Ο Απόλλων Πατρών σε ένα παιχνίδι που έγινε θρίλερ στο δ’ δεκάλεπτο, επικράτησε με σκορ (80-79) Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας και σημείωσε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα σε αντίθεση με την ομάδα του Κρις Χουγκάζ που γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα. Ο Απόλλων Πατρών νίκησε την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στην Πάτρα σε μία δραματική αναμέτρηση που στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (80-79). Ο αρχηγός των Πατρινών, Νίκος Αργυρόπουλος με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ στα πέντε δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Γιάννης Γκαγκαλούδης θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων, με τον Απόλλωνα να παίρνει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Από τους νικητές οι Γκραντ, Κλάιμπερ είχαν από 14 πόντους, ενώ ο ΜακΚόλουμ σημείωσε 13. Για την Καβάλα που έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι ο Γιάννης Γκαγκαλούδης ήταν εξαιρετικός (25 πόντους) και ο Κόλεμαν πρόσθεσε 21 πόντους.

Ο αγώνας:

Ο Απόλλων Πατρών θα ξεκινήσει δυνατά την αναμέτρηση και θα καταφέρει να επιβάλει το παιχνίδι του απέναντι στην Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα πίεσαν ψηλά και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο θα βρει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 7 πόντους (25-18).

Στην δεύτερη περίοδο ο Λιανός θα ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων και θα κάνει το 32-20. Ο Μανωλόπουλος στο 14′ θα μειώσει σε 35-22, ενώ ο Κόλεμαν με κάρφωμα θα φέρει την διαφορά στους 11 πόντους (35-24). Ο Κλάιμπερ με κάρφωμα σημείωσε το 37-24 και ο Πέτροβιτς ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (39-24). Το ημίχρονο τελικά θα βρει τον Απόλλωνα Πατρών στο +11 απέναντι στην Καβάλα, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με επιμέρους σκορ 6-1 στα τελευταία δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας θα πιέσει ακόμα περισσότερο και θα καταφέρει με διαδοχικά τρίποντα από τους Γιάννη Γκαγκαλούδη και Χριστόφορο Στεφανίδη να περάσει μπροστά στο σκορ. Ο Πανελευσινιακός ήταν μπροστά με 46-44, αλλά οι φιλοξενούμενοι θα βρεθούν στο +7 (46-53), έπειτα από τρίποντο του αρχηγού της ομάδας, Χριστόφορου Στεφανίδη.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μάζεψαν την διαφορά, με αποτέλεσμα να περάσουν πάρουν και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Γκραντ μ2 2/2 βολές σημείωσε το 59-57, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με 63-62, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Γιάννη Γκαγκαλούδη και άστοχο σουτ τριών πόντων από τον Λιανό.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Απόλλωνα Πατρών, όμως να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα. Ο Αργυρόπουλος στο 32′ έκανε το 68-65, με τον Κόλεμαν να σημειώνει το 68-67 για την Καβάλα, η οποία έμεινε κοντά στο σκορ. Ο Τέρνερ πέτυχε το 70-67, αλλά για ακόμα μία φορά ο Κόλεμαν έφερε τον αγώνα στον πόντο (70-69).

Ο Αργυρόπουλος με 1/2 βολές έκανε το 71-69, ενώ ο Γιάννη Γκαγκαλούδης ισοφάρισε σε 71-71. Οι δύο ομάδες έμεναν κοντά στο σκορ, με τον Πέτροβιτς να κάνει το 75-73. Ο Γκαγκαλούδης για ακόμα μία φορά θα ισοφαρίσει σε 75-75 και ο Κόλεμαν με κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (75-77). Ο Κλάιμπερ έκανε το 78-77 και ο Άντονι Γκράντι σημείωσε το 78-79. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ο Αργυρόπουλος θα ευστοχήσει σε δύο βολές (80-79) και θα διαμορφώσει το τελικό σκορ, καθώς ο Γκαγκαλούδης στα τελευταία πέντε δευτερόλεπτα που απέμεναν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 41-30, 63-62, 80-79.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας):  ΜακΚόλουμ 13(1), Αργυρόπουλος 10(1), Καπερώνης, Γκραντ 14(2), Λιανός 5(1), Πέτροβιτς 11(1), Κρόλο 2, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 14(4), Ζαφίρης, Μολφέτας, Τέρνερ 11.

Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας (Χουγκάζ): Πάνος 6, Καλαμπάκας, Μανωλόπουλος 4, Στεφανίδης 7, Γκράντι 14(2), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς, Γκαγκαλούδης 25(3), Κρστέφσκι 2, Κόλεμαν 21, Ίλιεφ.

Οι δηλώσεις του Κρις Χουγκάζ

Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας με τον Απόλλων Πάτρας, ο προπονητής της Καβαλιώτικης ΚΑΕ Κρις Χουγκάζ έκανε δηλώσεις στους εκπροσώπους του αθλητικού ρεπορτάζ και μεταξύ των άλλων τόνισε τα εξής:

-«Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι μέσα σε μια πολύ δυνατή έδρα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Δεν ξεκινήσαμε καλά. Είπα στο ημίχρονο στους παίκτες μου ότι έπρεπε να μην δίνουν εύκολα ριμπάουντ και να μειώσουμε τους αιφνιδιασμούς, κάτι που κάναμε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η ομάδα μας στις λεπτομέρειες δεν έχει πάρει κάποια νίκη μέχρι στιγμής. Από την αρχή της σεζόν είναι μια πρόκληση για εμάς. Έχουμε πολλά νέα παιδιά που παίζουν για πρώτη φορά στην Α1. Δεν έχει κριθεί τίποτα ακόμα. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα και είμαι υπερήφανος για αυτή την ομάδα και τους παίκτες μου γιατί βλέπω πως δουλεύουν στο γήπεδο. Εγώ θα είμαι δίπλα στην ομάδα ακόμα κι αν σταματήσει η συνεργασία μας. Ο Απόλλωνας αν παίζει έτσι, δεν έχει να φοβάται τίποτα στο πρωτάθλημα».

Οι δηλώσεις του Άντονι Γκράντι

Ο Άντονι Γκράντι εκπροσώπησε τους παίκτες της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου και μεταξύ των άλλων τόνισε και τα εξής:

-«Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες έπαιξαν σαν να ήταν παιχνίδι πλέι οφ. Βρίσκονταν στο τέλος της βαθμολογίας και ήθελαν τη νίκη. Θέλαμε πολύ τη νίκη, το ίδιο και ο Απόλλωνας έκανε ένα καλό παιχνίδι. Έβαλε σημαντικά καλάθια».

Τα αποτελέσματα 4η αγωνιστική

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών της χώρας μας ήταν τα εξής:

Πανελευσινιακός-Άρης 76-85

Πανιώνιος-Κολοσσός Ρ. 89-78

Απόλλων Π.-Ένωση Καβ. 80-79

ΠΑΟΚ-Περιστέρι 83-68

Ολυμπιακός-ΚΑΟΔ 103-67

Ίκαρος Καλλ.-Παναθηναϊκός 72-68

Ηλυσιακός-ΑΓΟ Ρεθύμνου 66-72