Ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς. Έτσι ο Α.Ο.Κ. στον επίλογο του πρωταθλήματος της Football League, για την 42η αγωνιστική στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη», με πρωταγωνιστές (τον παλιό) Γιάννη Χλωρό και τον (νέο) Μπαρί Οζμάν Πάτο που πέτυχε δύο γκολ έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα κερδίζοντας την Αναγέννηση Γιαννιτσών με σκορ (2-1). Οι παίκτες του Γιώργου Μαραντά που ήθελαν τους βαθμούς της νίκης για να ολοκληρώσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο φετινό πρωτάθλημα της Football League, απέναντι στη μετριότατη ομάδα της Αναγέννησης Γιαννιτσών δε χρειάστηκε να καταβάλλουν ιδιαίτερες προσπάθειες για να φτάσουν στο «τρίποντο».

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν μέτριο και η ομάδα του Γιώργου Μαραντά παρουσιάστηκε πιο αποτελεσματική κυρίως στην επανάληψη. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 52΄ ο Πάτο με κεφαλιά έγραψε το (1-0) ενώ ο ίδιος παίκτης με υποδειγματικό πλασέ στο 83΄ έγραψε το (2-0). Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες της Αναγέννησης Γιαννιτσών ήταν να μειώσουν τη διαφορά σε (2-1) στις καθυστερήσεις του αγώνα με το γκολ του Άρτσε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Μπροστά στον πολύ καλό διαιτητή Παναγιώτη Συμεωνίδη της Ε.Π.Σ. Πιερίας και τους βοηθούς του Μιχαήλ Χαρίτση και Αϊχάν Χούσκογλου της Ε.Π.Σ. Θράκης με 4ο διαιτητή αγώνα τον Χρήστο Τσαλουχίδη της Ε.Π.Σ. Κιλκίς οι δύο αντίπαλες ομάδες αγωνίστηκαν με τις παρακάτω συνθέσεις:

Καβάλα (Γιώργος Μαραντάς): Τιγγιρίδης, Ρεβυθόπουλος, Τριποτσέρης, Κάργας, Χλωρός (91’ Γελαδάρης), Ντόσης, Καλαγκάνης, Ντόμι, Παπαδόπουλος (92’ Κοτίτσας), Πάτο, Θεοδωρίδης (71’ Καζαντζίδης).

Αναγέννηση Γιαννιτσών (Σάββας Κωφίδης): Ζαχαριάδης, Γκαρακλίδης (63’ Βλαχόπουλος), Χατζόγλου, Τσιάμης, Γιόγιος, Άρτσε, Κυριακίδης (46’ Σαπανίδης), Καπινίδης (56’ Καρλόπουλος), Σαμαρόπουλος, Σκαθαρούδης, Χαρμάνας.

Τα αποτελέσματα 42η αγωνιστική

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της τελευταίας-42ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League η οποία ήταν ιδιαίτερα επεισοδιακή, ήταν τα εξής:

Η τελική Βαθμολογία

Μετά την ολοκλήρωση της 42ης αγωνιστικής και έτσι όπως διαμορφώθηκε η τελική βαθμολογία, Απόλλων Σμύρνης, Εργοτέλης και ΑΕΛ Καλλονής απευθείας ανεβαίνουν στη Superleague ενώ το 4ο εισιτήριο θα διεκδικήσουν μέσω αγώνων μπαράζ Παναιτωλικός, Ολυμπιακός Βόλου, Ηρακλής Θεσσαλονίκης και Νίκη Βόλου.