Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Elite League ο ΓΣ Ελευθερούπολης ήταν πολύ καλός στο συγκλονιστικό παιχνίδι που έδωσε στο «Ιβανώφειο» και δίκαια νίκησε τον Ηρακλή με 74-82.

Το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου που έφτασε στην 4η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Elite League, με αντίπαλο τον Ηρακλή πλην της 1ης περιόδου γενικότερα έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ επικρατώντας δύσκολα αλλά δίκαια σε μία αναμέτρηση η οποία προσέφερε πολλές συγκινήσεις και σύμφωνα με το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Να σημειωθεί ότι σε ένα αρκετά κλειστό πρώτο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλονικείς χτυπώντας από τη περιφέρεια προηγήθηκαν με 10-8. Στη δεύτερη περίοδο όμως, η Ελευθερούπολη πήρε φωτιά στην επίθεση σκοράροντας 33 πόντους σε 10 λεπτά και πήρε φυσικά διψήφιες διαφορές στην ανάπαυλα (27-41).

Ο Γηραιός στο τρίτο δεκάλεπτο αντέδρασε έχοντας ως κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Σοκκ ο οποίος ήδη είχε πετύχει 16 πόντους με αποτέλεσμα να φτάσει την Ελευθερούπολη σε απόσταση αναπνοής (55-57).

Τα δεκάλεπτα: 10-8, 27-41, 55-57, 74-82

Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 3 (1), Σοκ 16 (2), Πουλιανίτης 7 (1), Πράπας 3 (1), Προίσκος, Ταχυρίδης 3, Μερμίγκης 6, Μαλέσεβιτς 9, Ζορμπάς 6, Σαρικόπουλος 13, Μαστρογιαννόπουλος 8.

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Άλεν 21 (2), Γκάθραϊτ 4, Καμπουρίδης 17 (3), Ιατρίδης 11 (1), Λογοθέτης, Μαστόρος 8, Κουρτίδης 4, Οκεκουόγεν 9, Τσέλλος 8 (2)