Τα αποθέματα της ψυχής ήταν τεράστια, οι σωματικές δυνάμεις ανεξάντλητες, η δίψα για διάκριση ακόμη μεγαλύτερη και το χρυσό μετάλλιο μετά από όλα αυτά ήρθε μάλλον φυσιολογικά.

Η αναφορά μας γίνεται στον αθλητή του ΑΣ ΤΑΕ ΚΒΟΝΤΟ Καβάλας Παναγιώτη Συσούρκα ο οποίος κατά τη διάρκεια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων και Κορασίδων (γεν.2000, 2001, 2002) που πραγματοποιήθηκε στην Χαλκίδα, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο μοιράζοντας ατελείωτη χαρά αλλά και ενθουσιασμό για την τεράστια επιτυχία του. Στους συγκεκριμένους αγώνες έλαβαν μέρος συνολικά 900 αθλητές και αθλήτριες από δεκάδες συλλόγους ολόκληρης της χώρας και ο καβαλιώτης αθλητής του ΑΣ ΤΑΕ ΚΒΟΝΤΟ Καβάλας Παναγιώτης Συσούρκας, μετά από την επίπονη προσπάθεια που κατέλαβε κατά τη διάρκεια των αγώνων με το «σπαθί» του, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Να σημειώσουμε ότι είναι το τρίτο (3ο) συνολικά χρυσό μετάλλιο και ένα χάλκινο σε Πανελλήνιους αγώνες, το οποίο κατακτά ο αθλητής του ΑΣ ΤΑΕ ΚΒΟΝΤΟ Καβάλας Παναγιώτης Συσούρκας ο οποίος μετά τη νέα εντυπωσιακή του παρουσία και επιτυχία, στο Πρωτάθλημα Παίδων και Κορασίδων που έγινε στην Χαλκίδα, εξασφάλισε το 10% μοριοδότησης για την εισαγωγή του στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και το 20% για την Εισαγωγή του στην Γυμναστική Ακαδημία. Εξίσου σημαντική ήταν και η εμφάνιση την οποία πραγματοποίησε και η αθλήτρια του ΑΣ ΤΑΕ ΚΒΟΝΤΟ Καβάλας Μαρία Τριανταφυλλίδου. Έχοντας ανεξάντλητες ψυχικές αλλά και αγωνιστικές δυνάμεις, κατάφερε να εντυπωσιάσει με τις εμφανίσεις της ανεβαίνοντας στο τρίτο (3ο) σκαλί του βάθρου και κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Στους ίδιους αγώνες ο αθλητής του  ΑΣ ΤΑΕ ΚΒΟΝΤΟ Καβάλας Γρηγόρης Πιτσής κατετάγη στην πέμπτη (5η) ενώ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων και Κορασίδων έλαβαν μέρος και αρκετοί άλλοι αθλητές του ΑΣ ΤΑΕ ΚΒΟΝΤΟ Καβάλας οι οποίοι διακριθήκαν και αυτοί είναι οι εξής: Αρσένης Αρουσανιάν,  Μαρία Γαλακτίδου, Πασχάλης Ιωάννου, Θεόδωρος Δουκίδης, Γεώργος Καλταπανίδης, Νικόλαος Λάκης, Δήμητρα Λαμπαδίτη, Ευάγγελος Σπαθάρης. Βέβαια σε όλα τα παραπάνω θα πρέπει να σημειώσουμε το γεγονός ότι η νέες και μάλιστα πάρα πολύ σημαντικές επιτυχίες των αθλητών και αθλητριών ΑΣ ΤΑΕ ΚΒΟΝΤΟ Καβάλας, είναι αποτέλεσμα της σκληρής και καθημερινής δουλειάς η οποία γίνεται μέσα από τις προπονήσεις από τον δάσκαλο του καβαλιώτικου συλλόγου, Χάρη Παλτόγλου κατόχου 5 Dan.