Τι κι αν βρέθηκε να χάνει σε ολόκληρο το πρώτο μέρος, ο ΟΦΗ πήρε τελικά την επιβλητική νίκη επί της Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας σήμερα Σάββατο (2/11) με σκορ (74-60), στο ΒΑΚ για την 4η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών της χώρας μας. Και αυτό γιατί οι Κρητικοί παρά το γεγονός παρά το γεγονός ότι τόσο στην πρώτη όσο και στην 2η περίοδο κυνηγούσαν στο σκορ την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στο 2ο ημίχρονο ανέβασαν ρυθμούς, πέρασαν στην αντεπίθεση και τελικά έφτασαν στην άνετη επικράτηση.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Α2 οι Κρητικοί αιφνιδιάστηκαν από τον αντίπαλό τους και βρέθηκαν να χάνουν με 38-35, αλλά στην επανάληψη παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι. Ξέφυγαν με 66-48 κι εν συνεχεία ακόμα και με 19 πόντους (74-55), φθάνοντας σε άνετη νίκη. Είναι γεγονός ότι η ομάδα του Θωμά Νίκου παρουσίασε δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ. Το καλό της στις δύο πρώτες περίοδο ενώ στο 2ο ημίχρονο που οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις 22 πόντους  και στις 2 περιόδους, έπαθαν αφλογιστία ενώ παρουσίασαν προβλήματα και στην άμυνα κάτι που εκμεταλέυτηκαν οι γηπεδούχοι.

Διαιτητές: Διαμαντής, Καραβίτης, Μπούκας.
    Δεκάλεπτα: 20-21, 35-38, 59-46, 74-60.
    ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 7 (1), Μάρτζος 11 (2), Ραζής 8 (2), Τραϊανός 8 (1), Δεληγιώργη 8 (2), Τζόρτζεβιτς 16, Πλιούκας 16 (3), Κυρίτσης.

Καβάλα (Νίκου): Κρστέφσκι 5 (1), Καραποστόλου 2, Τότσιος 15 (1), Καλαμπάκας 13 (2), Κατσαρές 13 (3), Αγγελακόπουλος 5, Γκέλιος, Καραθανάσης 5 (1), Καλαϊτζίδης 2.