Χάρμα οφθαλμών ήταν η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας το απόγευμα του προηγούμενου Σαββάτου (30/11) και στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής ημέρας της Α2 κατηγορίας, πήρε τεράστιο διπλό στην έδρα της Αγίας Παρασκευής με σκορ (62-85). Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα κόντρα στην ομάδα της Αγίας Παρασκευής με το συγκρότημα της Καβαλιώτικης ΚΑΕ να δείχνει αρετές σημαντικές κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο τόσο στην άμυνα περιορίζοντας τα σουτ των αντιπάλων όσο και στην επίθεση με την ευστοχία που έδειξαν οι παίκτες.

Τόσο στην 1η όσο και στη 2η περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο χωρίς τη μία ή την άλλη ομάδα να δημιουργεί μεγάλες διαφορές σε αντίθεση με την επανάληψη που η ζυγαριά έγειρε προς την πλευρά της Καβαλιώτικης ΚΑΕ. Και αυτό γιατί οι παίκτες της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας ανέβασαν ρυθμούς και στροφές τόσο στην 3η όσο και στην 4η περίοδο και με «όπλο» την καλή άμυνα η ομάδα του Γιάννη Τζήμα στο τέλος πανηγύρισε την κατάκτηση ενός σημαντικού ροζ φύλλου αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 38-44, 50-60, 62-85

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Χατζηπανηγύρης): Άρχος, Καρβούνης 11 (3), Καρτέρης 4, Μπουρδάνος 8 (1), Βασιλόπουλος Θ., Ζερβός, Γκολούμποβιτς 18, Αναγνωστόπουλος 9, Ψαρόπουλος Α. 8, Ματζιώρης 4.

ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Τζήμας): Κρστέφσκι 14, Μαρμαρινός 2, Τότσιος 14 (2), Καλαμπάκας 18 (3), Κατσαρές 13 (3), Καραποστόλου 6 (2), Αγγελακόπουλος 4, Γκέλιος 2, Καραθανάσης 2, Βελισσαρίου 10, Καλαϊτζιδης.