Την 4η συνεχόμενη ήττα του στον 2ο όμιλο της Football League γνώρισε το απόγευμα της προηγούμενης Κυριακής (27/10) στο γήπεδο της Κατερίνης, ο Α.Ο.Κ. αυτή τη φορά από τον τοπικό Πιερικό με σκορ (1-0). Μία ήττα η οποία προήλθε κυρίως λόγω της κακής εμφάνισης που πραγματοποίησαν οι παίκτες του Απόστολου Χαραλαμπίδη στο 2ο ημίχρονο, αφού στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ήταν «ανύπαρκτοι» και δεν έδειξαν τίποτα από το καλό αγωνιστικό πρόσωπο που παρουσίασε ο Α.Ο.Κ. στο πρώτο 45λεπτο.

Είναι γεγονός ότι ο Α.Ο.Κ. στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε αρκετά καλό ποδόσφαιρο, παρουσιάστηκε σε επίπεδο τακτικής σοβαρός και πειθαρχημένος, δημιούργησε ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, είχε δοκάρι με τον Αλεξίου και γενικά ήταν βελτιωμένος σχετικά με προηγούμενες εμφανίσεις του. ωστόσο το συγκρότημα του Απόστολου Χαραλαμπίδη στο 2ο ημίχρονο έπαθε στην κυριολεξία «μπλακ άουτ». Η εμφάνιση των παικτών του κρίνεται λίαν επιεικώς απαράδεκτη και αυτό γιατί το κακό πρόσωπο που έδειξαν οι παίκτες του αποδείχθηκε καθοριστικό προκειμένου η Ελαφρά Ταξιαρχία του Βορρά να φτάσει στην 4η συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα. Μία ήττα η οποία δικαιολογημένα προκάλεσε ακόμη πιο έντονο προβληματισμό στις τάξεις των ιθυνόντων της ΠΑΕ Καβάλα πολύ περισσότερο δε στις τάξεις των Καβαλιωτών φιλάθλων.

Ο Πιερικός έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει γκολ αλλά την πρώτη μεγάλη στο ματς την είχε η Καβάλα με τον Αλεξίου. Ο άσος των φιλοξενούμενων έπιασε ένα σουτ στο 13′ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι θέλοντας πάση θυσία να πανηγυρίσουν τη πρώτη τους νίκη. Τελικά το πολυπόθητο γκολ ήρθε στο 82′ όταν ο Στεφανίδης με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Πιερικός: Λαμπάκης, Ντόικιτς, Ιασωνίδης, Κρουσταλέλης, Στεφανίδης, Ελευθεριάδης (62′ Μπρίτο), Αθανασίου, Σερέτης, Καθάριος (85′ Αποστολίδης), Ιορδανίδης, Κέρι (77′ Μανίκας).

Καβάλα: Τιγκιρίδης, Πρίττας, Καπνίδης (79′ Κονάτε), Άρτσε, Κουρέλας (63′ Πάλλας), Χόρτσας, Γκαρακλίδης, Παπαργυρίου, Πόπτσης, Ντομί (57′ Ντουτσαρίδης), Αλεξίου.

Τα παραλειπόμενα του αγώνα

***Η 4η συνεχόμενη ήττα του Α.Ο.Κ. αυτή τη φορά στην Κατερίνη δικαιολογημένα προκάλεσε εύλογα τεράστιο προβληματισμό στις τάξεις της Διοίκησης αλλά και στις τάξεις των Καβαλιωτών φιλάθλων. Ο Α.Ο.Κ. στην ιστορία του σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις έχει γνωρίσει 4 συνεχόμενες ήττες με συνέπεια ο προβληματισμός στην παρούσα χρονική περίοδο να είναι ακόμη μεγαλύτερος. Οι παίκτες του νωθροί στο 2ο ημίχρονο δεν έδειξαν τίποτα από το καλό αγωνιστικό πρόσωπο του πρώτου μέρους με αποτέλεσμα να έρθει φυσιολογικά η ήττα με σκορ (1-0) από τον Πιερικό.

***Φαρμακωμένοι στην κυριολεξία έφυγαν από το Δημοτικό στάδιο της Κατερίνης και τα 20 μέλη του Κεντρικού Συνδέσμου Φιλάθλων του Α.Ο.Κ. «Γαλάζιοι Αργοναύτες» οι οποίοι βρέθηκαν στο γήπεδο προκειμένου να συμπαρασταθούν στους παίκτες του Απόστολου Χαραλαμπίδη για την κατάκτηση του νικηφόρου αποτελέσματος. Από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό οι 20 Καβαλιώτες φίλαθλοι δε σταμάτησαν να τραγουδάν, δε σταμάτησαν να συμπαραστέκονται στους παίκτες της Καβάλας οι οποίοι με την απαράδεκτη εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο όχι μόνο δεν τους αποζημίωσαν για την επιβλητική τους παρουσία αλλά αντίθετα τους έκαναν να φύγουν από το γήπεδο πικραμένοι και πολύ προβληματισμένοι.

***Στο Δημοτικό γήπεδο της Κατερίνης το παρών του έδωσε και ο Πρόεδρος της ΠΑΕ Καβάλα Φάνης Ελευθεριάδης όπως επίσης στο χώρο των επισήμων βρέθηκαν και οι ποδοσφαιριστές οι οποίοι έμειναν εκτός αποστολής όπως οι Γιάννης Ντόσης, Γιάννης Καζαντζίδης καθώς επίσης και ο Δρίτας. Απογοητευμένος αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα αποχώρησε από το γήπεδο και κατευθύνθηκε για την Καβάλα με το επιβατικό όχημά του ο εκπρόσωπος των επενδυτών Βλάσσης Τσάκας.

Τα αποτελέσματα

5η αγωνιστική

Η επόμενη

6η αγωνιστική

22 Responses to “Προβληματικός ο Α.Ο.Κ. στο δεύτερο ημίχρονο υποχρεώθηκε στην 4η συνεχόμενη ήττα του, στην Κατερίνη αυτή τη φορά από τον Πιερικό με σκορ (1-0), για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Football League”