Δύο νίκες και μία ήττα ήταν ο απολογισμός για τους εκπροσώπους του Καβαλιώτικου ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Δ΄ Εθνικής κατηγορίας. Πιο συγκεκριμένα νίκησαν ο Ορφέας Ελευθερούπολης και ο Άρης Ακροποτάμου και εκμεταλλευόμενοι τον παράγοντα έδρα ξεπέρασαν με τον καλύτερο τρόπο τα εμπόδια του Οδυσσέα Αναγέννησης και του Ολυμπιακού Ροδόπολης αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος γνώρισε την 3η συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα.

Eιδικότερα η ομάδα του Στέλιου Κατρακυλάκη παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα δεν αντιμετώπισε ουσιαστικά προβλήματα στην αναμέτρηση που έδωσε μέσα στο γήπεδό του με αντίπαλο τον Οδυσσέα Αναγέννησης και με γκολ των Βερβερίδη και Βλάχου έφτασε δίκαια στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι απλώς μείωσαν τη διαφορά με γκολ του Χατζάκου. Την ίδια ώρα σημαντική νίκη πέτυχε και στο γήπεδό του ο Άρης Ακροποτάμου σε βάρος του Ολυμπιακού Ροδόπολης με σκορ (2-0). Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Παπαζούδης (πέναλτι) και Σάσος στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Τέλος στην Προσοτσάνη Δράμας η ομώνυμη ομάδα ξεπέρασε το εμπόδιο του Βυζαντίου Κοκκινοχώματος (3-1) και αναρριχήθηκε ακόμη πιο ψηλά στον πίνακα της βαθμολογίας. Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι Ουζούνης (2) και Μουρατίδης ενώ για την ομάδα του Γιώργου Στρατηλάτη σκόραρε στις καθυστερήσεις ο Λόλης.

Τα αποτελέσματα 7η αγωνιστική

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής ημέρας για τον 1ο όμιλο της Δ΄ Εθνικής κατηγορίας ήταν τα εξής:

Προσοτσάνη- Βυζάντιο Κοκ. 3-1

ΠΑΟ Κοσμίου-Σουφλί 3-2

Ακροπόταμος-Ροδόπολη 2-0

Ορφέας Ελ.-Οδυσσέας Αν. 2-1

Μ.Α. Ν. Ζίχνης-Πετρούσα 0-1