Την μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα απολαμβάνουν οι «Αργοναύτες» μετά την σπουδαία νίκη σήμερα Κυριακή (14/12) στον Ακροπόταμο και μετά την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας. Στο γήπεδο που ο Πανσερραϊκός είχε γνωρίσει την ήττα με σκορ (2-0), στο ίδιο γήπεδο και σε έναν ιδιαίτερα βαρύ αγωνιστικό χώρο, το συγκρότημα του Γιάννη Ισπυρλίδη υπέταξε τον Άρη Ακροποτάμου, πήρε ένα σημαντικό «τρίποντο» με σκορ (1-3) και πλέον ο Α.Ο.Κ. μόνος του απολαμβάνει την πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη για τον Α.Ο.Κ. σε ένα πολύ κομβικό σημείο του πρωταθλήματος με τους φιλοξενούμενους να παίζουν σπουδαία μπάλα στο β΄ μέρος και δίκαια τελικά να φτάνουν στην επικράτηση. Απέναντί τους είχαν μία ομάδα η οποία ήξερε τι ζητούσε στον αγωνιστικό χώρο, πάλεψε το παιχνίδι ενώ είχε δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο.

Μάχες σώμα με σώμα

Εκείνο το οποίο θα πρέπει να σημειώσουμε είναι το γεγονός τόσο στο α΄ ημίχρονο όσο και στην επανάληψη έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, με πάθος, δύναμη και κυρίως με πάρα πολλές μονομαχίες και από τις δύο πλευρές. Ο πολύ κακός και ταυτόχρονα βαρύς αγωνιστικός χώρος σε καμία περίπτωση δεν βοήθησε να παίξουν καλό και κυρίως τεχνικό ποδόσφαιρο οι δύο ομάδες. Στο α΄ ημίχρονο οι παίκτες της Καβάλας διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Άρη Ακροποτάμου. Μάλιστα οι γηπεδούχοι είναι εκείνοι οι οποίοι δικαιολογημένα τα έχουν με την τύχη τους αφού σε δύο περιπτώσεις, στα πρώτα σαράντα πέντε λεπτά σημάδεψαν δύο φορές τα δοκάρια της Καβάλας. Στην επανάληψη και ενώ ο αγωνιστικός χώρος έγινε ακόμη πιο δύσκολος και σε κάποιες περιπτώσεις ιδιαίτερα επικίνδυνος για την σωματική ακεραιότητα των παικτών, οι παίκτες της Καβάλας ανέβασαν αισθητά τον δείκτη της απόδοσης τους. Μεγάλος πρωταγωνιστής του β΄ ημιχρόνου ήταν δίχως άλλο ο Αλέξανδρος Μπρατσιάνι. Ο επιθετικός της Καβάλας πέτυχε δύο τέρματα και σε συνάρτηση με την εξαιρετική απόδοση που είχαν και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του ο Α.Ο.Κ. στο τέλος πανηγύρισε μία πολύ σπουδαία νίκη. Σίγουρα οι παίκτες της Καβάλας στην επανάληψη πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες στην εστία του Ακροποτάμου και το τελικό αποτέλεσμα (1-3) που διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αποτέλεσμα της αποτελεσματικότητας, κυρίως δε της μεγάλης αποφασιστικότητας που διέκρινε τους παίκτες του Γιάννη Ισπυρλίδη.

Το χρονικό της αναμέτρησης

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκει στην ομάδα του Ακροποτάμου, όταν ο Παπαζούδης από ιδιαίτερα καλή θέση έπιασε σουτ για να στείλει την μπάλα άουτ από τα δοκάρια του Αθανασίου. Η απάντηση για τους «Αργοναύτες» ήρθε στο 10΄ όταν από την εξαιρετική πάσα του Παππά, κάτοχος της μπάλας έγινε ο Μπρατσιάνι ο οποίος απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ακροποτάμου. Στο 19΄ το μακρινό σουτ του Γαβριηλίδη υποχρέωσε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Κωνσταντάκο να διώξει με εντυπωσιακό τρόπο την μπάλα σε κόρνερ ενώ στο 26΄ είχαμε μία φάση διαρκείας στην εστία της Καβάλας. Από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Βασίλης Παπαδόπουλος έπιασε δυνατό σουτ, η μπάλα σταμάτησε στην συμβολή των δοκών της Καβάλας και στην εξέλιξη της φάσης ο Σολακίδης αφού πρώτα έκανε κοντρόλ της μπάλας με το χέρι στη συνέχεια την έστειλε στα δίχτυα του Αθανασίου για να ακυρωθεί όμως ορθά το γκολ. Στο 38΄ οι γηπεδούχοι είχαν νέο δοκάρι. Ο Αποστολίδης εκτέλεσε κόρνερ ο Τσολακίδης με κεφαλιά τροφοδότησε των Τσέπα και αυτός με νέα κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι της Καβάλας. Με την εκπνοή του α΄ ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν μία ακόμη ευκαιρία για να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Τότε ο Δούμπλατζης έβγαλε σέντρα, σε έναν χώρο που κινήθηκε έξυπνα ο Παπαδόπουλος, το σουτ του οποίου από καλή θέση έστειλε την μπάλα να φύγει μόλις άουτ από τα δοκάρια του Αθανασίου. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 48΄ είχαμε τον Α.Ο.Κ. να χάνει μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Μπρατσιάνι έπιασε δυνατό συρτό διαγώνιο σουτ αλλά στην πορεία της μπάλας πετάχτηκε ο τερματοφύλακας του Ακροποτάμου Κωνσταντάκος ο οποίος με υπερένταση την έδιωξε σε κόρνερ. Μάλιστα η συγκεκριμένη φάση μπορεί να χαρακτηριστεί ως «προάγγελος» για τον Α.Ο.Κ. προκειμένου να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Αυτό έγινε στο 51΄. Τότε ο Διαμαντίδης εκτέλεσε φάουλ, έφερε την μπάλα στη «καρδιά» της άμυνας του Ακροποτάμου και αφού ακολούθησε λανθασμένη επέμβαση του τερματοφύλακα Κωνσταντάκου, από κοντά ο Μπρατσιάνι δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Άρη για να γράψει το (0-1). Στο 59΄ ο ίδιος παίκτης με δυνατό σουτ έστειλε να την μπάλα να φύγει μόλις άουτ, ενώ στο 64΄ είχαμε νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους παίκτες του Γιάννη Ισπυρλίδη προκειμένου να πάρουν νέο προβάδισμα στο σκορ. Τότε ο Διαμαντίδης εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπρατσιάνι έπιασε μονοκόμματο σουτ αλλά προ κενής εστίας πάνω στη γραμμή ο Προβατίδης την έδιωξε, πριν η μπάλα περάσει την γραμμή για να καταλήξει στα δίχτυα των γηπεδούχων. Στο 66΄ είχαμε νέα ευκαιρία για την Καβάλα όταν το δυνατό σουτ του Διαμαντίδη, με υπερένταση απομάκρυνε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας Κωνσταντάκος. Όμως στο 67΄ από το κόρνερ του Διαμαντίδη, πιο ψηλά από όλους πήδηξε ο Μπρατσιάνι ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το (0-2). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ (1-2) στο 75΄. Ο Αποστολίδης εκτέλεσε από πλάγια θέση φάουλ, και ο Παπαδόπουλος μέσα από την περιοχή της Καβάλας με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα Αθανασίου για να γράψει το (1-2). Όμως οι παίκτες της Καβάλας ήταν εκείνοι οι οποίοι είχαν την τελευταία κουβέντα του αγώνα. Πιο συγκεκριμένα στο 83΄ μετά την έξοχη παράλληλη σέντρα του Κανούλα, στην πορεία της μπάλας πετάχτηκε ο Γαβριηλίδης ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (1-3).

Οι συνθέσεις των ομάδων

Πολύ καλός ήταν στα σφυρίγματα του ο διαιτητής της αναμέτρησης Παναγιώτης Κουκουλάς της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Μακεδονίας, με βοηθούς του, τους συμπατριώτες του, Ε. Μιχαηλίδη και Γ. Παπαναστασίου. Μπροστά στη παραπάνω διαιτητική τριάδα οι δύο αντίπαλες ομάδες αγωνίστηκαν με τις παρακάτω συνθέσεις:

Άρης Ακροποτάμου (Άκης Βάβαλης): Κωνσταντάκος, Καμπερίδης, Ρετζίνας, Τσέπα, Σεφερίδης, Σολακίδης (67΄ Πτηνόπουλος), Προβατίδης, Παπαζούδης, Δούμπλατζης (85΄ Σκονίδης), Παπαδόπουλος (85΄ Θεοδωρίδης­), Χατζηνικολής, Καραγιαννίδης, Κοσμάς.

Καβάλα (Γιάννης Ισπυρλίδης): Αθανασίου, Κοσμίδης, Σταματόπουλος, Γκαρακλίδης, Μπάτζιος, Παππάς (90΄ Βιτλής), Γαβριηλίδης , Κανούλας, Διαμαντίδης (85΄ Παρμαξίδης), Μπρατσιάνι (90΄ Ζουνίνιο).

Τα παραλειπόμενα του αγώνα

*** Περισσότεροι από 250 καβαλιώτες φίλαθλοι έδωσαν δυναμικό παρών στις κερκίδες του σταδίου του Ακροποτάμου και με την έντονη αλλά πέρα για πέρα κόσμια συμπεριφορά τους, βοήθησαν σε μέγιστο βαθμό τους παίκτες του Γιάννη Ισπυρλίδη για την κατάκτηση του πολυπόθητου νικηφόρου αποτελέσματος. Μάλιστα λίγο μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης όλοι οι παίκτες του Α.Ο.Κ. έτρεξαν στην κερκίδα που βρίσκονταν οι φίλοι της Καβάλας, για να πανηγυρίσουν όλοι μαζί την σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

*** Λίγο μετά το τέλος του αγώνα, στα αποδυτήρια του Α.Ο.Κ. μπήκε ο Τεχνικός Διευθυντής της ομάδας Στέλιος Κατρακυλάκης ο οποίος αφού τους μοίρασε συγχαρητήρια στη συνέχεια τους κάλεσε όλους μαζί να φωνάξουν ρυθμικά: «Πάρτε το χαμπάρι ανεβαίνουμε», όπως και έγινε από όλους τους ποδοσφαιριστές των «Αργοναυτών».

*** Λίγο μετά την άφιξη της αποστολής του Α.Ο.Κ. στην Καβάλα, όλα τα μέλη της, τεχνική ηγεσία και ποδοσφαιριστές μετέβησαν στην κοσμική ψαροταβέρνα «ο Σάββας» που βρίσκεται στην περιοχή των Σφαγείων μετά την πρόσκληση που δέχθηκαν, στην ευγενική χειρονομία του ιδιοκτήτη της ψαροταβέρνας Σάββα Θεοδοσιάδη.