Ο ΠΑΟΚ Καβάλας ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα μπαράζ που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (7/6) στο δημοτικό στάδιο Ελευθερούπολης με (1-0) επί του Άρη Ζυγού και πανηγυρίζει για την άνοδο στα σαλόνια της League ΕΠΣ Καβάλας. Ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, είχε λύσεις σε όλες τις γραμμές και κυρίως απέδειξε ότι είχε τα ψυχικά αποθέματα να κρατήσει το σκορ και στις αντεπιθέσεις θα μπορούσε να σκοράρει τουλάχιστον άλλες δύο φορές. Από την πλευρά του, ο Άρης Ζυγού δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός και μοιραία έχασε την ευκαιρία να ανέβει κατηγορία.

Την ίδια ώρα επεισοδιακό το μπαράζ μεταξύ των δύο δεύτερων των γκρουπ ανόδου της Β’ κατηγορίας, Αετός Ερατεινού-ΑΟ Ελαιοχωρίου, που έγινε το απόγευμα της Κυριακής (8/6) στο δημοτικό στάδιο Ελευθερούπολης με νικητή τους τυπικά γηπεδούχους με σκορ (3-2) στην παράταση. Ο Αετός πανηγυρίζει την άνοδο στην Α’ κατηγορία ενώ ο Α.Ο. Ελαιοχωρίου θα παραμείνει και στη νέα χρονιά στην Β’ κατηγορία. Το ματς είχε διακοπή στα μέσα του 2ου ημιχρόνου της παράτασης και τρεις αποβολές για τον Α.Ο. Ελαιοχωρίου (ενώ το σκορ ήταν (2-1), το τελικό (3-2) έγινε στις καθυστερήσεις της παράτασης και ακολούθησαν πολλές διαμαρτυρίες. Το Ελαιοχώρι είχε άλλη μια αποβολή μετά την λήξη του αγώνα ενώ το Ερατεινό είχε μείνει με 10 παίκτες από το 74ο  λεπτό.

One Response to “Ε.Π.Σ. Καβάλας: Στην League και ο ΠΑΟΚ Καβάλας (1-0) ενώ ο Αετός Ερατεινού «πέταξε» στην Α’ κατηγορία”