Στη Δόξα Λευκάδας δοκιμάστηκε ο πολύ μέτριος και με αρκετά λάθη ΓΣ Ελευθερούπολης  για την 17η αγωνιστική της Elite League και σε ένα παιχνίδι δυνατό με πολλές συγκινήσεις, έχασε τελικά με 79-70, μετά από 9 συνεχόμενες νίκες.

Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου που με βάση την εικόνα της, έχασε δίκαια το παιχνίδι, παρουσιάστηκε πολύ νευρική στις δύο πρώτες περιόδους και σε σχέση με τα λάθη των παικτών της, σε συνάρτηση με την πολύ κακή άμυνα και τα λάθη των διαιτητών, έφεραν τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού στο παιχνίδι. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι η Δόξα Λευκάδας που έπαιξε στο διάστημα αυτό πολύ καλή άμυνα με περισσότερες επιλογές στην επίθεση, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο συν 11 αφού προηγήθηκε του ΓΣ Ελευθερούπολης με 40-29. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και στην 3η περίοδο με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο που παιχνιδιού, να είναι πιο ουσιαστική και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με μία διαφορά και πάλι  11 πόντων με το σκορ να είναι 58-47.

Με την απόλυτη κυριαρχία της Δόξα Λευκάδας επί της ομάδας του Κυριάκου Παπαδόπουλου στις 3 πρώτες περιόδους, στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΓΣ Ελευθερούπολης με πρωταγωνιστή τον Άλεν, με 24 πόντους στο παιχνίδι, προσπάθησε να αντιδράσει. Βελτίωσε πολύ την άμυνα του, είχε πιο πολλές λύσεις στην επίθεση και γενικότερα ήταν πιο βελτιωμένη. Στα μισά της 4ης περιόδου ο ΓΣ Ελευθερούπολης μείωσε στους 8 τους πόντους, το πίστεψε και το πάλεψε για την ανατροπή μέχρι το τέλος αλλά έως εκεί, αφού έχασε με 79-70. Ο Σαχπατζίδης με τον Ντόναλντσον ήταν καθοριστικοί για τους νικητές με τους δυο παίκτες να σημειώνουν από 17 πόντους έκαστος. Φοβερή εμφάνιση και από τον Τζόρτζεβιτς που κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ από πλευράς του ΓΣ Ελευθερούπολης ο Άλεν μέτρησε 24 πόντους, με τον Μαστόρο να προσθέτει 19π.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Γερακίνης-Ντόγκας (Σταθόπουλος)

Δεκάλεπτα: 20-12, 40-29, 58-47, 79-70

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 17 (2), Ερμείδης 9 (1), Γοργόνης 14 (1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 17 (1), Σκουλίδας 2, Ευσταθιάδης 2, Βουλγαρόπουλος 3, Τζόρτζεβιτς 15, Μερμίγκης.

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Άλεν 24 (3), Γκάθραϊτ 2, Στυλίδης, Καμπουρίδης 4 (1), Ιατρίδης 3 (1), Λογοθέτης 3, Μαστόρος 19 (1), Κουρτίδης 8, Τσέλλος, Καλογερίας 7 (1).