Πολύ βαριά ήττα μέσα στον Πανερυθραϊκό γνώρισε ο πολύ κακός ΓΣ Ελευθερούπολης που έκανε πολλά λάθη με 96-69,  για την 21η αγωνιστική στην Elite League.

Κόντρα στον Πανερυθραϊκό η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου παρουσιάστηκε από το ξεκίνημα του αγώνα, κάτω του μετρίου αλλά και στις 2 πρώτες περιόδους του παιχνιδιού με πολλά λάθη στον αμυντικό τομέα και λίγες λύσεις στην επίθεση. Είναι ενδεικτικό ότι ο ΓΣ Ελευθερούπολης ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας μόλις 36 πόντους σε 20’ενώ από την άλλη πλευρά ο Πανερυθραϊκός που στο διάστημα αυτό πέτυχε 53 πόντους, με πολλά εύκολα καλάθια και πολύ καλή άμυνα ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο παρκέ. Και στην 3η περίοδο ο Πανερυθραϊκός συνέχισε να πετυχαίνει καλάθια με εξαιρετική συνέπεια παίζοντας ταυτόχρονα πιεστική άμυνα. Ο ΓΣ Ελευθερούπολης προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα, που έψαχνε λύσεις χωρίς όμως να πετύχει κάτι με αποτέλεσμα το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με μία διαφορά 19 πόντων για τον Πανερυθραϊκό αφού το αποτέλεσμα ήταν 73-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΓΣ Ελευθερούπολης με ζώνη άμυνα, περιόρισε τα αντίπαλα καλάθια, είχε πιο πολλές λύσεις στην επίθεση, επιχείρησε να αντιδράσει αλλά έως εκεί. Οι γηπεδούχοι με σταθερότητα στην απόδοση τους τελικά πήραν την πολύ σπουδαία νίκη με 96-69.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 53-36, 73-54, 96-69.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Τσίρνιτς, Νικολαΐδης 2, Καλλιανιώτης 3 (1), Παπαδημητρίου, Κουφόπουλος 10 (5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τσουργιάννης 11 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπρούερ 19 (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κακαρούχας 3 (1), Μπαζίνας 11 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαμοντούροφ 2 (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ), Κουρουπάκης 27 (5/5 βολές, 11/16 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Αθηναίου 8 (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαδόπουλος): Άλεν 6 (1/1 βολή, 1/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1 ασίστ), Γκάθραϊτ 29 (7/8 βολές, 8/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Στυλίδης, Αστεριάδης, Καμπουρίδης 4, Ιατρίδης 2 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλεψιμο), Λογοθέτης 5, Κουρτίδης 10 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαστόρος 13 (5/7 βολές, 4/5 δίποντα, 6 ασίστ), Καλογερίας.