Σε ένα ακόμη παιχνίδι η Καβάλα BC έπαθε μπλακ άουτ και στον αγώνα που έδωσε το Σάββατο (22/10) εντός έδρας με τον Φάρο Κερατσινίου αυτό έγινε στα μέσα της 3ης περιόδου. Σε εκείνο το χρονικό σημείο η άμυνα της αποδείχθηκε “χάρτινη” τα λάθη σε άμυνα και επίθεση ήταν σοβαρά και η ήττα ήρθε από τον Φάρο Κερατσινίου του Γιάννη Τζήμα που αποθεώθηκε με (64-73).

Όλοι όσοι βρέθηκαν στο “Αλεξάνδρα Δήμογλου” παρακολούθησαν ένα πολύ καλό παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις, ανάμεσα σε δύο ομάδες οι οποίες με τη διάθεση που έδειξαν να παίξουν καλό μπάσκετ ήθελαν τη νίκη και έδωσαν οι παίκτες τα πάντα για να πετύχουν στο στόχο τους. Οι εναλλαγές στο σκορ για 36′ έδειχναν την ωριμότητα των δύο ομάδων, όμως σε ένα ακόμη παιχνίδι οι παίκτες της Καβάλας έπαθαν μπλακ άουτ και μέσα σε ένα 3λεπτο στο τέλος της 3ης περιόδου ήρθε η καταστροφή με τα σοβαρά λάθη να οδηγούν την ομάδα της Καβάλας στην 2η εντός έδρας ήττα και την 3η στο πρωτάθλημα της Α2 με διαφορά 9 πόντων.

Ήταν ντέρμπι για 35′

Οι παίκτες της Καβάλας μπήκαν με αποφασιστικότητα και πάθος στο παιχνίδι και στην 1η περίοδο με την συμπλήρωση του 3′ προηγήθηκαν με (9-3), δείχνοντας παράλληλα μεγάλη διάθεση για να πάρουν τη νίκη. Όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, παρουσιάστηκαν εύστοχοι στα σουτ που επιχείρησαν και στο 6′ μείωσαν σε (11-9). Το παιχνίδι από εκείνο το χρονικό σημείο έδειξε ότι θα έχει τον χαρακτήρα του ντέρμπι και η ολοκλήρωση του 1ου δεκάλεπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (20-20) σε μία περίοδο πολύ συναρπαστική. Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Μωσαίδη προσπάθησε εκ νέου να επιβάλλει τον ρυθμό της στο 13′ προηγήθηκε και πάλι με (27-22) και στα μέσα της 2ης περιόδου το σκορ ήταν (31-27) ενώ στο 18′ οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα μείωσαν στο καλάθι (33-31). Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Κερατσινίου πίεσε ακόμη περισσότερο και το α’ μέρος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να ξαναπαίρνουν κεφάλι στο σκορ και να προηγούνται (36-38). Οι ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ και στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου (23′, 39-42) και οι αγωνία των καβαλιωτών φιλάθλων στις κερκίδες όλο και μεγάλωνε, θαρρείς και όλοι γνώριζαν ττ θα συμβεί. Για ένα 2λεπτο η ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη έπαθε μπλακ άουτ, έκανε αρκετά λάθη, δέχονταν πολύ εύκολα καλάθια και στο 26′ οι φιλοξενούμενοι “έχτισαν” μία διαφορά 10 πόντων με το σκορ να είναι (39-49). Στο τέλος της 3ης περιόδου τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ αρνητικά για την Καβάλα BC η οποία με την ολοκλήρωση της βρέθηκε στο -14, έχοντας μία άμυνα από χαρτί με το σκορ να είναι (44-58). Η νίκη όλο και απομακρύνονταν και η ύστατη προσπάθεια στην 4η περίοδο έπρεπε να καταβληθεί στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Φάρος Κερατσινίου έκανε συντήρηση δυνάμεων, στο 33′ το σκορ ήταν (50-64) αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν και ανέβασαν την απόδοση τους αισθητά. Στο 35′ το σκορ ήταν (57-64) και η Καβάλα BC αναζητούσε την μεγάλη ανατροπή και στο 37′ (60-66). Μία ανατροπή η οποία δεν ήρθε ποτέ με το τελικό αποτέλεσμα να είναι (64-73).

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 36-38, 44-58, 64-73

Καβάλα (Ηλίας Μωσαϊδης): Κελαϊδης 5, Μάζουρτσακ 14, Σαββίδης, Μανούσος 15, Κυριακού, Κουμλέλης, Γκέλιος 3, Μούκας 14, Αναστασάκης 4, Σκλήβας 9

Φάρος Κερατσινίου (Γιάννης Τζήμας): Τζόρτζεβιτς 14, Κούντουρας, Καράμπουλας 15, Βασιλόπουλος 12, Πετροδημόπουλος 6, Κακαρούδης 6, Δημάκος 14, Κατούφας 4, Παπαδόπουλος