Φαίνεται πως θα τρελάνει κόσμο η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών, η οποία στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής πέρασε σαν τραίνο σήμερα Σάββατο (25/1) από την έδρα του Φιλαθλητικο με σκορ (71-90). Ένα αποτέλεσμα το οποίο δικαιολογεί στο έπακρο την εντυπωσιακή εμφάνιση που πραγματοποίησαν οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα, ο οποίος έχει αποδείξει περίτρανα ότι έχει βρει «το μυστικό της επιτυχίας».

Ένα μυστικό το οποίο εφάρμοσαν κατά γράμμα οι παίκτες του οι οποίοι ακολουθώντας κατά γράμμα τις εντολές του, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και έφτασαν δικαιολογημένα στην πανάξια νίκη η οποία βάζει πλέον για τα καλά την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, στη θέση του «συνοδηγού» για την μεγάλη άνοδο στην Α1 κατηγορία. Το σίγουρο είναι ότι η ομάδα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας έδειξε από την αρχή το πόσο πολύ ήθελε το ροζ φύλλο αγώνα από την ομάδα του Φιλαθλητικού και αυτό το απέδειξε μέσα στο παρκέ και στις 4 περιόδους.

Εκείνο το οποίο θα πρέπει να σημειωθεί είναι το γεγονός ότι «κλειδί» για τη μεγάλη νίκη της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας ήταν η εκπληκτική εμφάνιση στο 1ο δεκάλεπτο, στο οποίο ξεκίνησε με ένα σερί 0-7, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Καραποστόλου και Κατσαρέ. Το πρώτο δεκάλεπτο μπορεί να έληξε με σκορ 18-24, ωστόσο στην δεύτερη περίοδο η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας συνέχισε στον ίδιο καλό ρυθμό πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη με 37-51. Έτσι κατάφερε να δημιουργήσει ένα σκορ ασφαλείας, ενώ στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Φιλαθλητικού προσπάθησε να πιέσει και μείωσε την διαφορά στους 8 πόντους (58-66, στο τέλος της περιόδου). Ωστόσο να τονιστεί ότι στην τέταρτη περίοδο «μίλησαν» με την ευστοχία τους και την πολύ καλή τους απόδοση οι Τότσιος (με 7 συνεχόμενους πόντους) και Αγγελακόπουλος. Η διαφορά επανήλθε στους 13 πόντους (60-73 στο 32′), ενώ λίγα λεπτά αργότερα έφτασε ακόμα και στους 20 πόντους (62-82 στο 35′). Τα τελευταία λεπτά είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Καβάλα να κλείνει τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Α2 κερδίζοντας με 71-90.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 37-51, 58-66, 71-90

Φιλαθλητικός: Πρέκας 2, Τσαρούχας, Παπαδιονυσίου 6, Λάκκας 10, Παπαδημητρίου, Σκανδάλος 5(1), Τζόλος 15, Χάλαρης 11(1), Καμπερίδης 8(1), Μουρίκης, Χίλαρης 4, Ντιαλό 10.

Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας (Γιάννης Τζήμας): Κρστέφσκι 12, Μαρμαρινός 2, Τότσιος 16(1), Καλαμπάκας 16(1), Καραποστόλου 21(4), Αγγελακόπουλος 7(1), Καραθανάσης 7(1), Βελλισαρίου 4, Παπαρέγκας, Κατσαρές, Καλαϊτζίδης, Γκέλιος.