Δύο (2) νίκες και δύο (2) ισοπαλίες ήταν ο απολογισμός για τους 4 εκπροσώπους του Καβαλιώτικου ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου την Κυριακή (5/1) κατά τη διάρκεια της 12ης αγωνιστικής με κερδισμένες τις ομάδες του Νέστου Χρυσούπολης και του Βυζαντίου Κοκκινοχώματος με τα εκτός έδρας διπλά που έφεραν την ώρα που Ακροπόταμος και Ορφέας Ελευθερούπολης αναδεικνύονταν ισόπαλες στο γήπεδό τους με Πανσερραϊκό και Κιλκισιακό αντίστοιχα.

Γενικότερα εκείνο το οποίο θα πρέπει να σημειώσουμε είναι το γεγονός ότι η 12η αγωνιστική σε όλες τις αναμετρήσεις που περιελάμβανε έκρυβε πολλές συγκινήσεις με το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος να επιστρέφει στα νικηφόρα αποτελέσματα και να φτάνει στην κατάκτηση του σπουδαίου «τρίποντου» μέσα στον Ηρακλή Αμπελοκήπων, με την εκπνοή του αγώνα και με γκολ του Λόλη. Ένα γκολ το οποίο αποδείχθηκε χρυσό όπως και χρυσοί οι τρεις βαθμοί της νίκης για την ομάδα του Στέλιου Κατρακυλάκη. Τα ίδια συναισθήματα επικράτησαν και στο στρατόπεδο του Νέστου Χρυσούπολης ο οποίος με υπηρεσιακό προπονητή τον Γιάννη Χατζηαθανασίου πήρε ένα σπουδαίο «τρίποντο» στην έδρα των Μουδανιών με σκορ (0-1). Μία νίκη υπερπολύτιμη για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι δικαιολογημένα έχουν κάθε λόγο για να αισιοδοξούν την ώρα που ο Πρόεδρος της ομάδας Γιώργος Κωνσταντινίδης αναζητεί τον αντικαταστάτη του Θάνου Χατζηαθανασίου στον πόστο της τεχνικής ηγεσίας του Νέστου Χρυσούπολης. Στο γήπεδο του Ακροποτάμου έγινε η κορυφαία αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής με τον τοπικό Άρη να υποδέχεται τον Πανσερραϊκό. Μία αναμέτρηση με τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον και με τους φιλοξενούμενους μέχρι και τα τελευταία λεπτά να προηγούνται με (0-2). Ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Καραμπετάκη δεν το έβαλαν κάτω, απέδειξαν ότι είχαν πολλά αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα και με γκολ των Καραγιαννίδη και Αλέξη Βλάχου πανηγύρισαν στο τέλος την κατάκτηση του πολύτιμου βαθμού. Τέλος ο Ορφέας Ελευθερούπολης σε ένα ακόμη παιχνίδι είδε την «τύχη να του γυρίζει την πλάτη» αφού μόλις στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι πήραν τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας (1-1) ισοφαρίζοντας το γκολ του Κ. Ελευθεριάδη. Το σίγουρο πάντως είναι ότι ο Ορφέας άξιζε καλύτερης τύχης μιας και η ομάδα του Μπάμπη Χρυσοστομίδη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και άξιζε σίγουρα τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η 12η αγωνιστική στον 1ο όμιλο

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας ήταν τα εξής:

Άρης Ακροποτάμου-Πανσερραϊκός 2-2

Ορφέας Ελευθερούπολης-Κιλκισιακός 1-1

Δόξα Πετρούσας-Εθνικός Σιδηροκάστρου 0-1

Μουδανιά-Νέστος Χρυσούπολης 0-1

Ηρακλής Αμπελοκήπων-Κοκκινόχωμα 0-1

Εθνικός Αγιονερίου-Αγροτικός Αστέρας 0-0

Μακεδονικός-ΠΑΟ Κοσμίου 1-1

Έβρος Σουφλίου-Διγενής Λακκώματος 3-3