Μία ακόμα ευκαιρία για να πλησιάσει ακόμα πιο πολύ το ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα έχασε ο Α.Ο.Κ., σήμερα Κυριακή (2/11) και στο εκτός έδρας παιχνίδι στην Θύελλα Φιλώτα το συγκρότημα του Γιάννη Ισπυρλίδη αναδείχθηκε ισόπαλο με σκορ (0-0). Αν λάβουμε υπόψη τα «δώρα» που έκαναν στον Α.Ο.Κ., ο Άρης με την ήττα του (0-1) από την Δόξα Δράμας και ο Πανσερραικός (1-1) με τον Ορφέα, τότε η ευκαιρία που έχασε ο Α.Ο.Κ. για να πάρει την νίκη στο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής,  θα μπορούσε να χαρακτηριστεί «χρυσή».

Έτσι ο Α.Ο.Κ. δεν κατάφερε να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης στην έδρα της Θύελλας Φιλώτα και μετά την νίκη του Καμπανιακού στην έδρα του Βυζαντίου Κοκκινοχώματος (0-1), περιορίστηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Παρουσίασε δύο πρόσωπα

Να σημειώσουμε ότι σε αγωνιστικό επίπεδο, ο Α.Ο.Κ. στο εκτός έδρας παιχνίδι που έδωσε στην έδρα της Θύελλα Φιλώτα παρουσίασε δύο πρόσωπα. Και αυτό γιατί στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Ισπυρλίδη δεν ανέβασαν τους ρυθμούς που έπρεπε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Α.Ο.Κ. να μην παρουσιαστεί όσο έπρεπε απειλητικός και κατά συνέπεια, δεν απείλησε την εστία των γηπεδούχων στο σημείο που όφειλε να κάνει. Με απλά λόγια να αναφέρουμε ότι οι παίκτες της Καβάλας στο πρώτο ημίχρονο ναι μεν διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ναι μεν είχαν ελαφρά περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους αλλά οι απειλητικές στιγμές που δημιούργησαν στην εστία της Θύελλας Φιλώτα ήταν λίγες. Ωστόσο να αναφέρουμε ότι πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκει στους γηπεδούχους. Ήταν το 16΄ της αναμέτρησης όταν ο Κλάζογλου επιχείρησε να απειλήσει της εστία της Καβάλας αλλά δεν τα κατάφερε αφού η μπάλα στο σουτ που έπιασε έφυγε άουτ από τα δοκάρια του Φυρινίδη. Όμως και στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να απειλήσουν την εστία της Καβάλας. Πιο συγκεκριμένα μετά την πονηρή κάθετη πάσα του Πασχαλίδη, ο Ζηνόβιος πλάσαρε χωρίς δύναμη στα χέρια του τερματοφύλακα της Καβάλας Φυρινίδη. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς η μία ή η άλλη να έχει πετύχει κάποιο γκολ. Στην επανάληψη και στα 15΄ πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Α.Ο.Κ. αρκέστηκε στον ίδιο ακριβώς ρόλο που είχε και στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι με την απόδοση τους γενικότερα που είχε ο Α.Ο.Κ. και με το μέτριο πρόσωπο που έδειξαν οι παίκτες του Γιάννη Ισπυρλίδη στην κυριολεξία σπατάλησαν μία ώρα αγώνα. Όμως στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα η ομάδα της Καβάλας στην κυριολεξία άλλαξε τους αγωνιστικούς της προσανατολισμούς. Πιο συγκεκριμένα, οι ποδοσφαιριστές του Α.Ο.Κ. ανέβασαν τρομερά τον δείκτη της απόδοσης τους. Αυτό σημαίνει ότι παρουσιάστηκαν περισσότερο οργανωμένοι σε όλες τις γραμμές, πιο αποφασισμένοι και κυρίως έπαιξαν με πείσμα και δύναμη για το νικηφόρο αποτέλεσμα. Δεν είναι υπερβολή αν αναφέρουμε ότι ο Α.Ο.Κ. στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα με την Θύελλα Φιλώτα «έκλεψε την παράσταση», χωρίς ωστόσο στο τέλος να καταφέρει να πάρει την νίκη. Στο 51΄ ο Ζουνίνιο προσπάθησε με έξυπνη κάθετη πάσα να βγάλει σε θέση βολής τον Μπρατσιάνι ο οποίος στην τελευταία στιγμή δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Στο 75΄ είχαμε τρομερή ευκαιρία για τον Α.Ο.Κ. για να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα ο Γαβριηλίδης βρήκε έξυπνα τον Παππά σε θέση βολής και μόνο του στην αντίπαλη περιοχή αλλά το σουτ το οποίο έπιασε έστειλε την μπάλα να φύγει λίγο άουτ από τα δοκάρια της Θύελλας Φιλώτα. Μία ακόμα καλή στιγμή για τον Α.Ο.Κ. είχαμε στο 83΄ λεπτό όταν ο Γαβριηλίδης βρήκε έξυπνα τον Κοσμίδη, αυτός πλησίασε στο ύψος της μικρής περιοχής, τροφοδότησε από πλάγια θέση στον Κανούλα για να σιγουρέψει το γκολ αλλά την τελευταία στιγμή, απομάκρυνε την μπάλα και τον κίνδυνο ο Κλάζογλου. Συμπερασματικά να τονίσουμε ότι ο Α.Ο.Κ. μπορεί να άφησε πίσω του δύο σημαντικούς βαθμούς, όμως εκ των πραγμάτων είναι υποχρεωμένος να κοιτάξει μπροστά, έχοντας ως μοναδικό στόχο τους 3 βαθμούς της νίκης απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, στο εντός έδρας παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής, στον 1ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Με λάθη η διαιτησία του Διονύσιου Παλιούρα  που είχε βοηθούς του τους Θ. Αιναλή και Α. Νταβέλα της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Μακεδονίας. Από την Καβάλα κίτρινη κάρτα δέχτηκε ο Γκαρακλίδης και από το συγκρότημα της Θύελλα Φιλώτα οι Κόλλα και Χαιτίδης.

Μπροστά στην παραπάνω διαιτητική τριάδα οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με τις παρακάτω συνθέσεις

Θύελλα Φιλώτα: Κοντογουλίδης, Σιμιχανίδης 60` Μαρκόπουλος, Μπάμπαρης, Κιοσκερίδης, Κλάζογλου, Μισαηλίδης, Θεοδουλίδης, Πασχαλίδης, Ζηνόβιος, Κόλλα Χαϊτίδης 75` Δ. Κοντογουλίδης.

KABAΛΑ: Φυρινίδης, Κοσμίδης, Ιορδανίδης 24` Μπαντάνης, Μπάτζιος, Γκαρακλίδης, Διαμαντίδης, Γαβριηλίδης, Ζουνίνιο 88` Βιτλής, Μπρατσιάνη, Παππάς, Πόποβιτς 65` Κανούλας.