Στο κλειστό γυμναστήριο του «Στρέφη» αγωνίστηκε σήμερα Τετάρτη (22/10) στης 5 το απόγευμα, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας με αντίπαλο τον Αετό για το εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών της χώρας μας και πήρε με το «σπαθί» της δίκαια αλλά δύσκολα τη νίκη με σκορ (63-65).

Δυνατές μάχες κάτω από τα δύο καλάθια

Εκείνο το οποίο θα πρέπει να τονίσουμε είναι το γεγονός ότι κατά την διάρκεια της αναμέτρησης μεταξύ του Αετού και της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, έγινε ένα δραματικό παιχνίδι και στις 4 περιόδους. Δόθηκαν πολλές και δυνατές μάχες κάτω και από τα δύο καλάθια με το παιχνίδι να είναι κατά διαστήματα αρκετά νευρικό και από τις 2 ομάδες. Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα να μην είναι τόσο «ζεστοί», κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι. Πιο συγκεκριμένα από το ξεκίνημα του, ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα δυνατός με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, προσέχοντας ταυτόχρονα στο να περιορίσουν όσο πιο πολύ γίνεται τις επιθέσεις του αντιπάλου, με τους γηπεδούχους να είναι πιο εύστοχοι. Αυτό μάλιστα αποδεικνύεται από το γεγονός ότι το πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης έκλεισε στο (21-16) με την ομάδα του Αετού να παίρνει «κεφάλι» στο σκορ. Στο δεύτερο 10λεπτο οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα ανέβασαν αισθητά τους ρυθμούς τους και έβρισαν με μεγαλύτερη ευκολία διαδρόμους στο αντίπαλο καλάθι. Βγήκαν στην αντεπίθεση, πρόσεξαν αρκετά την άμυνα τους αλλά παρόλα αυτά οδηγηθήκαμε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας να είναι πίσω στο σκορ, κλείνοντας η 2η περίοδο με (36-33).

Το σίγουρο είναι ότι τόσο οι παίκτες του Αετού όσο και η αντίστοιχοι του Γιάννη Τζήμα έδειξαν ότι ήθελαν το ροζ φύλλο αγώνα και επιδίωξαν να το κατακτήσουν με το μπάσκετ που έπαιξαν στην 3η αλλά και στην 4η περίοδο. Προσπάθησαν για το καλύτερο, έδειξαν αρετές όταν έπρεπε στα αμυντικά τους καθήκοντα αλλά και στο επιθετικό τομέα και γενικότερα να τονίσουμε πως όλοι όσοι βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο του «Στρέφη», παρακολούθησαν ένα παιχνίδι όπου ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος. Από την πλευρά τους οι παίκτες της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στην 3η περίοδο το πίστεψαν περισσότερο. Περιόρισαν αρκετά τις αδυναμίες που είχαν στο πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησαν την μεγάλη ανατροπή για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η 3η περίοδος να βρει μπροστά την ομάδα του Γιάννη Τζήμα, κλείνοντας στο (45-51). Έτσι σιγά σιγά άρχισαν τα πράγματα να παίρνουν το δρόμο τους. Η 4η περίοδος όπως αναμένονταν προσέφερε πολλές συγκινήσεις. Οι παίκτες της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, άρχισαν με το καλό μπάσκετ που έπαιξαν να κρατάνε σε απόσταση τον αντίπαλο τους στο σκορ αν και στο τελευταίο 19λεπτο η ρευστότητα του σκορ ήταν δεδομένη. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στο 35’ το αποτέλεσμα ήταν (53-57). Ο επίλογος του αγκώνα αναμένονταν συγκλονιστικός και τα φινάλε, «απαγορευμένο για καρδιακούς» και στο 39’ και 41’’ το σκορ ήταν (63-64). Οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα, έπαιξαν κοντρόλ μπάσκετ, ήταν ψύχραιμοι αλλά και εύστοχοι όταν χρειάστηκε και στο τέλος πανηγύρισαν όλοι μαζί μία πέρα για πέρα δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη με το τελικό αποτέλεσμα να είναι (63-65).

Συμπερασματικά σε όλα τα παραπάνω να αναφέρουμε ότι οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα σε κρίσιμα αλλά και σε καθοριστικά σημεία του αγώνα παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι από τους αντιπάλους τους. Έδειξαν χαρακτήρα, απέδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο από τους παίκτες του Αετού το νικηφόρο αποτέλεσμα και με «όπλα» σε κρίσιμα διαστήματα του αγώνα, το καλό σουτ, την ηρεμία την αποφασιστικότητα αλλά και την αποτελεσματικότητα, στο τέλος η ομάδα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, δίκαια πανηγύρισε την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου ροζ φύλλου αγώνα, στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας, μπάσκετ ανδρών της χώρας μας. Μία νίκη η οποία αναμένεται να παίξει τον δικό της, σημαντικό και βέβαια ιδιαίτερα καθοριστικό ρόλο, κατά την διάρκεια του εκτός έδρας αγώνα, που θα δώσει το ερχόμενο Σάββατο, το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα στο Ηράκλειο Κρήτης με αντίπαλο τον ΟΦΗ, για την 3η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας.

Τα δεκάλεπτα: (21-16), (36-33), (45-51), (63-65).

ΑΕΤΟΣ (Κατσούνης): Θεοδωράκος, Μητσάκης, Κουκουνιάς 2, Μπασδέκης, Κόκκαλης 16 (8/14 διπ., 10 ριμπ., 2 κλεψ.), Βαρνάβας, Μόρφης 10 (2), Τοπάλης 11 (3/4 τριπ., 6 ριμπ., 1 ασίστ), Μιχόπουλος, Ροδοστόγλου 10 (2), Πέτρουλας 2, Τζουγκαράκης 12 (2/3 βολές, 5/8 διπ., 4 ριμπ.)