότερα χαμόγελα, εντός αλλά και εκτός των αποδυτηρίων της ομάδας.

Πολλές «μάχες» και στα δύο καλάθια

Εκείνο το οποίο θα πρέπει να σημειώσουμε είναι το γεγονός ότι τόσο στις δύο πρώτες περιόδους όσο και στο β΄ ημίχρονο οι «μάχες» στα καλάθια των δύο ομάδων ήταν πολλές όπως και οι προσωπικές μονομαχίες. Η ομάδα της Ένωσης ήθελε από την αρχή να πάρει «κεφάλι» στο σκορ και όσο κυλούσε ο χρόνος βασική επιδίωξη για τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα ήταν, να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Πιο συγκεκριμένα τόσο στην 1η όσο και στην 2η περίοδο σε ένα 20΄ αρκετά νευρικό οι δύο ομάδες προσπάθησαν να περιορίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις ενώ την ίδια ώρα με ελεύθερα κυρίως σουτ επιχείρησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Βέβαια σε όλα τα παραπάνω θα πρέπει να σημειώσουμε το γεγονός ότι το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα στο α΄ ημίχρονο ήταν πιο προσεκτικό, οι παίκτες του έδειξαν ότι διέθεταν πιο καθαρό μυαλό και ο επίλογος της 2ης περιόδου βρήκε την ομάδα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας να είναι μπροστά στο σκορ με (29-35). Ωστόσο όπως συμβαίνει σε κάθε παιχνίδι, έτσι και στην αναμέτρηση με την Δόξα Λευκάδας, οι παίκτες της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης, ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους. Πιο συγκεκριμένα μπήκαν πιο δυνατά στην 3η περίοδο και με «όπλο» την αποφασιστικότητα άρχισαν σιγά σιγά να φέρνουν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Μάλιστα στα μέσα περίπου της 3ης περιόδου η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, δημιούργησε μία διαφορά ασφαλείας από τον αντίπαλο της. Ειδικότερα στο 26΄ του αγώνα η Ένωση ήταν μπροστά στο σκορ με (36-49). Όμως μέχρι που να ολοκληρωθεί η 3η περίοδος, είχαμε την αντίδραση από πλευράς των γηπεδούχων. Πιο συγκεκριμένα στα τελευταία λεπτά του 3ου δεκάλεπτου οι παίκτες της Δόξας Λευκάδας, περιόρισαν τα λάθη τους και πλησίασαν στο σκορ, μιας και η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με την διαφορά των δύο ομάδων να μειώνεται στους 7 πόντους. Πιο συγκεκριμένα το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να είναι (44-51). Έτσι όλα έδειχναν ότι η 4η και τελευταία περίοδος του αγώνα θα είχε χαρακτήρα ντέρμπι. Αυτό άλλωστε και έγινε. Το παιχνίδι στην 4η και τελευταία περίοδο ήταν αμφίρροπο με την ομάδα της Δόξας Λευκάδας να πιέζει στο αντίπαλο καλάθι και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να διατηρήσουν τη διαφορά που είχαν «χτίσει» στην προηγούμενη περίοδο. Μάλιστα στο 34΄ το σκορ ήταν (48-53). Τα τελευταία λεπτά του αγώνα και όσο το παιχνίδι πήγαινε για την ολοκλήρωση του, η ρευστότητα που υπήρχε στο σκορ έδειχνε ότι η αναμέτρηση θα είχε ένα φινάλε δραματικό. Όπως ακριβώς και την συγκεκριμένη εξέλιξη είχαν τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Μάλιστα οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα έδειχναν ότι κρατούσαν το παιχνίδι στα χέρια τους. Τρία (3) λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας ήταν μπροστά στο σκορ με 7 πόντους διαφορά αφού στο 37΄ το σκορ ήταν (52-59). Όταν μάλιστα το χρονόμετρο είχε «καρφωθεί» στο 39΄ 19΄΄ και η διαφορά ήταν στους 5 πόντους υπέρ της Ένωσης (56-61), η αγωνία έφτανε στην αποκορύφωση της. Έτσι τα τελευταία δευτερόλεπτα είχαν δραματικό χαρακτήρα με την ομάδα του Γιάννη Τζήμα να παίρνει στο τέλος την σπουδαία νίκη με σκορ (60-62).

Διαιτητές: Τσούνας, Συμεωνίδης, Τζίμα.

Δεκάλεπτα: 12-16, 29-35, 44-51, 60-62.

Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 3 , Μάρτζος 7 (1), Χίμπερτ 6, Κυρίτσης 8, Καραδολάμης 8 (1), Συμεωνίδης 4, Αναγνωστόπουλος 2, Σκλάβος 15 (2),  Αποστολίδης 7, Μπέσκας.
    Ένωση Καβάλας (Τζήμας): Κρστέφσκι 9, Καράμπουλας 14, Τότσιος 8, Καλαμπάκας 4, Κατσαρές 2, Καραποστόλου 3 (1), Αγγελακόπουλος 6, Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 12, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 4.