Το παιχνίδι της Α.Ε.Κ. με τον Ηρακλής Καβάλας στο «Βερούλειο», για την 1η φάση του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Καβάλας, ήταν ντέρμπι για γερά νεύρα και κρίθηκε στα πέναλτι με τους υπεύθυνους των δύο ομάδων να χάνουν τον… λογαριασμό και την ΑΕΚ να πανηγυρίζει στο τέλος την τεράστια και παλικαρίσια πρόκριση. Την έκπληξη της 1ης φάσης, στα παιχνίδια της πρώτης μέρας, έκανε ο Ατρόμητος Λεκάνης που απέκλεισε με 3-1 τον Κεραυνό Κρηνίδων. Το σκορ της ημέρας πέτυχε ο Εθνικός Ν. Καρυάς, 6-0, επί της Δόξας Λυδίας. Το πρωί της Κυριακής (24/8) ο Κεραυνός Καλλιράχης έκανε μίνι έκπληξη με πρόκριση επί της Παναγίας.

Α.Ε. Καβάλας- Ηρακλής Καβάλας: 1-1κ.α., 1-1παρ., 8-7πεν.

Επιβεβαιώθηκαν όσοι μιλούσαν για ντέρμπι στο ματς της 1ης φάσης του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Καβάλας μεταξύ της Α.Ε. Καβάλας και του Ηρακλής Καβάλας. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι που ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι προηγήθηκαν με ωραίο μακρινό σουτ του Φαρσάκογλου στο ημίχρονο (0-1). Στην επανάληψη οι παίκτες της ΑΕ Καβάλας πίεσαν και τελικά ισοφάρισαν στο 80’ με τον Παχατουρίδη ο οποίος με εξαιρετικό μακρινό σουτ διαμόρφωσε το (1-1). Έτσι έληξε το 90λεπτο και η παράταση και η διαδικασία των πέναλτι ήταν ιδιαίτερα ψυχοφθόρα. Πήγαν στην «βούλα» και οι 11 παίκτες κάθε ομάδας με την Α.Ε.Κ. να πανηγυρίζει την μεγάλη πρόκριση με 8-7 και τον Ηρακλή πλέον να στρέφει το ενδιαφέρον του μόνο στο πρωτάθλημα. Πάντως να τονίσουμε ότι η μεγάλη πρόκριση της Α.Ε.Κ. πανηγυρίστε ανάλογα τόσο εντός όσο και εκτός αποδυτηρίων. Συμπερασματικά να σημειώσουμε ότι ένα παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις, μία αναμέτρηση για γερά νεύρα και βεβαία απαγορευμένο για καρδιακούς.

Τα αποτελέσματα

ΦΡΙΞΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΑΡΗΣ ΖΥΓΟΥ 1-1κ.α. 1-4παρ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΛΕΚΑΝΗΣ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ 3-1

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΣΣΑΣ- ΑΣ ΠΑΓΓΑΙΟ 2-4

Ν.ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΥΡΤΟΦΥΤΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΡΥΣΟΧΩΡΙΟΥ 0-0κ.α. 0-1παρ.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ-ΠΑΟΚ ΚΑΒΑΛΑΣ 1-3

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΞΕΡΙΑΣ-Ν.Μ.Α. ΟΡΦΑΝΙΟΥ 1-2

Α.Ε.ΚΑΒΑΛΑΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ  1-1κ.α. 1-1παρ. , 8-7πεν.

ΝΑΖΙΑΝΖΟΣ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ 1-1κ.α., 2-1παρ.

Μ.Α. ΦΙΛΙΠΠΩΝ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΧΑΛΚΕΡΟΥ 2-3

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΧΡΥΣΟΚΑΣΤΡΟΥ- ΑΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ 3-0 α.α.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΚΡΟΒΟΥΝΙΟΥ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΠΕΡΝΗΣ 0-8

ΦΡΙΞΟΣ ΠΛΑΤΑΝΟΤΟΠΟΥ-ΠΑΟΚ ΑΓ.ΑΝΔΡΕΑ 4-4κ.α., 4-4παρ. 6-7πεν.

ΑΕΤΟΣ ΕΡΑΤΕΙΝΟΥ-ΔΟΞΑ ΑΜΥΓΔΑΛΕΩΝΑ 3-1

ΤΡΙΤΗ 26 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2014

1.ΠΗΓΩΝ (17.30): ΑΡΗΣ ΠΗΓΩΝ-ΒΥΡΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ

3 Responses to “Στο απαγορευμένο για καρδιακούς παιχνίδι για το κύπελλο της Ε.Π.Σ Καβάλας στο «Βερούλειο» η Α.Ε.Κ Καβάλας πήρε τη νίκη σε βάρος του Ηρακλή Καβάλας στα πέναλτι με (8-7) και δικαιολογημένα πανηγυρίζει την μεγάλη πρόκριση – Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των αγώνων της 1ης φάσης”